Menu

  • Zapraszamy do galerii zdjęć: https://sprajsko.edupage.org/news/#150 

    Erasmus+

        Gimnazjum w Rajsku uczestniczy w programie Erasmus+. Naszymi partnerami są szkoły ze Szwecji i Portugalii. Projekt pt. „Jedzenie i zdrowie w Europie” jest  realizowany od roku 2016.  Opiera się na propagowaniu zdrowego odżywiania oraz aktywnego stylu życia w oparciu o sport. Nacisk położony jest również na naukę języków obcych oraz problematykę integracji uchodźców oraz szeroko pojętej tolerancji.

        Ekologiczny tunel, ogródek warzywny, kompostownik to jedne z wielu trwałych rzeczy, które powstały w trakcie projektu i będą służyły przyszłym rocznikom. Językiem projektu jest język angielski. Uczniowie z Polski, Szwecji i Portugalii posługują się tym językiem aby wspólnie realizować cele projektu, a jest ich naprawdę sporo. Język angielski, wykorzystywany podczas rozmów w krajach partnerskich, na Skypie, na platformie internetowej, na facebooku projektu CLAP niewątpliwie rozwija u uczestników radzenie sobie z  językiem obcym w życiu codziennym. Jest używany podczas rozwiązywania problemów pojawiających się w czasie zadań, planowania zadań i rozliczania ich wykonania.  Ponadto w trakcie trwania projektu tworzona jest dokumentacja filmowa, wykonywana przez uczniów w języku angielskim, oraz wspólne pisanie rozdziałów do książki opisujących doświadczenia w projekcie. Drugie zadanie odbywa się przy pomocy nauczyciela, natomiast filmy tworzone są samodzielnie przez uczniów. 

    Spotkania międzynarodowe.

         W trakcie realizacji trzyletniego projektu odbyło się kilka spotkań międzynarodowych. W pierwszym, które miało miejsce w Polsce,  uczestniczyli tylko koordynatorzy, nauczyciele z trzech krajów projektu. Pracowano wówczas nad zaplanowaniem i skoordynowaniem działań.

        Następnie w grudniu 2016r. odbyło się międzynarodowe spotkanie uczestników w Szwecji, w szkole w Goteborgu. Było ono poprzedzone udziałem nauczycieli w konferencji Nobel Week Dialogue, odbywającej się corocznie w przeddzień rozdania Nagród Nobla. Temat konferencji bardzo wpasował się w tematykę projektu, brzmiał bowiem „Twój talerz, nasza planeta”, a panele dyskusyjne prowadzone były przez wielu laureatów nagrody Nobla.  W          konferencji tej brały udział Lucyna Momot oraz Renata Patyk a także czterech nauczycieli ze szkoły partnerskiej ze Szwecji. 

       W roku szkolnym, 2017/2018 odbyły się dwa spotkanie międzynarodowe. We wrześniu gościliśmy u siebie Szwedów i Portugalczyków, a następnie sami pojechaliśmy do Portugalii.

         Podczas wizyty w Polsce, we wrześniu 2017 r. wszyscy pracowaliśmy w ogródku szkolnym, analizowali procesy chemiczne zachodzące podczas kompostowania, porównywali plony pomiędzy krajami, wymieniali się obserwacjami oraz tworzyli ekologiczny ogródek z butelek plastikowych. Uczestnicy projektu brali udział w wyjazdach edukacyjnych do Chaty Chlebowej oraz Koziej Zagrody w Brennej, gdzie poznawali techniki pieczenia chleba i podpłomyków oraz szczegółowo poznawali proces tworzenia oscypka, biorąc w tym aktywny udział. W związku z faktem, iż tematem projektu jest jedzenie i zdrowie w Europie, spotkania zaplanowane są w ten sposób, aby tematyka odżywiania i jedzenia pojawiała się podczas wszystkich działań i tak wyjazd do Krakowa do muzeum pod sukiennicami poruszał tematykę roli soli w odżywianiu człowieka, natomiast wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau skupiła się wokół tematu braku pożywienia i jego wyniszczającego wpływu na organizm człowieka. Ostatni dzień pobytu zagranicznych gości w Polsce odbył się pod hasłem „Wspólne gotowanie tradycyjnych polskich dań” i polegał na przygotowaniu w domach rodzin goszczących polskich potraw, które następnie zostały zaprezentowane a później skonsumowane na uroczystym pożegnaniu gości, które odbyło się w świetlicy szkolnej w Rajsku.  

