W korytarzu, na pierwszym piętrze naszej szkoły, można podziwiać wystawę modeli Układu Słonecznego przygotowaną przez uczniów klas VI, VII, VIII pod kierunkiem nauczyciela Łukasza Niewiadomskiego.
Wystawa będzie trwała do 22 listopada (wtorek). Zachęcamy do jej obejrzenia przez wszystkich pasjonatów nauki i Kosmosu.
Pierwsze zajęcia szkolnego klubu Hobby Horse przyniosły naszym uczniom wiele radości i satysfakcji.
Dzieciaki poszerzyły swoją wiedzę dotyczącą jeździectwa.
Hobby Horsing to pełnoprawna dyscyplina sportu polegająca m.in. na pokonywaniu przeszkód z konikiem na patyku (hobby horse) według zasad, które obowiązują na zawodach jeździeckich.
Zawodnicy mogą brać udział w konkurencjach tj.: ujeżdżenie, cross, West, potęga skoku, sztafeta itp.
Na wtorkowych zajęciach uczniowie poznali rodzaje chodów konia tj.: stęp, kłus, galop: pośredni, zebrany i wyciągnięty oraz cwał.
Poznały ćwiczenia tj. wolta i półwolta.
Było aktywnie i kreatywnie!!!
Zajęcia prowadzone są przez naszą nauczycielkę - kwalifikowaną instruktorkę jazdy konnej oraz hipoterapii Karolinę Krzak.
Nasza uczennica Zuzia Pieczonka zdobyła II miejsce w Międzygminnym Konkursie Pięknego Czytania "O złote usta".
W tegorocznej edycji czytana była książka „Historyjki dla małych uszu” Joanny Wachowiak.
Organizatorem konkursu była Gminna Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu z/s w Grojcu. Współorganizatorzy to: Gminna Biblioteka Publiczna w Przeciszowie oraz Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Osieku.
Serdecznie dziękujemy Organizatorom.
Wielkie brawa dla utalentowanej uczennicy klasy pierwszej naszej szkoły.
9 listopada br. odbyła się w naszej szkole akademia, łącząca obchody Święta Niepodległości z uroczystością nadania imienia mjra Piotra Szewczyka hali sportowej.
Wzięli w niej udział samorządowcy: Wójt Gminy Oświęcim Mirosław Smolarek, zastępczyni wójta Halina Musiał, Starosta Oświęcimski Andrzej Skrzypiński , wicestarosta Paweł Kobielusz, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Piotr Śreniawski, przewodnicząca Rady Gminy Oświęcim Bernardyna Bryzek, wizytatorka delegatury Kuratorium Oświaty w Wadowicach Adriana Zycha-Gurdek, dyrektorka Centrum Usług Wspólnych Agata Michalska, sołtys Rajska Maciej Majerski, radni gminy Oświęcim, dyrektorzy szkół, przedszkoli, szefowie gminnych jednostek oraz rodzice, darczyńcy i przyjaciele naszej szkoły.
Dyrektor Przemysław Dziedzic powitał gości i przypomniał najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do nadania hali sportowej imię Piotra Szewczyka.
- Dziś spotykamy się na uroczystości upamiętniającej 104. rocznicę odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości. Święto to idealnie łączy się z postacią bohatera naszej lokalnej społeczności, który jako dziesięciolatek witał odrodzoną Polskę, który został przez nią wychowany i ukształtowany, a kiedy dojrzał, przyszło mu dać świadectwo wiary w niepodległą i miłości do niej. Postać majora Piotra Szewczyka ukazuje, jak ważna jest ścieżka wzrostu młodego człowieka, aby w chwili próby umiał dążyć drogą ideałów patriotyzmu i honoru – powiedział dyrektor SP Rajsko.
Wójt Mirosław Smolarek poświęcił swoje wystąpienie współczesnym wymiarom patriotyzmu, który przejawia się również w działalności wolontariackiej i pomaganiu uchodźcom, a obie te sfery są szczególnie bliskie dzieciom i młodzieży uczącej się w Rajsku.
Przewodnicząca Bernardyna Bryzek przytoczyła brzmienie uchwały Rady Gminy w sprawie patrona hali, a wicedyrektorka rajskiej szkoły Marzena Wilk-Grabowska odczytała list Wiktorii Czernickiej-Białczyk, która była dyrektorem byłego Gimnazjum Gminnego nr 1 im. Mjr. Piotra Szewczyka w Rajsku (treść listu prezentujemy poniżej). Z kolei starosta Andrzej Skrzypiński podkreślił związki patrona z ziemią oświęcimską.
Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali program artystyczny pt. "Listopady Szewczyka", który ukazał życie cichociemnego z Babic wplecione w najważniejsze wydarzenia XX-wiecznej historii Polski. Widowisko łączyło elementy tradycyjnego spektaklu teatralnego z etiudami filmowymi ilustrowanymi muzyką, piosenkami, pantomimą i tańcem jazzowym.
Program artystyczny przygotowały Zofia Kanclerz, Monika Bartosz i Beata Baran. Scenografię opracowali Łukasz Niewiadomski i Karolina Krzak.
Po przedstawieniu w hali sportowej odsłonięta została pamiątkowa tablica przeniesiona z nieistniejącego gimnazjum, które nosiło imię Piotra Szewczyka. Następnie laureaci Konkursu Pieśni Patriotycznej odebrali nagrody i wystąpili przed zgromadzonymi w specjalnym koncercie.
