Menu

  • Udzielali pierwszej pomocy

    Udzielali pierwszej pomocy

    Dzisiaj świetliczaki uczestniczyły w praktycznych zajęciach udzielania pomocy przedmedycznej, które poprowadził pan Zbigniew Szczerbowski- nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa.

    Uczestnicy zostali zapoznani z zasadami udzielania pomocy osobom nieprzytomnym, nauczyli się sprawdzania czynności życiowych, wykonywania masażu serca u dzieci i dorosłych.

    Na koniec wygrali 6:0 z prowadzącym, który za pomocą pytań sprawdził ich wiedzę teoretyczną.

  • Rekrutacja do klasy I

    Rekrutacja do klasy I

    Zapraszamy do zapisywania dzieci do klasy pierwszej. Nasza szkoła to gwarancja wykwalifikowanej kadry pedagogicznej, indywidualnego podejścia do każdego ucznia oraz doskonałych warunków do nauki, zabawy, uprawiania sportu, co przełoży się na zrównoważony rozwój i edukacyjny sukces waszych dzieci. 
    Składanie wniosków o przyjęcie do pierwszych klas szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Oświęcim, będzie odbywać się od 23 lutego do 24 marca 2023 r.

    Poniżej niezbędne dokumenty do pobrania.

  • Wolontariusze w akcji!

    Wolontariusze w akcji!

    Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu z naszej szkoły pracowali przy organizacji Charytatywnego Kiermaszu Wiosennego dla Kubusia. Podczas imprezy, która odbyła się w Niedzielę Palmową w Oświęcimskim Centrum Kultury zebrano 28 tysiecy 289 złotych - na leczenie i rehabilitację 8-miesiecznego chłopczyka. Dziękujemy Wam.

    To była cudowna niedziela. Pomoc ma moc!

     

    Fot. Małgorzata Latawiec oraz SKW

  • Najlepsi w gminie!

    Najlepsi w gminie!

    CHŁOPCY Z RAJSKA MISTRZEM GMINY OŚWIĘCIM W MINI PIŁCE RĘCZNEJ

    Trwa dobra passa naszych szczypiornistów. Chłopcy nie mogli być gorsi od dziewcząt i tak samo jak one, zdobyli Mistrzostwo Gminy Oświęcim.

    3 kwietnia 2023 roku w hali sportowej im. mjra Piotra Szewczyka w Szkole Podstawowej w Rajsku odbyły się Gminne Igrzyska Dzieci w mini piłce ręcznej chłopców.

    Zawody zostały rozegrane systemem „każdy z każdym”. Poziom gry był bardzo wyrównany.

    Nasi zawodnicy stanęli na wysokości zadania. Walczyli w każdym meczu do ostatniej minuty. Po bardzo dobrej i ambitnej grze zaliczyli świetne zawody zdobywając I miejsce.

    Serdecznie gratulujemy wspaniałej postawy i życzymy powodzenia w zawodach powiatowych!

    M.Siuśta-Konopczyńska

  • Mamy mistrzostwo!

    Mamy mistrzostwo!

    DZIEWCZĘTA Z RAJSKA MISTRZYNIAMI GMINY OŚWIĘCIM W MINI PIŁCE RĘCZNEJ!

    28 marca 2023 roku w hali sportowej im. mjra Piotra Szewczyka w Szkole Podstawowej w Rajsku odbyły się Gminne Igrzyska Dzieci w mini piłce ręcznej dziewcząt.

    Celem zawodów było wyłonienie najlepszej drużyny, która będzie reprezentować gminę Oświęcim podczas zawodów powiatowych. Zawody zostały rozegrane systemem „każdy z każdym”.

    Nasze dziewczęta zaprezentowały się znakomicie Wygrały wszystkie mecze z dużą przewagą bramkową, tracąc w trzech meczach tylko jedną bramkę.

    Świetny występ naszych zawodniczek zagwarantował im awans do szczebla POWIATOWEGO rozgrywek, które odbędą się 18 kwietnia w Osieku.

    Serdecznie gratulujemy wspaniałej postawy i życzymy powodzenia w dalszym etapie!

    M. Siuśta-Konopczyńska

  • Świecimy dla autyzmu

    Świecimy dla autyzmu

    Autyzm to ogromny problem społeczny - diagnozuje się go u jednego 1 dziecka na 100 urodzonych. Dlatego 2 kwietnia - w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - mówimy o nim szczególnie głośno.

    „Świecąc na niebiesko” tworzymy lepszy świat dla dzieci z autyzmem w Polsce. Tworzymy lepszy świat dla wszystkich dzieci.

    Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do naszej "niebieskiej akcji". Jesteście wspaniali.

    Zmieniacie świat na lepszy, bardziej otwarty i przyjazny. 

     

  • Świąteczne warsztaty

    Świąteczne warsztaty

    Wielkanocne świąteczne stroiki wykonane przez uczniów naszej szkoły.

    To efekt warsztatów florystycznych prowadzonych przez Urszulę Maciejowską z pracowni "Pustelnia Chaber".

  • Oferta pracy

    Oferta pracy

    Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rajsku

    poszukuje kandydata na stanowisko REFERENTA.

