Menu

  • Gramy i pomagamy!

    Gramy i pomagamy!

    Nasi uczniowie i nauczyciele pomagali jako wolontariusze w organizacji 8. Charytatywnego Meczu Hokejowego fundacji Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy i Hokejowej Reprezentacji Artystów Polskich w Oświęcimiu. Na trybunach gościliśmy wielu rodziców szkoły wraz z pociechami.

    Dyrektor naszej szkoły, Przemysław Dziedzic, po raz kolejny wystąpił w roli zawodnika. Kibicowaliśmy mu mocno!

    Był fun, świetna atmosfera, praca zespołowa i chęć pomocy. Podczas imprezy zebraliśmy 73 tys. 100 zł dla chorej Natalki Wolak z Głębowic.  POMOC MA MOC!

  • Mistrz! Mistrz!

    Mistrz! Mistrz!

    8 listopada 2022 roku w Szkole Podstawowej w Zaborzu odbyły się Gminne Igrzyska Dzieci w Unihokeju Dziewcząt i Chłopców. Rozgrywki zostały rozegrane systemem "każdy z każdym".

    Nasi chłopcy zaprezentowali się znakomicie zdobywając MISTRZOSTWO GMINY OŚWIĘCIM, awansując tym samym do szczebla POWIATOWEGO rozgrywek

    Dziewczęta również walczyły ambitnie zdobywając III miejsce w gminie Oświęcim.

    Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom i życzymy powodzenia chłopcom na dalszym etapie rozgrywek, które odbędą się 15 listopada 2022r.

    Małgorzata Siuśta-Konopczyńska

  • Dla Oliwierka z SMA

    Dla Oliwierka z SMA

    31 października br. zakończyliśmy zbiórkę na terapię genową dla Oliwierka Komana chorego na SMA. Podczas wycieczki na Leskowiec i w naszej szkole udało nam się łącznie zebrać 558 złotych i 25 groszy.

    Pomysłodawczynią akcji była Magdalena DOMASIK .

    Pieniążki zostaną wpłacone dla Oliwierka na konto fundacji Siepomaga.

    Dziękujemy dzieciom, rodzicom i nauczycielom za ogromne wsparcie!

    Dobro wraca! Jesteście wielcy!

  • Pomagaliśmy na Molo

    Pomagaliśmy na Molo

    Wolontariusze naszej szkoły pomagali w organizacji VII Biegu na Molo, który odbył się w sobotę 8 października w Osieku. Pogoda była piękna i na starcie pojawiło się kilkuset zawodników. W tym nasza polonistka - Marta Kotyla!

    Nasi wolontariusze jak co roku pomagali w biurze zawodów, obsługiwali dziecięce imprezy biegowe, a podczas biegów głównych na 5 i 10 km podawali uczestnikom na trasie wodę a przekraczającym linię mety zawodnikom - medale.

    Z wpisowego oraz zbiórki publicznej zebrano łącznie 22 tysiące 637 złotych, które przeznaczone zostaną na leczenie i rehabilitację podopiecznej Fundacji Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy - Ani Jakubik, która walczy z guzem pnia mózgu i chorobą genetyczną.

    Pomoc ma moc!

  • Wędrówka serc

    Wędrówka serc

    7 października br. uczniowie klas III i IV pojechali na wycieczkę szkolną. Naszym celem było zdobycie Leskowca - szczytu położonego na wysokości 922 m. w Beskidzie Małym, często uczęszczanego przez Patrona naszej szkoły.

    Była to górska wędrówka z sercem.

    Po pierwsze dlatego, że wędrowaliśmy szlakiem „białych serduszek”, a po drugie dlatego – że naszą wędrówkę dedykowaliśmy małemu Oliwierkowi Komanowi z Wadowic, który choruje na SMA typu 1.

    Zabraliśmy ze sobą puszkę, do której na szczycie wrzucaliśmy wolne datki na leczenie chłopczyka.

    Trasa była niezwykle malownicza.