    Następne spotkanie międzynarodowe miało miejsce w Portugalii, w marcu 2018 r.  Uczniowie poznali procesy wytwarzania oliwy z oliwek w wytwórni Fonte de Bica, uczestniczyli w zajęciach na plaży w Peniche badając i klasyfikując rośliny i organizmy znajdujące się na skałach.

    Brali udział w wykładach i zajęciach sportowych w Wyższej Szkole Sportu i Turystyki w Rio Maior. Ponadto odbyła się lekcja surfowania w miejscowości Peniche, której towarzyszył ogromny entuzjazm zarówno uczniów jak i nauczycieli. Kolejnym punktem była wizyta w centrum Lizbony oraz wykłady w Oceanarium połączone z obserwacją różnorodnych mieszkańców głębi Atlantyku,  Pacyfiku oraz Oceanu Indyjskiego. Uczestnicy projektu prezentowali swoje prace o sposobach przechowywania żywności. Odbyła się też projekcja filmów  o pszczelarstwie, wywiadów na temat świadomych wyborów konsumenckich oraz filmów-wywiadów na temat zdrowego jedzenia, świadomości dotyczącej żywnościowych produktów organicznych i ich cen. Uroczyste zakończenie projektu, które zorganizowano w świetlicy szkoły w Rio Maior uświetnił  występ portugalskiej formacji Dance Club.

        W listopadzie 2018r. odbyło się kolejne spotkanie międzynarodowe, tym razem szkołą goszczącą była szkołą w Rajsku. Uroczyste powitanie odbyło się na świetlicy szkolnej. Nie brakowało zaproszonych gości, między innymi pana Zygmunta Stanclika, przyjaciela szkoły oraz przedstawicieli Stowarzyszenia „Dolina Soły”. Tego samego dnia odbyły się zajęcia na basenie w Oświęcimiu, podczas których ćwiczyliśmy udzielanie pierwszej pomocy. Kolejne dwa dni upłynęły na wycieczce po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.  Uczestnicy projektu brali udział w zajęciach praktycznych w wioskach edukacyjnych a zajęcia obejmowały np. dojenie krowy, wytwarzanie sera, mielenie mąki oraz zajęcia teoretyczne w muzeach. Kolejny dzień był kontynuacją dwóch poprzednich – podczas zajęć deptaliśmy kapustę, tworzyli kopiec do przechowywania warzyw w ogrodzie szkolnym oraz badali żywność z użyciem mikroskopów. Tworzenie piramidy zdrowego żywienia - zajęcie to było konkursem dla uczestników z Polski, Portugalii oraz Szwecji.

        Ostatni dzień projektu obejmował zwiedzanie Muzeum Ratusz w Oświęcimiu, zakupy w sklepie ze zdrową żywnością oraz warsztaty dotyczące tolerancji  w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu. Tolerancja jest bardzo ważnym punktem projektu, gdyż podczas projektu następuje kontakt z innymi kulturami, zwyczajami oraz poglądami. Zajęcia prowadzone przez Macieja Zabierowskiego oraz absolwenta naszej szkoły Michała Momota przybliżyły pojęcie tolerancji i pozwoliły na chwilę refleksji nad własną tożsamością w kontekście wielokulturowości. Podczas zajęć wyświetlono film zatytułowany „All that we have.”   Następnie odbyła się dyskusja na temat jedzenia i wartości odżywczych w stołówkach krajów projektu. Uroczyste zakończenie miało miejscem po południu w piątek na świetlicy szkolnej. Rodzice uczniów biorących udział w projekcie przygotowali zdrowy poczęstunek. Odbyła się projekcja filmu przygotowanego przez Jakuba Kołodzieja. Wszystkie spotkania tłumaczone były na bieżąco przez ucznia klasy III A gimnazjum Daniela Orlickiego.    

        W maju 2019r pojechaliśmy na podsumowanie projektu do Szwecji. Tam rozpoczęła się nasza przygoda i tam miała się skończyć. Jak podczas każdego spotkania międzynarodowego pracowaliśmy wspólnie nad kilkoma zadaniami, poznawali kulturę i szkołę w Goteborgu. Jednak jak przystało na podsumowanie, większość czasu poświęcaliśmy na refleksje dotyczące naszej trzyletniej pracy. Zrodził się także pomysł, aby spotkać się w Polsce, we wrześniu 2019 r. na uroczystym podsumowaniu i  mamy nadzieję, że przyniesie to nowe pomysły i kontynuację współpracy ze szkołą w Rio Major i Goteborgu.

    18.06.2019 14:13 | więcej »

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rajsku
    ul. Edukacyjna 11
    32-600

Galeria zdjęć