    Więcej informacji pod linkiem:

    https://bip.malopolska.pl/spijpiwrajsku,a,2227649,nabor-na-stanowisko-referenta.html

     

  • Noworoczny koncert!

    Noworoczny koncert!

    Wielka Orkiestra Młodych Muzyków Gminy Oświęcim pod batutą Przemysława Drabczyka wystąpiła dzisiaj w naszej szkole z koncertem kolędowo-noworocznym.

    Orkiestra zaprezentowała najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki oraz światowe piosenki świąteczne.

    Publiczność żywiołowo zareagowala na występ, śpiewając z muzykami znane utwory i nagrodziła występ gromkimi brawami.

  • Świąteczna paczka rozdana!

    Świąteczna paczka rozdana!

    Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w charytatywną akcję świąteczną.

    Przekazanymi do szkoły darami zostały obdarowane trzy rodziny z terenu gminy Oświęcim, wskazane również przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

    Dziękujemy za okazane serce i hojność.

    Dobro powraca!

  • Hej, kolęda!

    Hej, kolęda!

    Program świąteczny w wykonaniu uczniów i nauczycieli klas I-III wprowadził nas w świąteczny nastrój

    Gościem specjalnym uroczystości był Mędrzec ze Wschodu, Przyjaciel naszej szkoły, pan Zygmunt Stanclik, który przybył do nas z łakociami.

    Świętowaliśmy radośnie!

  • Wolontariusz Roku 2022!

    Wolontariusz Roku 2022!

    WOLONTARIUSZEM ROKU 2022 został nasz dyrektor Przemysław Dziedzic. Tak zdecydowała kapituła złożona z przedstawicieli organizatorów konkursu, którymi są: Powiat Oświęcimski i Fundacja "Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy" oraz z przedstawicieli obszarów: edukacja, sport, kultura, zdrowie, biznes.

    - To bardzo miłe, ale jednocześnie ogromne zaskoczenie. Nie wiem, co przesądziło o takiej decyzji kapituły, ale może długofalowość tego, co robię. Wkrótce będzie 20 lat odkąd angażuję się w różne charytatywne i społeczne przedsięwzięcia. Oczywiście to, że mam taką możliwość jest zasługą wielu osób, które mnie otaczają i pomagają - zaznacza Przemysław Dziedzic.

    Jak dodaje, podejmując różne działania, nie robi tego, by zbierać poklask i zaszczyty. - Najważniejszy jest uśmiech osób, którym można pomóc - podkreśla laureat konkursu.

    Gratulujemy!

    Przemysław Dziedzic

    Prezes Miejskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego w Oświęcimiu, wieloletni ratownik wodny, instruktor ratownictwa wodnego, trener pływania, medalista Mistrzostw Polski w pływaniu, finalista Mistrzostw E w pływaniu, sędzia pływania Klasy Związkowej, ratownik kwalifikowany pierwszej pomocy.Uczestnik wielu akcji charytatywnych na terenie miasta , gminy i powiatu oświęcimskiego. Współpracuje z wieloma organizacjami świadcząc nieodpłatną pomoc jako zabezpieczający imprezę ratownik. Współpracuje z fundacją MOWP, Stowarzyszeniem Pozytywni, wieloma OSP działającymi na terenie powiatu oświęcimskiego, PSP w Oświęcimiu, Powiatową Komendą Policji. Członek Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu, dyrektor Szkoły Podstawowej w Rajsku. Od wielu lat - uczestnik Charytatywnego Biegu na Molo (nieodpłatne zabezpieczanie imprez, organizacja stoisk z atrakcjami dla dzieci i dorosłych, z których dochód jest przeznaczany na podopiecznego), Charytatywnego Meczu Hokejowego MOWP, aktywny uczestnik corocznego Pikniku Organizacji Pozarządowych, Pozytywnego Zakończenia lata oraz Pozytywnego Dnia Dziecka organizowanego przez Stowarzyszenie Pozytywni, Eksplozji Kolorów na pożegnanie lata na rzecz Nikolki Kurpas organizowanej przez Free Oświęcim Motocykliści z pasją i OK Brzeszcze. Świadczy charytatywnie pomoc w postaci zabezpieczenia jako ratownik imprez masowych m.in. miejskie obchody Święta Niepodległości, spływy kajakowe na Sole organizowane przez MOSiR Oświęcim, Cracovia Maraton . Prowadzi nieodpłatne prelekcje w szkołach z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, uświadamiające i propagujące bezpieczne ferie, bezpieczne wakacje.Brał udział w akcji „Bezpieczny Przedszkolak” na terenie powiatu oświęcimskiego. 

  • Gorące popołudnie w SOSW

    Gorące popołudnie w SOSW

    Wtorkowe zimowe popołudnie. Przemierzając zaśnieżone chodniki, dotarliśmy do Internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu, by spotkać się z jego wychowankami. Choć na zewnątrz zima na całego, w naszych sercach dużo ciepła.

    Przywitani zostaliśmy uśmiechami, gorącą herbatą i pysznymi świątecznymi ciasteczkami. Potem wspólnie pracowaliśmy w grupach, tworząc opowieści wigilijne, których byliśmy bohaterami. W międzyczasie dużo się o sobie wzajemnie dowiedzieliśmy.