    W większości wiodła łagodnymi ścieżkami pośród lasu. Stromych podejść było niewiele. Jesienne widoki zapierały dech w piersiach, a słońce ogrzewało nas przyjemnie.

    Na szczycie odpoczęliśmy w schronisku – miejscu, w którym od najwcześniejszych lat szkolnych wielokrotnie odpoczywał Karol Wojtyła ze swoim Ojcem, bratem Edmundem, kolegami i prof. Czesławem Panczakiewiczem.

    Po odpoczynku zeszliśmy do Rzyk i szczęśliwie wróciliśmy do domu.

    Przypominamy, że zbiórkę dla Oliwierka prowadzimy przez cały październik. Zebrane pieniążki zostaną wpłacone na konto chłopca w fundacji Siepomaga.

    Tu liczy się czas Nie bądźmy obojętni i dajmy szansę Oliwierkowi!

  • Noc bibliotek

    Noc bibliotek

    Z 30 września na 1 października w przestrzeni szkolnej, której centrum były biblioteka i świetlica a jednym z aktualnych symboli obecność ucznia naszej szkoły pochodzącego z Ukrainy, minęła jedyna w swoim rodzaj noc- Noc Bibliotek.

    Ogólnopolska akcja, w tym roku przebiegła pod hasłem- „To się musi powieść”. Rozmawialiśmy o tym na początku spotkania, o wieloznaczności tego hasła i jego pozytywnym wydźwięku.

    Oj, działo się Mrożący efekt temperatury i egipskie ciemności rozświetlane światłem latarek rozgrzewały emocje towarzyszące rozwiązywaniu zagadek i łamaniu szyfrów podczas czytelniczych podchodów, w których rywalizowali detektywi podzieleni na 4 grupy. Musieli także nabyć umiejętność zdejmowania i zabezpieczania śladów linii papilarnych „ z miejsca przestępstwa” . Kiedy wybiła północ rozpoczął się seans filmowy- „ Biuro detektywistyczne Lassego i Mai’.

    Emocje i intelekt w pełni zaangażowane. Dla ciała była kolacja o godz. 22.00 z zupkami na gorąco i przygotowane samodzielnie miejsca noclegowe. W świetlicy szkolnej niecodzienny widok- uczniowie ( i panie nauczycielki) ze śpiworami, kocami, karimatami. I sen …do niektórych dotarł około 4.30- a godzinę później rozbrzmiała pobudka!

    Łatwo nie było, ale wszyscy dali radę. Przed wyjściem obowiązkowe porządkowanie sali i wzajemne podziękowania za świetną zabawę. Przed szkołą o 6.30 czekali już rodzice.

    To się musiało powieśćI powiodło się. Każdego dnia piszemy powieść o nowej rzeczywistości szkolnej, w której gościła pandemia a teraz echa wojny na Ukrainie i widomy jej przejaw, ukraińscy uczniowie w naszych klasach, w bibliotece, świetlicy. Tworzymy wspólnotę, uczymy i bawimy się, dajemy sobie nadzieję. To nas wszystkich wzbogaca, otwiera na inność i różnorodność. Miejsce spotkania- Biblioteka, tutaj siebie czytamy, tak jak książki.

    DO NASTĘPNEJ NOCY BIBLIOTEK!

  • Dzień Głośnego Czytania

    Dzień Głośnego Czytania

    W czwartek 29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Tego dnia każda lekcja zaczynała się odczytaniem przez nauczyciela (10 min.) fragmentu książki, wybranej przez klasę na tę okazję ze szkolnej biblioteki. W każdej klasie oficjalnie powołany został Strażnik Książki, który pilnował czasu czytania i stron oraz przygotował wraz z innymi uczniami wizytówkę książki z tytułem i nazwiskiem autora.

    Świetna zabawa, skupienie, zaciekawienie, emocje, zaskoczenie, nowe oblicze nauczyciela i powszechna chęć kontynuacji …. Tak kojarzyć się nam będzie Dzień Głośnego Czytania.