Ostatnim akcentem uroczystości było uczczenie pamięci poległych w walce o Niepodległość. Wójt Mirosław Smolarek, przewodnicząca Rady Gminy Bernardyna Bryzek i radny, a zarazem sołtys Rajska Majerski złożyli kwiaty przy obelisku upamiętniającym żołnierzy, którzy zginęli w boju pod Rajskiem.
11 listopada na grobie cichociemnego z Babic kwiaty złożyła delegacja SP Rajsko.
-----------------------------------------------------------------------
List byłej dyrektorki Gimnazjum Gminnego nr 1 im. mjra Piotra Szewczyka w Rajsku, Wiktorii Czernickiej-Białczyk:
"Dostojni goście, drogie koleżanki i koledzy nauczyciele, kochani uczniowie. Gorąco dziękuję: za zaproszenie – panu dyr. Przemysławowi Dziedzicowi, a Radzie Pedagogicznej SP w Rajsku za wystosowanie wniosku, Radzie Gminy Oświęcim za podjęcie uchwały o nadaniu hali sportowej imienia mjr. Piotra Szewczyka.
22 lata temu grupa zapaleńców podjęła pracę wychowawczą w oparciu o ideały, jakie przyświecały mjr. Piotrowi Szewczykowi – cichociemnemu. Inicjatorami nadania imienia szkole byli: siostra mjr. – pani Zofia Zużałek, pan dr Adam Cyra – kustosz Państwowego Muzeum w Oświęcimiu, pan Tadeusz Siekiera – żołnierz AK, przewodniczący Rady Szkoły, a zarazem główny organizator przedsięwzięcia – pan Zbigniew Szczerbik, przewodnicy RR – pan Andrzej Ryszka. Kultywowanie tradycji przez pełną zaangażowania Radę Pedagogiczną, rodziców, młodzież, pracowników trwało pod moim kierownictwem, a od 2016 roku – pani dyr. Marzeny Wilk – Grabowskiej, do wygaśnięcia gimnazjum. Cieszę się, że będzie ona kontynuowana, choć w zmienionej formie, nadal, ukłony w stronę Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Rajsku.
Możemy zadać pytanie: Jaką rolę odgrywa dziś pamięć? Po co w dobie degradacji autorytetów, więzi rodzinnych i społecznych, głosić hasła: pro memoria i pro publico bono. Pamięć ma swoje źródło w miłości, w przyjaźni, jest też wynikiem więzów krwi. Zachowanie jej ma sens, jeśli świat staje się dzięki temu lepszy.
11 listopada – Święto Niepodległości, które obchodzimy na tej hali już dzisiaj, to czas zadumy i refleksji nad wydarzeniami z przeszłości, ale też radość i poczucie ogromnej odpowiedzialności za przyszłość, którą tworzymy każdego dnia. Zebraliśmy się, aby nie tylko w symboliczny sposób upamiętnić odrodzenie się Polski. Jesteśmy tu również, aby uczcić tych, którym zawdzięczamy życie w wolnej, niepodległej ojczyźnie. Chyląc czoła, pamiętamy o bohaterach narodu polskiego.
Ojczyzna – miejsce, z którym wiąże nas poczucie przynależności, jest jak bliski sercu człowiek.
Każdego dnia winniśmy dbać o wolność, aby nie zmarnować tego, co otrzymaliśmy.
XXI wiek to czas nieprawdopodobnie dynamicznego rozwoju cywilizacji. Młode pokolenie przejmie nasze dziedzictwo i pokieruje przyszłością Polski, Europy, Świata. My dorośli zdajemy sobie sprawę, że zadania, jakie ich czekają są i będą bardzo trudne.
Niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka jest zapewnienie warunków koniecznych do wypełniania ról w życiu dorosłym w oparciu o: zasady demokracji, tolerancji sprawiedliwości i wolności.
Szkoła od wieków stanowi miejsce, gdzie uczeń, poddawany jest oddziaływaniu środowiska, które kształtuje tożsamość, osobowość postawy. To proces organizowany zgodnie z programem, ale niezbędne jest wsparcie: autorytety.
Apel do uczniów: „Bądźcie poszukiwaczami autorytetów.”
Podczas zawieruchy dziejowej, wojennej być patriotą oznaczało walkę zbrojną, nierzadko poświęcenie własnego życia w imię dobra narodowego. Dzisiaj patriotyzm objawia się szacunkiem: do godła, hymnu, ale przede wszystkim do języka polskiego, drugiego człowieka, naszej codziennej sumiennie i jak najlepiej wykonywanej pracy, to patriotyzm na miarę XXI wieku.
Dlatego dbajmy o rozwój intelektualny, moralny, swój i młodego pokolenia, kształćmy: tężyznę fizyczną, wolę, uważność, zdolność kierowania własnymi uczuciami i emocjami. Nieocenioną rolę w tym zakresie pełni wychowanie fizyczne.
Sport jest bowiem ważnym czynnikiem integrującym różne środowiska o zasięgu lokalnym, regionalnym i międzynarodowym.