    Nasz wolontariusz – Kuba Krawczyk – obchodził w tym dniu swoje 14. urodziny. Specjalnie dla niego zaśpiewaliśmy wszyscy Sto lat. Nasi gospodarze zadbali o wyjątkową atmosferę i bardzo cieszyli się z tego spotkania. Oprowadzili nas również po Internacie, pokazując swoje uporządkowane pokoje, piękne świetlice i miejsca, w których najczęściej spędzają czas.

    Ośrodek jest już udekorowany świątecznie, a jego mieszkańcy w świątecznych nastrojach, co i nam się udzieliło. Na koniec złożylismy sobie życzenia i obdarowaliśmy się wzajemnie gwiazdkowymi prezentami. Spędziliśmy razem bardzo radosny czas. Było wesoło, zabawnie i wzruszająco.

    Dziękujemy.

    Ania, Maja, Magda Sz., Magda Z., Gabrysia, Amelia, Daria, Judyta, Kuba i opiekun Marzena Grabowska

     

  • Zajęcia ekologiczne – „Segregacja odpadów”

    Zajęcia ekologiczne – „Segregacja odpadów”

    Uczniowie klasy IV na zajęciach przyrody uczestniczyli w projekcie klasowym mającym na celu uświadomienie, jak ważna jest segregacja odpadów.

    Podczas zajęć nauczyciel przyrody Łukasz Niewiadomski przeprowadził warsztaty związane z udziałem naszej szkoły w akcji "Jak prawidłowo segregować śmieci”, przygotowanej przez Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe „EKO-KOMBID”, które udostępniło prezentację multimedialną związaną z segregacją odpadów.

    Ponadto uczniowie wykonali podczas pracy w grupach gazetkę edukacyjną o prawidłowej segregacji odpadów. Odbiorcami pracy uczniów klasy IV będą uczniowie klas IV – VIII, którzy mogą zapoznać się z materiałem dydaktycznym w formie gazetki w sali nr 24.

  • Rozmawialiśmy o uzależnieniach...

    Rozmawialiśmy o uzależnieniach...

    18 listopada br. uczniowie i uczennice klas szóstej, siódmej i ósmej uczestniczyli w warsztatach ze specjalistką leczenia uzależnień, która z takim problemem pomaga radzić sobie pacjentom poradni odwykowej.

    Podczas spotkania przekazano dużo merytorycznych informacji na temat mechanizmów uzależnienia, padały pytania, wywiązała się ciekawa dyskusja, a następnie uczniowie i uczennice przystąpili do pracy w grupach.

  • Szkolne planetarium

    Szkolne planetarium

    W korytarzu, na pierwszym piętrze naszej szkoły, można podziwiać wystawę modeli Układu Słonecznego przygotowaną przez uczniów klas VI, VII, VIII pod kierunkiem nauczyciela Łukasza Niewiadomskiego.

    Wystawa będzie trwała do 22 listopada (wtorek). Zachęcamy do jej obejrzenia przez wszystkich pasjonatów nauki i Kosmosu.

  • Hobby Horse w naszej szkole!

    Hobby Horse w naszej szkole!

    Pierwsze zajęcia szkolnego klubu Hobby Horse przyniosły naszym uczniom wiele radości i satysfakcji.

    Dzieciaki poszerzyły swoją wiedzę dotyczącą jeździectwa.

    Hobby Horsing to pełnoprawna dyscyplina sportu polegająca m.in. na pokonywaniu przeszkód z konikiem na patyku (hobby horse) według zasad, które obowiązują na zawodach jeździeckich.

    Zawodnicy mogą brać udział w konkurencjach tj.: ujeżdżenie, cross, West, potęga skoku, sztafeta itp.

    Na wtorkowych zajęciach uczniowie poznali rodzaje chodów konia tj.: stęp, kłus, galop: pośredni, zebrany i wyciągnięty oraz cwał.

    Poznały ćwiczenia tj. wolta i półwolta.

    Było aktywnie i kreatywnie!!!

    Zajęcia prowadzone są przez naszą nauczycielkę - kwalifikowaną instruktorkę jazdy konnej oraz hipoterapii Karolinę Krzak.

     

     

     

     

     

    +13

  • Zuzia złotousta

    Zuzia złotousta

    Nasza uczennica Zuzia Pieczonka zdobyła II miejsce w Międzygminnym Konkursie Pięknego Czytania "O złote usta".

    W tegorocznej edycji czytana była książka „Historyjki dla małych uszu” Joanny Wachowiak.

    Organizatorem konkursu była Gminna Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu z/s w Grojcu. Współorganizatorzy to: Gminna Biblioteka Publiczna w Przeciszowie oraz Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Osieku.

    Serdecznie dziękujemy Organizatorom.

    Wielkie brawa dla utalentowanej uczennicy klasy pierwszej naszej szkoły.

  • Hala imienia Piotra Szewczyka

    Hala imienia Piotra Szewczyka

    9 listopada br. odbyła się w naszej szkole akademia, łącząca obchody Święta Niepodległości z uroczystością nadania imienia mjra Piotra Szewczyka hali sportowej.