    Dalsze ciągi ciekawych historii czekają na półkach w szkolnej bibliotece.

    Biblioteka zaprasza.

    "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła."

    Wisława Szymborska

  • Dzień jabłka w świetlicy

    Dzień jabłka w świetlicy

    Nasze Swietliczaki obchodziły dzien czerwonego jabłka. Dzieci poznały wiele ciekawostek związanych z jabłkami, ponadto wzbogaciły swoją wiedzę na temat walorów tych smacznych owoców oraz poznały możliwości ich przetwarzania - dżemy, konfitury, musy, dodatki do deserów, kompoty, soki i wiele innych.
    Na podsumowanie uczniowe, z wielkim zaangażowaniem, przygotowali samodzielnie świeżo tłoczony sok z jabłek, który ze smakiem wypili.

  • Rocznica Boju pod Rajskiem

    Rocznica Boju pod Rajskiem

    Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczcili 83. rocznicę boju pod Rajskiem, który został stoczony 5 września 1939 roku podczas wojny obronnej.

    Przy Pomniku upamiętniającym poległych w tej bitwie polskich żołnierzy jak co roku spotkali się samorządowcy oraz delegacje organizacji i instytucji działających na ziemi oświęcimskiej.

    Hołd żołnierzom, którzy polegli pod Rajskiem oddały delegacje: gminy Oświęcim z wójtem Mirosławem Smolarkiem na czele; powiatu oświęcimskiego z wicestarostą Pawłem Kobieluszem, miasta Oświęcim z prezydentem Januszem Chwierutem, a także radni gminy Oświęcim, sołtys Rajska Maciej Majerski oraz przedstawiciele miejscowych organizacji, delegacje sołtysów gminy Oświęcim, Grupy Operacyjnej "Kęty", instytucji oświatowych, a także Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Wraz ze swoimi wychowawcami kwiaty złożyli też najmłodsi – dzieci z Przedszkola Samorządowego oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Rajsku.

    Podczas uroczystości Zbigniew Kurnik ze Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych odczytał list Barbary Reimschűssel, synowej porucznika Zygmunta Reimschüssela, dowódcy II plutonu 3. Kompanii Obrony Narodowej „Kęty”, który poległ w bitwie pod Rajskiem i został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari.

    Bitwa pod Rajskiem była największym starciem polskich i niemieckich wojsk na ziemi oświęcimskiej podczas wojny obronnej 1939 roku. Podczas odwrotu z okolic Pszczyny polskie oddziały starły się niemiecką dywizją pancerną. Ponad 80. polskich żołnierzy zginęło w walkach w rejonie pałacu i budynków folwarku. Co najmniej kilkunastu utonęło, próbując przeprawić się przez Sołę pod ogniem wroga.

  • Brawo ósmoklasiści!

    Brawo ósmoklasiści!

    Rajscy uczniowie uzyskali bardzo wysokie wyniki z tegorocznego egzaminu ósmoklasisty i po wakacjach mogą kontynuować naukę w wymarzonych szkołach ponadpodstawowych. To ogromny powód do dumy dla całej społeczności szkolnej!

    Nasi uczniowie najlepiej ze wszystkich gminnych szkół podstawowych napisali egzamin z języka polskiego. Okazali się bezkonkurencyjni, uzyskali średni wynik 70 pkt i jako jedyni w gminie Oświęcim znaleźli się w VIII staninie. Ten wynik jest wyższy od średniego wyniku w powiecie, województwie i całym kraju!

    Naszym uczniom świetnie poszło również na egzaminie z matematyki. Tu również poszybowali powyżej średniej powiatu, województwa i kraju. Uzyskali średni wynik 73 pkt i znaleźli się wysokim VIII staninie.

    Bardzo dobrze wypadł również egzamin z języka angielskiego, który uplasował naszych uczniów na poziomie średniej krajowej.

    Wielkie brawa i gratulacje dla ósmoklasistów i nauczycieli z rajskiej szkoły!