Zgodnie z Arystotelesowym: „Teraźniejszość zawiera przeszłość i przyszłość”, oddana w październiku 2006 roku hala sportowa, dla rozwijania talentów przez gimnazjalistów „Szewczyka” i uczniów szkoły podstawowej, nadal służy zaspokajaniu potrzeb zabawy, współzawodnictwa, doskonaleniu cech takich jak: wytrwałość, silna wola, zdyscyplinowanie, poczucie solidarności i koleżeństwa. Wszystko zgodnie z zasadami fair play, dla zachowania zdrowia, w myśl zasady: per aspera ad astra (przez trudy do sukcesu).
Największą wartością narodu jest młode pokolenie, a jego właściwe wychowanie troską rodziców, nauczycieli i najważniejszym zadaniem. Jedną z dróg jest pokazywanie wzorców do naśladowania. Ponad 22 lata temu, 23 września 2000 roku nadano Gimnazjum Gminnemu nr 1 w Rajsku imię mjr. Piotra Szewczyka. O wyborze patrona zadecydowało kilka czynników:
Po pierwsze: Determinacja ludzi, którzy pragnęli, aby pamięć o tym wielkim patriocie nie zginęła.
Po drugie: Piotr Szewczyk imponował młodzieżą i stanowił dla niej wzór, był bowiem człowiekiem inteligentnym, niezwykle wysportowanym, rycerskim, mocnym psychicznie, nieugiętym.
Po trzecie: Urodził się na terenie gminy Oświęcim.
Po czwarte: Miał wszelkie atrybuty bohatera, przypadło mu żyć i działać w czasach hitlerowskiego i sowieckiego totalitaryzmu, gdy deptane były podstawowe prawa człowieka, doznawał skrajnego poniżenia, a jego dramatycznych i tragicznych przeżyć nie oddadzą żadne słowa. Jednak nigdy nie zmienił swych przekonań. Godność i honor, umiłowanie ojczyzny, prawo człowieka do życia w demokratycznym, wolnym kraju to wartości, których nie udało się oprawcom wyrwać z jego serca.
Po piąte: Nadanie jego imienia gimnazjum miało również stanowić pośmiertną rehabilitację tego wielkiego człowieka Ziemi Oświęcimskiej.
Po szóste: W świecie sportu, muzyki, ale też wirtualnym na ekranach smartfonów, w filmach, grach komputerowych, bohaterowie, celebryci są obdarzeni uznaniem, podziwiani, bo są zewnętrznie piękni, walczą ze złem w imię dobra, z niesprawiedliwością, wyjątkowi, ponadprzeciętni, inteligentni, silni, wysportowani, sprytni, często nie mają wad, wyidealizowane wzorce. W realnym świecie takim superbohaterem jest Piotr Szewczyk autorytet, który łączy przeszłość z teraźniejszością.
Nie wolno zapomnieć, że w duszę i serca młodzieży można tylko to wszczepić, co się pragnie, aby tam na zawsze pozostało, stąd naczelnym mottem, które przyświecało Gimnazjum „Szewczyka”, a zarazem jakoby przesłaniem testamentowym zostawionym nam przez patrona było: Poznaj samego siebie. Rozwijaj swoje zdolności. Bądź najlepszy, w tym co robisz.
Szczególnie dziś winniśmy uczyć dzieci sztuki rozróżniania nieprzekraczalnej granicy między dobrem a złem.
Niech tablica kalokagathos, umieszczona przy wejściu na halę przez społeczność Gimnazjum „Szewczyka” przypomina, że pragniemy kształtować człowieka oznaczającego się harmonijną pełnią ducha i ciała, pięknego i dobrego.
9 listopada br. odbyła się w naszej szkole akademia, łącząca obchody Święta Niepodległości z uroczystością nadania imienia mjra Piotra Szewczyka hali sportowej. Wzięli w niej udział samorządowcy: Wójt Gminy Oświęcim Mirosław Smolarek, zastępczyni wójta Halina Musiał, Starosta Oświęcimski Andrzej Skrzypiński , wicestarosta Paweł Kobielusz, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Piotr Śreniawski, przewodnicząca Rady Gminy Oświęcim Bernardyna Bryzek, wizytatorka delegatury Kuratorium Oświaty w Wadowicach Adriana Zycha-Gurdek, dyrektorka Centrum Usług Wspólnych Agata Michalska, sołtys Rajska Maciej Majerski, radni gminy Oświęcim, dyrektorzy szkół, przedszkoli, szefowie gminnych jednostek oraz rodzice, darczyńcy i przyjaciele naszej szkoły.
Dyrektor Przemysław Dziedzic powitał gości i przypomniał najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do nadania hali sportowej imię Piotra Szewczyka.
-Dziś spotykamy się na uroczystości upamiętniającej 104. rocznicę odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości. Święto to idealnie łączy się z postacią bohatera naszej lokalnej społeczności, który jako dziesięciolatek witał odrodzoną Polskę, który został przez nią wychowany i ukształtowany, a kiedy dojrzał, przyszło mu dać świadectwo wiary w niepodległą i miłości do niej. Postać majora Piotra Szewczyka ukazuje, jak ważna jest ścieżka wzrostu młodego człowieka, aby w chwili próby umiał dążyć drogą ideałów patriotyzmu i honoru – powiedział dyrektor SP Rajsko.
Wójt Mirosław Smolarek poświęcił swoje wystąpienie współczesnym wymiarom patriotyzmu, który przejawia się również w działalności wolontariackiej i pomaganiu uchodźcom, a obie te sfery są szczególnie bliskie dzieciom i młodzieży uczącej się w Rajsku.