    Wzięli w niej udział samorządowcy: Wójt Gminy Oświęcim Mirosław Smolarek, zastępczyni wójta Halina Musiał, Starosta Oświęcimski Andrzej Skrzypiński , wicestarosta Paweł Kobielusz, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Piotr Śreniawski, przewodnicząca Rady Gminy Oświęcim Bernardyna Bryzek, wizytatorka delegatury Kuratorium Oświaty w Wadowicach Adriana Zycha-Gurdek, dyrektorka Centrum Usług Wspólnych Agata Michalska, sołtys Rajska Maciej Majerski, radni gminy Oświęcim, dyrektorzy szkół, przedszkoli, szefowie gminnych jednostek oraz rodzice, darczyńcy i przyjaciele naszej szkoły.

    Dyrektor Przemysław Dziedzic powitał gości i przypomniał najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do nadania hali sportowej imię Piotra Szewczyka.

    - Dziś spotykamy się na uroczystości upamiętniającej 104. rocznicę odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości. Święto to idealnie łączy się z postacią bohatera naszej lokalnej społeczności, który jako dziesięciolatek witał odrodzoną Polskę, który został przez nią wychowany i ukształtowany, a kiedy dojrzał, przyszło mu dać świadectwo wiary w niepodległą i miłości do niej. Postać majora Piotra Szewczyka ukazuje, jak ważna jest ścieżka wzrostu młodego człowieka, aby w chwili próby umiał dążyć drogą ideałów patriotyzmu i honoru – powiedział dyrektor SP Rajsko.

    Wójt Mirosław Smolarek poświęcił swoje wystąpienie współczesnym wymiarom patriotyzmu, który przejawia się również w działalności wolontariackiej i pomaganiu uchodźcom, a obie te sfery są szczególnie bliskie dzieciom i młodzieży uczącej się w Rajsku.

    Przewodnicząca Bernardyna Bryzek przytoczyła brzmienie uchwały Rady Gminy w sprawie patrona hali, a wicedyrektorka rajskiej szkoły Marzena Wilk-Grabowska odczytała list Wiktorii Czernickiej-Białczyk, która była dyrektorem byłego Gimnazjum Gminnego nr 1 im. Mjr. Piotra Szewczyka w Rajsku (treść listu prezentujemy poniżej). Z kolei starosta Andrzej Skrzypiński podkreślił związki patrona z ziemią oświęcimską.

    Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali program artystyczny pt. "Listopady Szewczyka", który ukazał życie cichociemnego z Babic wplecione w najważniejsze wydarzenia XX-wiecznej historii Polski. Widowisko łączyło elementy tradycyjnego spektaklu teatralnego z etiudami filmowymi ilustrowanymi muzyką, piosenkami, pantomimą i tańcem jazzowym.

    Program artystyczny przygotowały Zofia Kanclerz, Monika Bartosz i Beata Baran. Scenografię opracowali Łukasz Niewiadomski i Karolina Krzak.

    Po przedstawieniu w hali sportowej odsłonięta została pamiątkowa tablica przeniesiona z nieistniejącego gimnazjum, które nosiło imię Piotra Szewczyka. Następnie laureaci Konkursu Pieśni Patriotycznej odebrali nagrody i wystąpili przed zgromadzonymi w specjalnym koncercie.

    Ostatnim akcentem uroczystości było uczczenie pamięci poległych w walce o Niepodległość. Wójt Mirosław Smolarek, przewodnicząca Rady Gminy Bernardyna Bryzek i radny, a zarazem sołtys Rajska Majerski złożyli kwiaty przy obelisku upamiętniającym żołnierzy, którzy zginęli w boju pod Rajskiem.

    11 listopada na grobie cichociemnego z Babic kwiaty złożyła delegacja SP Rajsko.

    -----------------------------------------------------------------------

    List byłej dyrektorki Gimnazjum Gminnego nr 1 im. mjra Piotra Szewczyka w Rajsku, Wiktorii Czernickiej-Białczyk:

    "Dostojni goście, drogie koleżanki i koledzy nauczyciele, kochani uczniowie. Gorąco dziękuję: za zaproszenie – panu dyr. Przemysławowi Dziedzicowi, a Radzie Pedagogicznej SP w Rajsku za wystosowanie wniosku, Radzie Gminy Oświęcim za podjęcie uchwały o nadaniu hali sportowej imienia mjr. Piotra Szewczyka.

    22 lata temu grupa zapaleńców podjęła pracę wychowawczą w oparciu o ideały, jakie przyświecały mjr. Piotrowi Szewczykowi – cichociemnemu. Inicjatorami nadania imienia szkole byli: siostra mjr. – pani Zofia Zużałek, pan dr Adam Cyra – kustosz Państwowego Muzeum w Oświęcimiu, pan Tadeusz Siekiera – żołnierz AK, przewodniczący Rady Szkoły, a zarazem główny organizator przedsięwzięcia – pan Zbigniew Szczerbik, przewodnicy RR – pan Andrzej Ryszka. Kultywowanie tradycji przez pełną zaangażowania Radę Pedagogiczną, rodziców, młodzież, pracowników trwało pod moim kierownictwem, a od 2016 roku – pani dyr. Marzeny Wilk – Grabowskiej, do wygaśnięcia gimnazjum. Cieszę się, że będzie ona kontynuowana, choć w zmienionej formie, nadal, ukłony w stronę Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Rajsku.