    Absolwentom gratulujemy i życzymy wytrwałości, otwartości na wiedzę i nowe wyzwania oraz rozwoju swoich pasji i zainteresowań na dalszym etapie edukacji.

  • Spotkanie z policjantami

    Spotkanie z policjantami

    Wiemy jak ważna jest profilaktyka i przypominanie dzieciom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dlatego też, w trosce o bezpieczeństwo małych uczestników ruchu, dziś w szkole odbyło się spotkanie pierwszoklasistów z policjantami.

    Mundurowi omówili z dziećmi zasady poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe noszone przez dzieci na wierzchnich ubraniach.

    Funkcjonariusze zwrócili uwagę na bezpieczeństwo podczas kontaktu z osobami nieznajomymi. Przypomnieli o tym jak można bezpiecznie spędzać czas wolny i kiedy korzystać z numerów alarmowych.

    Spotkanie miało przede wszystkim utrwalić w dzieciach prawidłowe nawyki, aby wiedziały, że policjanta nie tyle co można, a trzeba prosić o pomoc oraz, by utrwaloną wiedzę o poruszaniu się w rejonach dróg stosowały w praktyce.

  • Zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny

    Zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny

    Dziś zainaugurowaliśmy rok szkolny 2022/2023. Wielką edukacyjną przygodę rozpoczęli uczniowie klasy pierwszej. W podniosłej atmosferze ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

    Po złożeniu ślubowania, dyrektor szkoły Przemysław Dziedzic, dokonał symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ołówkiem ramion dzieci. Od tej chwili stali się oni nowymi członkami naszej wielkiej szkolnej rodziny!

    Życzenia satysfakcji, radości ze zdobywania wiedzy, wspaniałych przyjaźni i sukcesów w nauce złożył uczniom osobiście Wójt Gminy Oświęcim, Mirosław Smolarek.

    Wychowawcą klasy pierwszej jest pani Regina Ilich.

  • Witaj szkoło!

    Witaj szkoło!

    Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rajsku zaprasza na rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023, które odbędzie się w czwartek 1. września 2022 r.

    8.30 - Msza św. w kościele pw. Przenajświętszej Trójcy w Rajsku.

    Po mszy świętej przejście do budynku szkoły.

    ok. 9.30 - uczniowie klas 1-3 – hala sportowa - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego połączone ze ślubowaniem klas pierwszych. Następnie uczniowie z wychowawcami udają się do sal lekcyjnych.

    Uczniowie klas 4-8 po mszy świętej przechodzą do budynku szkoły bezpośrednio do sal lekcyjnych na spotkania z wychowawcami.

    • uczniowie klasy 4 – s. 33

    • uczniowie klasy 5 – s. 27

    • uczniowie klasy 6 – s. 23

    • uczniowie klasy 7- s. 24

    • uczniowie klasy 8- s. 32

    Do zobaczenia!

  • Trzymaj formę!

    Trzymaj formę!

    Uczniowie klasy piątej i szóstej naszej szkoły w tym roku szkolnym przystąpili do Ogólnopolskiego Programu „Trzymaj formę”. Jest to inicjatywa promująca zdrowy styl życia oraz aktywność fizyczną. Projekt pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i kształtuje ich prozdrowotne nawyki.

    Uczniowie na lekcjach techniki poznawali zasady zdrowej zbilansowanej diety, rolę i znaczenie składników odżywczych. Efektem ich pracy były plakaty przedstawiające piramidę zdrowia lub talerz zdrowia. Wykonywali również zdrowe sałatki owocowe i warzywne jako źródło mnóstwa witamin i wartościowych składników mineralnych.

    Koordynatorem programu była p. Anna Maciąga.

    Było smacznie, zdrowo i kolorowo!