Przewodnicząca Bernardyna Bryzek przytoczyła brzmienie uchwały Rady Gminy w sprawie patrona hali, a wicedyrektorka rajskiej szkoły Marzena Wilk-Grabowska odczytała list Wiktorii Czernickiej-Białczyk, która była dyrektorem byłego Gimnazjum Gminnego nr 1 im. Mjr. Piotra Szewczyka w Rajsku (treść listu prezentujemy poniżej). Z kolei starosta Andrzej Skrzypiński podkreślił związki patrona z ziemią oświęcimską.
Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali program artystyczny pt. "Listopady Szewczyka", który ukazał życie cichociemnego z Babic wplecione w najważniejsze wydarzenia XX-wiecznej historii Polski. Widowisko łączyło elementy tradycyjnego spektaklu teatralnego z etiudami filmowymi ilustrowanymi muzyką, piosenkami, pantomimą i tańcem jazzowym.
Program artystyczny przygotowały Zofia Kanclerz, Monika Bartosz i Beata Baran. Scenografię opracowali Łukasz Niewiadomski i Karolina Krzak.
Po przedstawieniu w hali sportowej odsłonięta została pamiątkowa tablica przeniesiona z nieistniejącego gimnazjum, które nosiło imię Piotra Szewczyka. Następnie laureaci Konkursu Pieśni Patriotycznej odebrali nagrody i wystąpili przed zgromadzonymi w specjalnym koncercie.
Ostatnim akcentem uroczystości było uczczenie pamięci poległych w walce o Niepodległość. Wójt Mirosław Smolarek, przewodnicząca Rady Gminy Bernardyna Bryzek i radny, a zarazem sołtys Rajska Majerski złożyli kwiaty przy obelisku upamiętniającym żołnierzy, którzy zginęli w boju pod Rajskiem.
11 listopada na grobie cichociemnego z Babic kwiaty złożyła delegacja SP Rajsko.
List dyrektorki Gimnazjum Gminnego nr 1 im. mjra Piotra Szewczyka w Rajsku, Wiktorii Czernickiej-Białczyk:
"Dostojni goście, drogie koleżanki i koledzy nauczyciele, kochani uczniowie. Gorąco dziękuję: za zaproszenie – panu dyr. Przemysławowi Dziedzicowi, a Radzie Pedagogicznej SP w Rajsku za wystosowanie wniosku, Radzie Gminy Oświęcim za podjęcie uchwały o nadaniu hali sportowej imienia mjr. Piotra Szewczyka.
22 lata temu grupa zapaleńców podjęła pracę wychowawczą w oparciu o ideały, jakie przyświecały mjr. Piotrowi Szewczykowi – cichociemnemu. Inicjatorami nadania imienia szkole byli: siostra mjr. – pani Zofia Zużałek, pan dr Adam Cyra – kustosz Państwowego Muzeum w Oświęcimiu, pan Tadeusz Siekiera – żołnierz AK, przewodniczący Rady Szkoły, a zarazem główny organizator przedsięwzięcia – pan Zbigniew Szczerbik, przewodnicy RR – pan Andrzej Ryszka. Kultywowanie tradycji przez pełną zaangażowania Radę Pedagogiczną, rodziców, młodzież, pracowników trwało pod moim kierownictwem, a od 2016 roku – pani dyr. Marzeny Wilk – Grabowskiej, do wygaśnięcia gimnazjum. Cieszę się, że będzie ona kontynuowana, choć w zmienionej formie, nadal, ukłony w stronę Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Rajsku.
Możemy zadać pytanie: Jaką rolę odgrywa dziś pamięć? Po co w dobie degradacji autorytetów, więzi rodzinnych i społecznych, głosić hasła: pro memoria i pro publico bono. Pamięć ma swoje źródło w miłości, w przyjaźni, jest też wynikiem więzów krwi. Zachowanie jej ma sens, jeśli świat staje się dzięki temu lepszy.
11 listopada – Święto Niepodległości, które obchodzimy na tej hali już dzisiaj, to czas zadumy i refleksji nad wydarzeniami z przeszłości, ale też radość i poczucie ogromnej odpowiedzialności za przyszłość, którą tworzymy każdego dnia. Zebraliśmy się, aby nie tylko w symboliczny sposób upamiętnić odrodzenie się Polski. Jesteśmy tu również, aby uczcić tych, którym zawdzięczamy życie w wolnej, niepodległej ojczyźnie. Chyląc czoła, pamiętamy o bohaterach narodu polskiego.
Ojczyzna – miejsce, z którym wiąże nas poczucie przynależności, jest jak bliski sercu człowiek.
Każdego dnia winniśmy dbać o wolność, aby nie zmarnować tego, co otrzymaliśmy.
XXI wiek to czas nieprawdopodobnie dynamicznego rozwoju cywilizacji. Młode pokolenie przejmie nasze dziedzictwo i pokieruje przyszłością Polski, Europy, Świata. My dorośli zdajemy sobie sprawę, że zadania, jakie ich czekają są i będą bardzo trudne.
Niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka jest zapewnienie warunków koniecznych do wypełniania ról w życiu dorosłym w oparciu o: zasady demokracji, tolerancji sprawiedliwości i wolności.