    Możemy zadać pytanie: Jaką rolę odgrywa dziś pamięć? Po co w dobie degradacji autorytetów, więzi rodzinnych i społecznych, głosić hasła: pro memoria i pro publico bono. Pamięć ma swoje źródło w miłości, w przyjaźni, jest też wynikiem więzów krwi. Zachowanie jej ma sens, jeśli świat staje się dzięki temu lepszy.

    11 listopada – Święto Niepodległości, które obchodzimy na tej hali już dzisiaj, to czas zadumy i refleksji nad wydarzeniami z przeszłości, ale też radość i poczucie ogromnej odpowiedzialności za przyszłość, którą tworzymy każdego dnia. Zebraliśmy się, aby nie tylko w symboliczny sposób upamiętnić odrodzenie się Polski. Jesteśmy tu również, aby uczcić tych, którym zawdzięczamy życie w wolnej, niepodległej ojczyźnie. Chyląc czoła, pamiętamy o bohaterach narodu polskiego.

    Ojczyzna – miejsce, z którym wiąże nas poczucie przynależności, jest jak bliski sercu człowiek.

    Każdego dnia winniśmy dbać o wolność, aby nie zmarnować tego, co otrzymaliśmy.

    XXI wiek to czas nieprawdopodobnie dynamicznego rozwoju cywilizacji. Młode pokolenie przejmie nasze dziedzictwo i pokieruje przyszłością Polski, Europy, Świata. My dorośli zdajemy sobie sprawę, że zadania, jakie ich czekają są i będą bardzo trudne.

    Niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka jest zapewnienie warunków koniecznych do wypełniania ról w życiu dorosłym w oparciu o: zasady demokracji, tolerancji sprawiedliwości i wolności.

    Szkoła od wieków stanowi miejsce, gdzie uczeń, poddawany jest oddziaływaniu środowiska, które kształtuje tożsamość, osobowość postawy. To proces organizowany zgodnie z programem, ale niezbędne jest wsparcie: autorytety.

    Apel do uczniów: „Bądźcie poszukiwaczami autorytetów.”

    Podczas zawieruchy dziejowej, wojennej być patriotą oznaczało walkę zbrojną, nierzadko poświęcenie własnego życia w imię dobra narodowego. Dzisiaj patriotyzm objawia się szacunkiem: do godła, hymnu, ale przede wszystkim do języka polskiego, drugiego człowieka, naszej codziennej sumiennie i jak najlepiej wykonywanej pracy, to patriotyzm na miarę XXI wieku.

    Dlatego dbajmy o rozwój intelektualny, moralny, swój i młodego pokolenia, kształćmy: tężyznę fizyczną, wolę, uważność, zdolność kierowania własnymi uczuciami i emocjami. Nieocenioną rolę w tym zakresie pełni wychowanie fizyczne.

    Sport jest bowiem ważnym czynnikiem integrującym różne środowiska o zasięgu lokalnym, regionalnym i międzynarodowym.

    Zgodnie z Arystotelesowym: „Teraźniejszość zawiera przeszłość i przyszłość”, oddana w październiku 2006 roku hala sportowa, dla rozwijania talentów przez gimnazjalistów „Szewczyka” i uczniów szkoły podstawowej, nadal służy zaspokajaniu potrzeb zabawy, współzawodnictwa, doskonaleniu cech takich jak: wytrwałość, silna wola, zdyscyplinowanie, poczucie solidarności i koleżeństwa. Wszystko zgodnie z zasadami fair play, dla zachowania zdrowia, w myśl zasady: per aspera ad astra (przez trudy do sukcesu).

    Największą wartością narodu jest młode pokolenie, a jego właściwe wychowanie troską rodziców, nauczycieli i najważniejszym zadaniem. Jedną z dróg jest pokazywanie wzorców do naśladowania. Ponad 22 lata temu, 23 września 2000 roku nadano Gimnazjum Gminnemu nr 1 w Rajsku imię mjr. Piotra Szewczyka. O wyborze patrona zadecydowało kilka czynników:

    Po pierwsze: Determinacja ludzi, którzy pragnęli, aby pamięć o tym wielkim patriocie nie zginęła.

    Po drugie: Piotr Szewczyk imponował młodzieżą i stanowił dla niej wzór, był bowiem człowiekiem inteligentnym, niezwykle wysportowanym, rycerskim, mocnym psychicznie, nieugiętym.

    Po trzecie: Urodził się na terenie gminy Oświęcim.

    Po czwarte: Miał wszelkie atrybuty bohatera, przypadło mu żyć i działać w czasach hitlerowskiego i sowieckiego totalitaryzmu, gdy deptane były podstawowe prawa człowieka, doznawał skrajnego poniżenia, a jego dramatycznych i tragicznych przeżyć nie oddadzą żadne słowa. Jednak nigdy nie zmienił swych przekonań. Godność i honor, umiłowanie ojczyzny, prawo człowieka do życia w demokratycznym, wolnym kraju to wartości, których nie udało się oprawcom wyrwać z jego serca.

    Po piąte: Nadanie jego imienia gimnazjum miało również stanowić pośmiertną rehabilitację tego wielkiego człowieka Ziemi Oświęcimskiej.