     

     

     

     

  • Gitarowe granie

    Gitarowe granie

    Polscy i ukraińscy uczniowie z klas I - III uczestniczyli w lekcji muzyki z zespołem Avocado. Tematem spotkania były przede wszystkim instrumenty strunowe szarpane. Muzycy w ciekawy i pasjonujący sposób prezentowali znane oraz nietypowe instrumenty muzyczne, omawiali historię ich powstania, kraj pochodzenia oraz demonstrowali różnorodne brzmienia.

  • Wiktoria wydała książkę!

    Wiktoria wydała książkę!

    3 czerwca br. podczas Festiwalu Książki w Opolu odbyło się spotkanie Wiktorią Czyżycką, 16-letnią autorką debiutanckiej powieści "Imperium Smoczej Blizny. Ucieczka".

    Nie mogliśmy uczestniczyć osobiście na spotkaniu z absolwentką naszej szkoły, ale zadbaliśmy, by nasi opolscy przyjaciele godnie nas zastąpili.

    I tak się stało

     

    Podczas autorskiego spotkania w Miejskiej Bibliotece nasi posłańcy pojawili się na scenie, by w imieniu dyrekcji i grona naszej szkoły wręczyć Wiktorii kwiaty oraz list gratulacyjny.

    Tym drobnym akcentem chcieliśmy zaznaczyć, że jesteśmy dumni i cieszymy się z Twojego wielkiego sukcesu.

    Niech Twój przykład posłuży innym jako wzór, że można śmiało realizować marzenia, mieć odwagę tworzyć (nie tylko do szuflady), a talent poparty dojrzałą, konsekwentną pracą, to gwarancja sukcesu.

    Wiktorio - sięgaj gwiazd i porywaj Czytelników w podróż po fantastycznych światach. A kolejne spotkanie – już na pewno u nas

    Link do przedsprzedaży książki Wiktorii poniżej.

    https://wydawnictwo-alegoria.pl/.../imperium-smoczej...

  • Sukcesy plastyczne

    Sukcesy plastyczne

    1 czerwca o godzinie 16:00 w Oświęcimskim Centrum Kultury nastąpiło otwarcie pokonkursowej wystawy XII Konkursu Plastycznego "Lubię smoki" , adresowanego do uczestników w wieku 10-19 lat z terenu powiatu oświęcimskiego, połączone z wręczeniem nagród.

    Z naszej szkoły na konkurs wpłynęło 20 prac z kl. 4-7, przedstawiających fantastyczne stwory w różnorodnych technikach: rysunek, malarstwo, kolaż.

    Komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia wielu naszym uczniom.

    W kategorii wiekowej 10 - 12 lat

    równorzędne nagrody otrzymały:

    Alicja Janik - kl. 6

    Amelia Piekarczyk - kl. 5

    Maja Zemła - kl. 5

    równorzędne wyróżnienia:

    Nikola Człowiek - kl. 5

    Lena Nowogrodzka - kl. 4

    w kategorii wiekowej 13 - 16 lat:

    równorzędne wyróżnienia:

    Joanna Janik - Szkoła Podstawowa, Rajsko

    Jakub Krawczyk - Szkoła Podstawowa, Rajsko

    Autorzy prac wyróżnieni udziałem w pokonkursowej wystawie:

    Angelika Bocheńska - kl. 7

    Emilia Słowikowska - kl. 5

    Julia Waligóra - kl. 5

    Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i pełne zaangażowanie, a wszystkim naszym laureatom pięknie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

     

    Beata Baran

  • Wieści z Biblioteki!

    Wieści z Biblioteki!

    W środę 18 maja szkolną bibliotekę odwiedziła pani Iwona Mejza, uznana pisarka, rodowita oświęcimianka promująca lokalną historię, przedstawicielka Fundacji Kultury i Rozwoju Rajski Pałac. Uczniowie klas 6-8 mieli wyjątkową okazję ,by spotkać w realu osobę, która odniosła sukces literacki.