Szkoła od wieków stanowi miejsce, gdzie uczeń, poddawany jest oddziaływaniu środowiska, które kształtuje tożsamość, osobowość postawy. To proces organizowany zgodnie z programem, ale niezbędne jest wsparcie: autorytety.
Apel do uczniów: „Bądźcie poszukiwaczami autorytetów.”
Podczas zawieruchy dziejowej, wojennej być patriotą oznaczało walkę zbrojną, nierzadko poświęcenie własnego życia w imię dobra narodowego. Dzisiaj patriotyzm objawia się szacunkiem: do godła, hymnu, ale przede wszystkim do języka polskiego, drugiego człowieka, naszej codziennej sumiennie i jak najlepiej wykonywanej pracy, to patriotyzm na miarę XXI wieku.
Dlatego dbajmy o rozwój intelektualny, moralny, swój i młodego pokolenia, kształćmy: tężyznę fizyczną, wolę, uważność, zdolność kierowania własnymi uczuciami i emocjami. Nieocenioną rolę w tym zakresie pełni wychowanie fizyczne.
Sport jest bowiem ważnym czynnikiem integrującym różne środowiska o zasięgu lokalnym, regionalnym i międzynarodowym.
Zgodnie z Arystotelesowym: „Teraźniejszość zawiera przeszłość i przyszłość”, oddana w październiku 2006 roku hala sportowa, dla rozwijania talentów przez gimnazjalistów „Szewczyka” i uczniów szkoły podstawowej, nadal służy zaspokajaniu potrzeb zabawy, współzawodnictwa, doskonaleniu cech takich jak: wytrwałość, silna wola, zdyscyplinowanie, poczucie solidarności i koleżeństwa. Wszystko zgodnie z zasadami fair play, dla zachowania zdrowia, w myśl zasady: per aspera ad astra (przez trudy do sukcesu).
Największą wartością narodu jest młode pokolenie, a jego właściwe wychowanie troską rodziców, nauczycieli i najważniejszym zadaniem. Jedną z dróg jest pokazywanie wzorców do naśladowania. Ponad 22 lata temu, 23 września 2000 roku nadano Gimnazjum Gminnemu nr 1 w Rajsku imię mjr. Piotra Szewczyka. O wyborze patrona zadecydowało kilka czynników:
Po pierwsze: Determinacja ludzi, którzy pragnęli, aby pamięć o tym wielkim patriocie nie zginęła.
Po drugie: Piotr Szewczyk imponował młodzieżą i stanowił dla niej wzór, był bowiem człowiekiem inteligentnym, niezwykle wysportowanym, rycerskim, mocnym psychicznie, nieugiętym.
Po trzecie: Urodził się na terenie gminy Oświęcim.
Po czwarte: Miał wszelkie atrybuty bohatera, przypadło mu żyć i działać w czasach hitlerowskiego i sowieckiego totalitaryzmu, gdy deptane były podstawowe prawa człowieka, doznawał skrajnego poniżenia, a jego dramatycznych i tragicznych przeżyć nie oddadzą żadne słowa. Jednak nigdy nie zmienił swych przekonań. Godność i honor, umiłowanie ojczyzny, prawo człowieka do życia w demokratycznym, wolnym kraju to wartości, których nie udało się oprawcom wyrwać z jego serca.
Po piąte: Nadanie jego imienia gimnazjum miało również stanowić pośmiertną rehabilitację tego wielkiego człowieka Ziemi Oświęcimskiej.
Po szóste: W świecie sportu, muzyki, ale też wirtualnym na ekranach smartfonów, w filmach, grach komputerowych, bohaterowie, celebryci są obdarzeni uznaniem, podziwiani, bo są zewnętrznie piękni, walczą ze złem w imię dobra, z niesprawiedliwością, wyjątkowi, ponadprzeciętni, inteligentni, silni, wysportowani, sprytni, często nie mają wad, wyidealizowane wzorce. W realnym świecie takim superbohaterem jest Piotr Szewczyk autorytet, który łączy przeszłość z teraźniejszością.
Nie wolno zapomnieć, że w duszę i serca młodzieży można tylko to wszczepić, co się pragnie, aby tam na zawsze pozostało, stąd naczelnym mottem, które przyświecało Gimnazjum „Szewczyka”, a zarazem jakoby przesłaniem testamentowym zostawionym nam przez patrona było: Poznaj samego siebie. Rozwijaj swoje zdolności. Bądź najlepszy, w tym co robisz.
Szczególnie dziś winniśmy uczyć dzieci sztuki rozróżniania nieprzekraczalnej granicy między dobrem a złem.
Niech tablica kalokagathos, umieszczona przy wejściu na halę przez społeczność Gimnazjum „Szewczyka” przypomina, że pragniemy kształtować człowieka oznaczającego się harmonijną pełnią ducha i ciała, pięknego i dobrego.
Każdy z nas jest jednocześnie artystą i instrumentem, na którym wygrywa swoje życie, piękno życia zależy od wyboru wartości, którymi żyjemy.
Czegokolwiek chcemy w życiu musimy to najpierw dać. Chcemy miłości, dajmy ją, uznania, dajmy je, chcemy być zrozumiani, zrozummy, chcemy radości i szczęścia, obdarujmy nimi innych.
Życzę, aby postać mjr. Piotra Szewczyka nadal cieszyła się autorytetem wśród dzieci i młodzieży, a Szkoła Podstawowa w Rajsku była miejscem dla takich wartości niemierzalnych, nieuchwytnych, bo dotyczących sfery niematerialnej jak prawda, dobro, piękno".
