Jutro 1 listopada - Święto Zmarłych. Czas zadumy i refleksji. W tym dniu nasze myśli biegną wstecz. Wspominamy tych, co odeszli. Odwiedzamy groby bliskich, zapalamy znicze, zanosimy kwiaty...
Dzisiaj, w przeddzień święta uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami udali się pod pomnik w Rajsku, by oddać hołd tym, którzy polegli w walce o wolność. Bohaterom należy się pamięć.
Pamiętamy!
Nieprzerwane pasmo sukcesów piłkarek nożnych z SP Rajsko! Zawodniczki Małgorzaty Siuśty-Konopczyńskiej pozazdrościły sukcesów swoim starszym koleżankom i wywalczyły mistrzostwo w Powiatowych Igrzyskach Dzieci, które odbyły się w Zatorze. W turnieju udział wzięły drużyny z Rajska, Osieka, Piotrowic oraz Oświęcimia (SP4). Mistrzowski tytuł otwiera naszym piłkarkom drogę do uczestnictwa w zawodach rejonowych. BRAWO!!! Wielkie gratulacje!!!
28 października br. uczniowie klasy pierwszej wraz z nauczycielkami Reginą Ilich i Moniką Bartosz odwiedzili rajską filię Gminnej Biblioteki Publicznej. Spotkali się z bibliotekarką p. Magdaleną Pawlusiak, by porozmawiać o szalenie pracowitych owadach – pszczołach.
Dzieci usłyszały wiele ciekawostek na temat życia pszczół, wykonywanej przez nich pracy, zwyczajach oraz znaczeniu w przyrodzie. Dowiedziały się m.in. do czego służą pszczele czułki oraz paski na odwłoku. Nowinki o św. Ambrożym, rozpoznawanych przez pszczoły kolorach i chińskiej prowincji Syczuan zaskoczyły wszystkich. Po miniwykładzie oraz ożywionej dyskusji przyszedł czas na część warsztatową. Dzieci otrzymały kolorowe materiały i musiały według szablonu, własnoręcznie wykonać swoją pszczółkę. Niektóre prace zostały zabrane do domu, inne – zdobią gminną bibliotekę.
Więcej informacji na stronie GBP https://gbp.gminaoswiecim.pl/pl/2296/15516/pszczele-nowinki-.html
W związku z nieobecnością pracownika przeprowadzającego dzieci przez jezdnię, prosimy Rodziców i Opiekunów, by w dniach 30 i 31 października 2019 r. zadbali o bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły.
832 zł udało nam się zebrać łącznie podczas październikowych akcji "Słodki Kącik" w naszej szkole. Na przerwach uczniowie i nauczyciele mogli zakupić słodkości upieczone przez wolontariuszy i ich rodziców. Dochód przeznaczony zostanie na zakup szczepionek dla piesków i kotków ze schroniska OTOZ Animals Oświęcim.
Wszystkim Darczyńcom dziękujemy!!!
Nasza szkoła MISTRZEM POWIATU OŚWIĘCIMSKIEGO W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ DZIEWCZĄT!!!Nasze zawodniczki okazały się bezkonkurencyjne!
23 października 2019 r. w Chełmku rozegrane zostały POWIATOWE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ w halowej piłce nożnej dziewcząt. Uczestniczyły w nich zawodniczki ze szkół z :Rajska, Osieka, Bobrka, Piotrowic oraz Oświęcimia (SP11). Poziom gry wszystkich drużyn był bardzo wyrównany i dopiero ostatni mecz wyłonił najlepsze trzy drużyny. Nasze dziewczęta walczyły jak lwice i ostatecznie zdobyły I MIEJSCE W POWIECIE OŚWIĘCIMSKIM.Gratulujemy i życzymy powodzenia w zawodach rejonowych.Na zdjęciu - mistrzynie powiatu wraz z trenerką- Małgorzatą Siuśtą-Konopczyńską.
15 października br. w ramach Dnia Papieskiego starszaki wybrały się z wizytą do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rajsku. Przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu z klasą III i ich wychowawczynią panią Małgorzatą Rolewską. Starszaki wysłuchały krótkiego referatu o życiu Jana Pawła II oraz obejrzały film przedstawiający najważniejsze wydarzenia z jego życia. Następnie pani Małgosia zaprosiła wszystkich do wysłuchania hymnu szkoły oraz nauczyła przedszkolaków refrenu. Za wspaniale spędzony czas starszaki podziękowały swoim starszym kolegom i koleżankom oraz pani wychowawczyni upominkami.