    Pani Mejza opowiedziała o tym, jak zaczęła swą przygodę z pisarstwem, podkreślając, że dziś jest to droga dużo łatwiejsza, ze względu na istnienie internetu i mediów społecznościowych. Zachęcała młodzież do prowadzenia zapisów rzeczywistości, które po latach można wykorzystać jako kanwę opowiadań czy powieści. Zwróciła też uwagę, że bezcennym źródłem inspiracji są rozmowy z ludźmi starszymi, seniorami rodzin, którzy póki żyją, mogą opowiedzieć o świecie już minionym, bez którego nas by nie było. Słuchacze poznali także okoliczności powstania książki pt. „Oświęcim Praga. Czas nadziei i miłości” - którą to książkę Pani Iwona Mejza podarowała szkolnej bibliotece z piękną dedykacją. Przyszłe pisarki  i nie tylko), które zapewne ze skromności nie chciały się ujawnić, miały okazję poznać pewne tajemnice „kuchni pisarskiej”. Dziękując Gościowi za pełne życzliwości, interesujące i bogate w treści spotkanie życzymy zdrowia, weny twórczej, życzliwych wydawców i jeszcze życzliwszych czytelników oraz realizacji wszystkich literackich zamierzeń.

    Dziękujemy i mamy nadzieję na kolejne spotkania.

    Zofia Kanclerz

  • Piłkarskie Mistrzynie!

    Piłkarskie Mistrzynie!

    DZIEWCZĘTA Z RAJSKA MISTRZEM GMINY OŚWIĘCIM W PIŁCE NOŻNEJ !

    17 maja 2022 roku na „Orliku” w Brzezince odbyły się Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej dziewcząt.

    Do rywalizacji przystąpiło 5 zespołów reprezentujących szkoły podstawowe z Gminy Oświęcim. Turniej został rozegrany systemem "każdy z każdym".

    Nasze dziewczęta zaprezentowały się znakomicie, nie przegrywając ani jednego meczu, zdobyły MISTRZOSTWO GMINY OŚWIĘCIM

    31 maja 2022r. na stadionie MOSiR-u w Oświęcimiu odbędą się zawody powiatowe w tej kategorii wiekowej. Trzymamy mocno kciuki i życzymy dalszych sukcesów.

    Małgorzata Siuśta-Konopczyńska

  • Rajska eskapada

    Rajska eskapada

    Klasa III wraz z niezwykłym przewodnikiem, znawcą historii wsi i gawędziarzem p. Zygmuntem Stanclikiem oraz p. Magdaleną Pawlusiak z Gminnej Biblioteki Publicznej, wybrała się na wycieczkę krajobrazową po Rajsku. Była to nagroda w szkolnym konkursie “Agent” zorganizowanym przez wychowawczynię p. Reginę Ilich. 

    Ach co to był za dzień! Słoneczny, radosny, wypełniony niezliczonymi atrakcjami na łonie natury!

    Przedzieralismy się przez nadsolański las łęgowy, z krótkim przystankiem na wysłuchanie poetyckich strof - framentu opisu przyrody z “Pana Tadeusza”, który odczytała p. Madzia.

    Uczyliśmy się puszczać “kaczki” po tafli rzeki Soły.

    Zwiedziliśmy największe w powiecie oświęcimskim gospodarstwo rolne p. Zbigniewa Gabrysia, w którym hodowanych jest 36 krów. Mogliśmy je dotknąć, pogłaskać i nakarmić.

    Na koniec odwiedziliśmy sołtysa wsi Rajsko – Macieja Majerskiego, który opowiedział nam o swojej pracy. Nasza klasa zgłosiła nawet 3 wnioski do rajskiego budżetu sołeckiego. Uczniowie poprosili o budowę w Rajsku aquaparku, skateparku oraz ścieżek rowerowych.

    Na koniec wszyscy zjedliśmy pyszne lody ufundowane przez sołtysa Macieja i p. Zygmunta.

    Dziękujemy za tę niesamowitą przygodę i dzień pełen wrażeń!

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rajsku
    ul. Edukacyjna 11
    32-600

Galeria zdjęć