Fot. Lech Chodacki, Rafał Lorek, Piotr Tarczyński, SP Rajsko
Uczennice naszej szkoły - Zuzia Pieczonka i Lenka Pieczonka to tryumfatorki tegorocznego VII Konkursu Pieśni Patriotycznej.
Do rywalizacji stanęło aż 47 wykonawców. Zuzia zwyciężyła w kategorii solistów klas I-IV, a Lenka była bezkonkurencyjna wśród wykonawców z klas IV-VIII.
Soliści, duety i grupy przyjechały nie tylko z miejscowości leżących w gminie Oświęcim, ale też z Przecieszyna, Bachowic, Przeciszowa i Polanki Wielkiej.
Jurorami konkursu byli: Jadwiga Szczerbowska, Anna Zimnal (pełniąca obowiązki dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej), Bożena Grabowska (animatorka i aktorka Amatorskiego Ruchu Teatralnego) i Przemysław Drabczyk (dyrygent Wielkiej Orkiestry Młodych Muzyków).
Gratulujemy wspaniałym solistkom!Brawo
Fot. OKSiR
Nasi uczniowie i nauczyciele pomagali jako wolontariusze w organizacji 8. Charytatywnego Meczu Hokejowego fundacji Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy i Hokejowej Reprezentacji Artystów Polskich w Oświęcimiu. Na trybunach gościliśmy wielu rodziców szkoły wraz z pociechami.
Dyrektor naszej szkoły, Przemysław Dziedzic, po raz kolejny wystąpił w roli zawodnika. Kibicowaliśmy mu mocno!
Był fun, świetna atmosfera, praca zespołowa i chęć pomocy. Podczas imprezy zebraliśmy 73 tys. 100 zł dla chorej Natalki Wolak z Głębowic. POMOC MA MOC!
8 listopada 2022 roku w Szkole Podstawowej w Zaborzu odbyły się Gminne Igrzyska Dzieci w Unihokeju Dziewcząt i Chłopców. Rozgrywki zostały rozegrane systemem "każdy z każdym".
Nasi chłopcy zaprezentowali się znakomicie zdobywając MISTRZOSTWO GMINY OŚWIĘCIM, awansując tym samym do szczebla POWIATOWEGO rozgrywek
Dziewczęta również walczyły ambitnie zdobywając III miejsce w gminie Oświęcim.
Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom i życzymy powodzenia chłopcom na dalszym etapie rozgrywek, które odbędą się 15 listopada 2022r.
Małgorzata Siuśta-Konopczyńska
31 października br. zakończyliśmy zbiórkę na terapię genową dla Oliwierka Komana chorego na SMA. Podczas wycieczki na Leskowiec i w naszej szkole udało nam się łącznie zebrać 558 złotych i 25 groszy.
Pomysłodawczynią akcji była Magdalena DOMASIK .
Pieniążki zostaną wpłacone dla Oliwierka na konto fundacji Siepomaga.
Dziękujemy dzieciom, rodzicom i nauczycielom za ogromne wsparcie!
Dobro wraca! Jesteście wielcy!
Wolontariusze naszej szkoły pomagali w organizacji VII Biegu na Molo, który odbył się w sobotę 8 października w Osieku. Pogoda była piękna i na starcie pojawiło się kilkuset zawodników. W tym nasza polonistka - Marta Kotyla!
Nasi wolontariusze jak co roku pomagali w biurze zawodów, obsługiwali dziecięce imprezy biegowe, a podczas biegów głównych na 5 i 10 km podawali uczestnikom na trasie wodę a przekraczającym linię mety zawodnikom - medale.
Z wpisowego oraz zbiórki publicznej zebrano łącznie 22 tysiące 637 złotych, które przeznaczone zostaną na leczenie i rehabilitację podopiecznej Fundacji Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy - Ani Jakubik, która walczy z guzem pnia mózgu i chorobą genetyczną.
Pomoc ma moc!
7 października br. uczniowie klas III i IV pojechali na wycieczkę szkolną. Naszym celem było zdobycie Leskowca - szczytu położonego na wysokości 922 m. w Beskidzie Małym, często uczęszczanego przez Patrona naszej szkoły.
Była to górska wędrówka z sercem.
Po pierwsze dlatego, że wędrowaliśmy szlakiem „białych serduszek”, a po drugie dlatego – że naszą wędrówkę dedykowaliśmy małemu Oliwierkowi Komanowi z Wadowic, który choruje na SMA typu 1.
Zabraliśmy ze sobą puszkę, do której na szczycie wrzucaliśmy wolne datki na leczenie chłopczyka.
Trasa była niezwykle malownicza.
W większości wiodła łagodnymi ścieżkami pośród lasu. Stromych podejść było niewiele. Jesienne widoki zapierały dech w piersiach, a słońce ogrzewało nas przyjemnie.
Na szczycie odpoczęliśmy w schronisku – miejscu, w którym od najwcześniejszych lat szkolnych wielokrotnie odpoczywał Karol Wojtyła ze swoim Ojcem, bratem Edmundem, kolegami i prof. Czesławem Panczakiewiczem.
Po odpoczynku zeszliśmy do Rzyk i szczęśliwie wróciliśmy do domu.