    Po szóste: W świecie sportu, muzyki, ale też wirtualnym na ekranach smartfonów, w filmach, grach komputerowych, bohaterowie, celebryci są obdarzeni uznaniem, podziwiani, bo są zewnętrznie piękni, walczą ze złem w imię dobra, z niesprawiedliwością, wyjątkowi, ponadprzeciętni, inteligentni, silni, wysportowani, sprytni, często nie mają wad, wyidealizowane wzorce. W realnym świecie takim superbohaterem jest Piotr Szewczyk autorytet, który łączy przeszłość z teraźniejszością.

    Nie wolno zapomnieć, że w duszę i serca młodzieży można tylko to wszczepić, co się pragnie, aby tam na zawsze pozostało, stąd naczelnym mottem, które przyświecało Gimnazjum „Szewczyka”, a zarazem jakoby przesłaniem testamentowym zostawionym nam przez patrona było: Poznaj samego siebie. Rozwijaj swoje zdolności. Bądź najlepszy, w tym co robisz.

    Szczególnie dziś winniśmy uczyć dzieci sztuki rozróżniania nieprzekraczalnej granicy między dobrem a złem.

    Niech tablica kalokagathos, umieszczona przy wejściu na halę przez społeczność Gimnazjum „Szewczyka” przypomina, że pragniemy kształtować człowieka oznaczającego się harmonijną pełnią ducha i ciała, pięknego i dobrego.

    9 listopada br. odbyła się w naszej szkole akademia, łącząca obchody Święta Niepodległości z uroczystością nadania imienia mjra Piotra Szewczyka hali sportowej. Wzięli w niej udział samorządowcy: Wójt Gminy Oświęcim Mirosław Smolarek, zastępczyni wójta Halina Musiał, Starosta Oświęcimski Andrzej Skrzypiński , wicestarosta Paweł Kobielusz, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Piotr Śreniawski, przewodnicząca Rady Gminy Oświęcim Bernardyna Bryzek, wizytatorka delegatury Kuratorium Oświaty w Wadowicach Adriana Zycha-Gurdek, dyrektorka Centrum Usług Wspólnych Agata Michalska, sołtys Rajska Maciej Majerski, radni gminy Oświęcim, dyrektorzy szkół, przedszkoli, szefowie gminnych jednostek oraz rodzice, darczyńcy i przyjaciele naszej szkoły.

    Dyrektor Przemysław Dziedzic powitał gości i przypomniał najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do nadania hali sportowej imię Piotra Szewczyka.

    -Dziś spotykamy się na uroczystości upamiętniającej 104. rocznicę odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości. Święto to idealnie łączy się z postacią bohatera naszej lokalnej społeczności, który jako dziesięciolatek witał odrodzoną Polskę, który został przez nią wychowany i ukształtowany, a kiedy dojrzał, przyszło mu dać świadectwo wiary w niepodległą i miłości do niej. Postać majora Piotra Szewczyka ukazuje, jak ważna jest ścieżka wzrostu młodego człowieka, aby w chwili próby umiał dążyć drogą ideałów patriotyzmu i honoru – powiedział dyrektor SP Rajsko.

    Wójt Mirosław Smolarek poświęcił swoje wystąpienie współczesnym wymiarom patriotyzmu, który przejawia się również w działalności wolontariackiej i pomaganiu uchodźcom, a obie te sfery są szczególnie bliskie dzieciom i młodzieży uczącej się w Rajsku.

    Przewodnicząca Bernardyna Bryzek przytoczyła brzmienie uchwały Rady Gminy w sprawie patrona hali, a wicedyrektorka rajskiej szkoły Marzena Wilk-Grabowska odczytała list Wiktorii Czernickiej-Białczyk, która była dyrektorem byłego Gimnazjum Gminnego nr 1 im. Mjr. Piotra Szewczyka w Rajsku (treść listu prezentujemy poniżej). Z kolei starosta Andrzej Skrzypiński podkreślił związki patrona z ziemią oświęcimską.

    Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali program artystyczny pt. "Listopady Szewczyka", który ukazał życie cichociemnego z Babic wplecione w najważniejsze wydarzenia XX-wiecznej historii Polski. Widowisko łączyło elementy tradycyjnego spektaklu teatralnego z etiudami filmowymi ilustrowanymi muzyką, piosenkami, pantomimą i tańcem jazzowym.

    Program artystyczny przygotowały Zofia Kanclerz, Monika Bartosz i Beata Baran. Scenografię opracowali Łukasz Niewiadomski i Karolina Krzak.

    Po przedstawieniu w hali sportowej odsłonięta została pamiątkowa tablica przeniesiona z nieistniejącego gimnazjum, które nosiło imię Piotra Szewczyka. Następnie laureaci Konkursu Pieśni Patriotycznej odebrali nagrody i wystąpili przed zgromadzonymi w specjalnym koncercie.

    Ostatnim akcentem uroczystości było uczczenie pamięci poległych w walce o Niepodległość. Wójt Mirosław Smolarek, przewodnicząca Rady Gminy Bernardyna Bryzek i radny, a zarazem sołtys Rajska Majerski złożyli kwiaty przy obelisku upamiętniającym żołnierzy, którzy zginęli w boju pod Rajskiem.