Przypominamy, że zbiórkę dla Oliwierka prowadzimy przez cały październik. Zebrane pieniążki zostaną wpłacone na konto chłopca w fundacji Siepomaga.
Tu liczy się czas Nie bądźmy obojętni i dajmy szansę Oliwierkowi!
Z 30 września na 1 października w przestrzeni szkolnej, której centrum były biblioteka i świetlica a jednym z aktualnych symboli obecność ucznia naszej szkoły pochodzącego z Ukrainy, minęła jedyna w swoim rodzaj noc- Noc Bibliotek.
Ogólnopolska akcja, w tym roku przebiegła pod hasłem- „To się musi powieść”. Rozmawialiśmy o tym na początku spotkania, o wieloznaczności tego hasła i jego pozytywnym wydźwięku.
Oj, działo się Mrożący efekt temperatury i egipskie ciemności rozświetlane światłem latarek rozgrzewały emocje towarzyszące rozwiązywaniu zagadek i łamaniu szyfrów podczas czytelniczych podchodów, w których rywalizowali detektywi podzieleni na 4 grupy. Musieli także nabyć umiejętność zdejmowania i zabezpieczania śladów linii papilarnych „ z miejsca przestępstwa” . Kiedy wybiła północ rozpoczął się seans filmowy- „ Biuro detektywistyczne Lassego i Mai’.
Emocje i intelekt w pełni zaangażowane. Dla ciała była kolacja o godz. 22.00 z zupkami na gorąco i przygotowane samodzielnie miejsca noclegowe. W świetlicy szkolnej niecodzienny widok- uczniowie ( i panie nauczycielki) ze śpiworami, kocami, karimatami. I sen …do niektórych dotarł około 4.30- a godzinę później rozbrzmiała pobudka!
Łatwo nie było, ale wszyscy dali radę. Przed wyjściem obowiązkowe porządkowanie sali i wzajemne podziękowania za świetną zabawę. Przed szkołą o 6.30 czekali już rodzice.
To się musiało powieśćI powiodło się. Każdego dnia piszemy powieść o nowej rzeczywistości szkolnej, w której gościła pandemia a teraz echa wojny na Ukrainie i widomy jej przejaw, ukraińscy uczniowie w naszych klasach, w bibliotece, świetlicy. Tworzymy wspólnotę, uczymy i bawimy się, dajemy sobie nadzieję. To nas wszystkich wzbogaca, otwiera na inność i różnorodność. Miejsce spotkania- Biblioteka, tutaj siebie czytamy, tak jak książki.
DO NASTĘPNEJ NOCY BIBLIOTEK!
W czwartek 29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Tego dnia każda lekcja zaczynała się odczytaniem przez nauczyciela (10 min.) fragmentu książki, wybranej przez klasę na tę okazję ze szkolnej biblioteki. W każdej klasie oficjalnie powołany został Strażnik Książki, który pilnował czasu czytania i stron oraz przygotował wraz z innymi uczniami wizytówkę książki z tytułem i nazwiskiem autora.
Świetna zabawa, skupienie, zaciekawienie, emocje, zaskoczenie, nowe oblicze nauczyciela i powszechna chęć kontynuacji …. Tak kojarzyć się nam będzie Dzień Głośnego Czytania.
Dalsze ciągi ciekawych historii czekają na półkach w szkolnej bibliotece.
Biblioteka zaprasza.
"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła."
Wisława Szymborska
Nasze Swietliczaki obchodziły dzien czerwonego jabłka. Dzieci poznały wiele ciekawostek związanych z jabłkami, ponadto wzbogaciły swoją wiedzę na temat walorów tych smacznych owoców oraz poznały możliwości ich przetwarzania - dżemy, konfitury, musy, dodatki do deserów, kompoty, soki i wiele innych.
Na podsumowanie uczniowe, z wielkim zaangażowaniem, przygotowali samodzielnie świeżo tłoczony sok z jabłek, który ze smakiem wypili.
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczcili 83. rocznicę boju pod Rajskiem, który został stoczony 5 września 1939 roku podczas wojny obronnej.
Przy Pomniku upamiętniającym poległych w tej bitwie polskich żołnierzy jak co roku spotkali się samorządowcy oraz delegacje organizacji i instytucji działających na ziemi oświęcimskiej.
Hołd żołnierzom, którzy polegli pod Rajskiem oddały delegacje: gminy Oświęcim z wójtem Mirosławem Smolarkiem na czele; powiatu oświęcimskiego z wicestarostą Pawłem Kobieluszem, miasta Oświęcim z prezydentem Januszem Chwierutem, a także radni gminy Oświęcim, sołtys Rajska Maciej Majerski oraz przedstawiciele miejscowych organizacji, delegacje sołtysów gminy Oświęcim, Grupy Operacyjnej "Kęty", instytucji oświatowych, a także Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Wraz ze swoimi wychowawcami kwiaty złożyli też najmłodsi – dzieci z Przedszkola Samorządowego oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Rajsku.
Podczas uroczystości Zbigniew Kurnik ze Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych odczytał list Barbary Reimschűssel, synowej porucznika Zygmunta Reimschüssela, dowódcy II plutonu 3. Kompanii Obrony Narodowej „Kęty”, który poległ w bitwie pod Rajskiem i został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari.
Bitwa pod Rajskiem była największym starciem polskich i niemieckich wojsk na ziemi oświęcimskiej podczas wojny obronnej 1939 roku. Podczas odwrotu z okolic Pszczyny polskie oddziały starły się niemiecką dywizją pancerną. Ponad 80. polskich żołnierzy zginęło w walkach w rejonie pałacu i budynków folwarku. Co najmniej kilkunastu utonęło, próbując przeprawić się przez Sołę pod ogniem wroga.
Rajscy uczniowie uzyskali bardzo wysokie wyniki z tegorocznego egzaminu ósmoklasisty i po wakacjach mogą kontynuować naukę w wymarzonych szkołach ponadpodstawowych. To ogromny powód do dumy dla całej społeczności szkolnej!
Nasi uczniowie najlepiej ze wszystkich gminnych szkół podstawowych napisali egzamin z języka polskiego. Okazali się bezkonkurencyjni, uzyskali średni wynik 70 pkt i jako jedyni w gminie Oświęcim znaleźli się w VIII staninie. Ten wynik jest wyższy od średniego wyniku w powiecie, województwie i całym kraju!
Naszym uczniom świetnie poszło również na egzaminie z matematyki. Tu również poszybowali powyżej średniej powiatu, województwa i kraju. Uzyskali średni wynik 73 pkt i znaleźli się wysokim VIII staninie.
Bardzo dobrze wypadł również egzamin z języka angielskiego, który uplasował naszych uczniów na poziomie średniej krajowej.
Wielkie brawa i gratulacje dla ósmoklasistów i nauczycieli z rajskiej szkoły!
Absolwentom gratulujemy i życzymy wytrwałości, otwartości na wiedzę i nowe wyzwania oraz rozwoju swoich pasji i zainteresowań na dalszym etapie edukacji.
Wiemy jak ważna jest profilaktyka i przypominanie dzieciom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dlatego też, w trosce o bezpieczeństwo małych uczestników ruchu, dziś w szkole odbyło się spotkanie pierwszoklasistów z policjantami.
Mundurowi omówili z dziećmi zasady poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe noszone przez dzieci na wierzchnich ubraniach.
Funkcjonariusze zwrócili uwagę na bezpieczeństwo podczas kontaktu z osobami nieznajomymi. Przypomnieli o tym jak można bezpiecznie spędzać czas wolny i kiedy korzystać z numerów alarmowych.
Spotkanie miało przede wszystkim utrwalić w dzieciach prawidłowe nawyki, aby wiedziały, że policjanta nie tyle co można, a trzeba prosić o pomoc oraz, by utrwaloną wiedzę o poruszaniu się w rejonach dróg stosowały w praktyce.
Dziś zainaugurowaliśmy rok szkolny 2022/2023. Wielką edukacyjną przygodę rozpoczęli uczniowie klasy pierwszej. W podniosłej atmosferze ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Po złożeniu ślubowania, dyrektor szkoły Przemysław Dziedzic, dokonał symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ołówkiem ramion dzieci. Od tej chwili stali się oni nowymi członkami naszej wielkiej szkolnej rodziny!
Życzenia satysfakcji, radości ze zdobywania wiedzy, wspaniałych przyjaźni i sukcesów w nauce złożył uczniom osobiście Wójt Gminy Oświęcim, Mirosław Smolarek.
Wychowawcą klasy pierwszej jest pani Regina Ilich.
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rajsku zaprasza na rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023, które odbędzie się w czwartek 1. września 2022 r.
8.30 - Msza św. w kościele pw. Przenajświętszej Trójcy w Rajsku.
Po mszy świętej przejście do budynku szkoły.
ok. 9.30 - uczniowie klas 1-3 – hala sportowa - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego połączone ze ślubowaniem klas pierwszych. Następnie uczniowie z wychowawcami udają się do sal lekcyjnych.
Uczniowie klas 4-8 po mszy świętej przechodzą do budynku szkoły bezpośrednio do sal lekcyjnych na spotkania z wychowawcami.
• uczniowie klasy 4 – s. 33
• uczniowie klasy 5 – s. 27
• uczniowie klasy 6 – s. 23
• uczniowie klasy 7- s. 24
• uczniowie klasy 8- s. 32
Do zobaczenia!
Uczniowie klasy piątej i szóstej naszej szkoły w tym roku szkolnym przystąpili do Ogólnopolskiego Programu „Trzymaj formę”. Jest to inicjatywa promująca zdrowy styl życia oraz aktywność fizyczną. Projekt pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i kształtuje ich prozdrowotne nawyki.
Uczniowie na lekcjach techniki poznawali zasady zdrowej zbilansowanej diety, rolę i znaczenie składników odżywczych. Efektem ich pracy były plakaty przedstawiające piramidę zdrowia lub talerz zdrowia. Wykonywali również zdrowe sałatki owocowe i warzywne jako źródło mnóstwa witamin i wartościowych składników mineralnych.
Koordynatorem programu była p. Anna Maciąga.
Było smacznie, zdrowo i kolorowo!
Polscy i ukraińscy uczniowie z klas I - III uczestniczyli w lekcji muzyki z zespołem Avocado. Tematem spotkania były przede wszystkim instrumenty strunowe szarpane. Muzycy w ciekawy i pasjonujący sposób prezentowali znane oraz nietypowe instrumenty muzyczne, omawiali historię ich powstania, kraj pochodzenia oraz demonstrowali różnorodne brzmienia.