    11 listopada na grobie cichociemnego z Babic kwiaty złożyła delegacja SP Rajsko.

    List dyrektorki Gimnazjum Gminnego nr 1 im. mjra Piotra Szewczyka w Rajsku, Wiktorii Czernickiej-Białczyk:

    "Dostojni goście, drogie koleżanki i koledzy nauczyciele, kochani uczniowie. Gorąco dziękuję: za zaproszenie – panu dyr. Przemysławowi Dziedzicowi, a Radzie Pedagogicznej SP w Rajsku za wystosowanie wniosku, Radzie Gminy Oświęcim za podjęcie uchwały o nadaniu hali sportowej imienia mjr. Piotra Szewczyka.

    22 lata temu grupa zapaleńców podjęła pracę wychowawczą w oparciu o ideały, jakie przyświecały mjr. Piotrowi Szewczykowi – cichociemnemu. Inicjatorami nadania imienia szkole byli: siostra mjr. – pani Zofia Zużałek, pan dr Adam Cyra – kustosz Państwowego Muzeum w Oświęcimiu, pan Tadeusz Siekiera – żołnierz AK, przewodniczący Rady Szkoły, a zarazem główny organizator przedsięwzięcia – pan Zbigniew Szczerbik, przewodnicy RR – pan Andrzej Ryszka. Kultywowanie tradycji przez pełną zaangażowania Radę Pedagogiczną, rodziców, młodzież, pracowników trwało pod moim kierownictwem, a od 2016 roku – pani dyr. Marzeny Wilk – Grabowskiej, do wygaśnięcia gimnazjum. Cieszę się, że będzie ona kontynuowana, choć w zmienionej formie, nadal, ukłony w stronę Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Rajsku.

    Możemy zadać pytanie: Jaką rolę odgrywa dziś pamięć? Po co w dobie degradacji autorytetów, więzi rodzinnych i społecznych, głosić hasła: pro memoria i pro publico bono. Pamięć ma swoje źródło w miłości, w przyjaźni, jest też wynikiem więzów krwi. Zachowanie jej ma sens, jeśli świat staje się dzięki temu lepszy.

    11 listopada – Święto Niepodległości, które obchodzimy na tej hali już dzisiaj, to czas zadumy i refleksji nad wydarzeniami z przeszłości, ale też radość i poczucie ogromnej odpowiedzialności za przyszłość, którą tworzymy każdego dnia. Zebraliśmy się, aby nie tylko w symboliczny sposób upamiętnić odrodzenie się Polski. Jesteśmy tu również, aby uczcić tych, którym zawdzięczamy życie w wolnej, niepodległej ojczyźnie. Chyląc czoła, pamiętamy o bohaterach narodu polskiego.

    Ojczyzna – miejsce, z którym wiąże nas poczucie przynależności, jest jak bliski sercu człowiek.

    Każdego dnia winniśmy dbać o wolność, aby nie zmarnować tego, co otrzymaliśmy.

    XXI wiek to czas nieprawdopodobnie dynamicznego rozwoju cywilizacji. Młode pokolenie przejmie nasze dziedzictwo i pokieruje przyszłością Polski, Europy, Świata. My dorośli zdajemy sobie sprawę, że zadania, jakie ich czekają są i będą bardzo trudne.

    Niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka jest zapewnienie warunków koniecznych do wypełniania ról w życiu dorosłym w oparciu o: zasady demokracji, tolerancji sprawiedliwości i wolności.

    Szkoła od wieków stanowi miejsce, gdzie uczeń, poddawany jest oddziaływaniu środowiska, które kształtuje tożsamość, osobowość postawy. To proces organizowany zgodnie z programem, ale niezbędne jest wsparcie: autorytety.

    Apel do uczniów: „Bądźcie poszukiwaczami autorytetów.”

    Podczas zawieruchy dziejowej, wojennej być patriotą oznaczało walkę zbrojną, nierzadko poświęcenie własnego życia w imię dobra narodowego. Dzisiaj patriotyzm objawia się szacunkiem: do godła, hymnu, ale przede wszystkim do języka polskiego, drugiego człowieka, naszej codziennej sumiennie i jak najlepiej wykonywanej pracy, to patriotyzm na miarę XXI wieku.

    Dlatego dbajmy o rozwój intelektualny, moralny, swój i młodego pokolenia, kształćmy: tężyznę fizyczną, wolę, uważność, zdolność kierowania własnymi uczuciami i emocjami. Nieocenioną rolę w tym zakresie pełni wychowanie fizyczne.

    Sport jest bowiem ważnym czynnikiem integrującym różne środowiska o zasięgu lokalnym, regionalnym i międzynarodowym.

    Zgodnie z Arystotelesowym: „Teraźniejszość zawiera przeszłość i przyszłość”, oddana w październiku 2006 roku hala sportowa, dla rozwijania talentów przez gimnazjalistów „Szewczyka” i uczniów szkoły podstawowej, nadal służy zaspokajaniu potrzeb zabawy, współzawodnictwa, doskonaleniu cech takich jak: wytrwałość, silna wola, zdyscyplinowanie, poczucie solidarności i koleżeństwa. Wszystko zgodnie z zasadami fair play, dla zachowania zdrowia, w myśl zasady: per aspera ad astra (przez trudy do sukcesu).

    Największą wartością narodu jest młode pokolenie, a jego właściwe wychowanie troską rodziców, nauczycieli i najważniejszym zadaniem. Jedną z dróg jest pokazywanie wzorców do naśladowania. Ponad 22 lata temu, 23 września 2000 roku nadano Gimnazjum Gminnemu nr 1 w Rajsku imię mjr. Piotra Szewczyka. O wyborze patrona zadecydowało kilka czynników:

    Po pierwsze: Determinacja ludzi, którzy pragnęli, aby pamięć o tym wielkim patriocie nie zginęła.

    Po drugie: Piotr Szewczyk imponował młodzieżą i stanowił dla niej wzór, był bowiem człowiekiem inteligentnym, niezwykle wysportowanym, rycerskim, mocnym psychicznie, nieugiętym.

    Po trzecie: Urodził się na terenie gminy Oświęcim.

    Po czwarte: Miał wszelkie atrybuty bohatera, przypadło mu żyć i działać w czasach hitlerowskiego i sowieckiego totalitaryzmu, gdy deptane były podstawowe prawa człowieka, doznawał skrajnego poniżenia, a jego dramatycznych i tragicznych przeżyć nie oddadzą żadne słowa. Jednak nigdy nie zmienił swych przekonań. Godność i honor, umiłowanie ojczyzny, prawo człowieka do życia w demokratycznym, wolnym kraju to wartości, których nie udało się oprawcom wyrwać z jego serca.

    Po piąte: Nadanie jego imienia gimnazjum miało również stanowić pośmiertną rehabilitację tego wielkiego człowieka Ziemi Oświęcimskiej.

    Po szóste: W świecie sportu, muzyki, ale też wirtualnym na ekranach smartfonów, w filmach, grach komputerowych, bohaterowie, celebryci są obdarzeni uznaniem, podziwiani, bo są zewnętrznie piękni, walczą ze złem w imię dobra, z niesprawiedliwością, wyjątkowi, ponadprzeciętni, inteligentni, silni, wysportowani, sprytni, często nie mają wad, wyidealizowane wzorce. W realnym świecie takim superbohaterem jest Piotr Szewczyk autorytet, który łączy przeszłość z teraźniejszością.

    Nie wolno zapomnieć, że w duszę i serca młodzieży można tylko to wszczepić, co się pragnie, aby tam na zawsze pozostało, stąd naczelnym mottem, które przyświecało Gimnazjum „Szewczyka”, a zarazem jakoby przesłaniem testamentowym zostawionym nam przez patrona było: Poznaj samego siebie. Rozwijaj swoje zdolności. Bądź najlepszy, w tym co robisz.

    Szczególnie dziś winniśmy uczyć dzieci sztuki rozróżniania nieprzekraczalnej granicy między dobrem a złem.

    Niech tablica kalokagathos, umieszczona przy wejściu na halę przez społeczność Gimnazjum „Szewczyka” przypomina, że pragniemy kształtować człowieka oznaczającego się harmonijną pełnią ducha i ciała, pięknego i dobrego.

    Każdy z nas jest jednocześnie artystą i instrumentem, na którym wygrywa swoje życie, piękno życia zależy od wyboru wartości, którymi żyjemy.

    Czegokolwiek chcemy w życiu musimy to najpierw dać. Chcemy miłości, dajmy ją, uznania, dajmy je, chcemy być zrozumiani, zrozummy, chcemy radości i szczęścia, obdarujmy nimi innych.

    Życzę, aby postać mjr. Piotra Szewczyka nadal cieszyła się autorytetem wśród dzieci i młodzieży, a Szkoła Podstawowa w Rajsku była miejscem dla takich wartości niemierzalnych, nieuchwytnych, bo dotyczących sfery niematerialnej jak prawda, dobro, piękno".

    Fot. Lech Chodacki, Rafał Lorek, Piotr Tarczyński, SP Rajsko

     

     

  • Zuzia i Lenka tryumfują!

    Zuzia i Lenka tryumfują!

    Uczennice naszej szkoły - Zuzia Pieczonka i Lenka Pieczonka to tryumfatorki tegorocznego VII Konkursu Pieśni Patriotycznej.

    Do rywalizacji stanęło aż 47 wykonawców. Zuzia zwyciężyła w kategorii solistów klas I-IV, a Lenka była bezkonkurencyjna wśród wykonawców z klas IV-VIII.

    Soliści, duety i grupy przyjechały nie tylko z miejscowości leżących w gminie Oświęcim, ale też z Przecieszyna, Bachowic, Przeciszowa i Polanki Wielkiej.

    Jurorami konkursu byli: Jadwiga Szczerbowska, Anna Zimnal (pełniąca obowiązki dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej), Bożena Grabowska (animatorka i aktorka Amatorskiego Ruchu Teatralnego) i Przemysław Drabczyk (dyrygent Wielkiej Orkiestry Młodych Muzyków).

    Gratulujemy wspaniałym solistkom!Brawo

    Fot. OKSiR

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rajsku
    ul. Edukacyjna 11
    32-600

Galeria zdjęć