Dziewczęta z Rajska mistrzyniami Gminy Oświęcim w Igrzyskach Dzieci w Halowej Piłce Nożnej! 💪⚽️😃
22 października 2019 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. JP II w Rajsku rozegrane zostały Gminne Igrzyska Dzieci w halową piłkę nożną dziewcząt. Do turnieju przystąpiło sześć drużyn reprezentujących szkoły podstawowe z: Brzezinki, Rajska, Zaborza, Babic, Włosienicy oraz Grojca. Nasze dziewczęta, trenowane przez Małgorzatę Siuśtę-Konopczyńską, zaprezentowały się bardzo dobrze. W pięciu meczach odniosły aż cztery zwycięstwa i tylko jeden remis, co w końcowej klasyfikacji dało im I MIEJSCE w całej Gminie Oświęcim.
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w zawodach na szczeblu powiatowym!!!
W październiku uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Złota polska jesień”. Celem przedsięwzięcia było przedstawienie oczyma dzieci piękna i bogactwa jesiennej przyrody, rozwijanie kreatywności oraz poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych.
Jury w składzie: Regina Ilich, Monika Basak i Małgorzata Rolewska miało trudny orzech do zgryzienia. Po burzliwych obradach wyłoniono laureatów konkursu, którzy otrzymali nagrody i wyróżnienia. Najpiękniejsze prace zostały wywieszone w korytarzu szkolnym.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy talentu oraz pomysłowości. A naszych uczniów zachęcamy do obejrzenia jesiennej wystawy na parterze.
16 października 2019r w Szkole Podstawowej w Rajsku rozegrane zostały Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w halową piłkę nożną dziewcząt. Do turnieju przystąpiło pięć drużyn reprezentujących szkoły podstawowe z: Brzezinki, Rajska, Harmęż, Włosienicy oraz Grojca. O zwycięstwie w tym turnieju zadecydował ostatni mecz, w którym nasze dziewczęta pokonały rówieśniczki z Grojca 2:0 zdobywając Mistrzostwo Gminy Oświęcim. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na zawodach powiatowych, które odbędą sie w Osieku 23 października.
367 zł udało nam się zebrać 9 października podczas akcji "Słodki Kącik" w naszej szkole. Na przerwach uczniowie i nauczyciele mogli zakupić słodkości upieczone przez wolontariuszy. Wszyscy darczyńcy otrzymali pamiątkowe kości z własnym imieniem.
Akcja zostanie powtórzona we wtorek 22 października.
Dochód przeznaczony zostanie na zakup szczepionek dla piesków i kotków ze schroniska OTOZ Animals Oświęcim.
Liczymy na Ciebie!!!
Wspólnie sprawmy aby nasze kochane zwierzaki ZAWSZE miały dni dobroci.
Zasługują na najlepsze !
Zapraszamy naszych uczniów do udziału w konkursie plastycznym "Czym dla Ciebie jest wolontariat?"
💙❓CZYM DLA CIEBIE JEST WOLONTARIAT❓💙Konkurs plastyczny z:🎢 EnergyLandia🏑 Hokejowa Reprezentacja Artystów Polskich💙 Fundacja "Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy"💻Fakty Oświęcim
🎁🎁🎁Do wygrania aż 112 nagród🎁🎁🎁
Konkurs polega na wykonaniu prac plastycznych obrazujących wyobrażenie wolontariatu. Prace będzie oceniać komisja złożona z reprezentantów portalu eFO, parku Energylandia, a także fundacji Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy i Hokejowej Reprezentacji Artystów Polskich - współorganizatorów konkursu.
✴️ W konkursie są cztery kategorie wiekowe:
- dzieci w wieku przedszkolnym- uczniowie klas I - IV szkoły podstawowej- uczniowie klas V - VIII szkoły podstawowej- uczniowie szkół średnich
✴️ Zasady konkursu
Prace plastyczne muszą być wykonane samodzielnie. W lewym dolnym rogu każdej pracy powinno znajdować się: imię i nazwisko uczestnika konkursu, nazwa grupy przedszkolnej (lub podanie klasy szkoły podstawowej / średniej), a także nazwa placówki, do której uczęszcza uczestnik konkursu.
✴️ Kryterium oceny prac będą podlegać:
- samodzielność,- walory artystyczne i estetyczne- pomysłowość- praca zgodna z tematyką konkursu
✴️ Termin i sposób dostarczania prac
Wykonane zdjęcie pracy rysunkowej należy przesyłać na adres konkurs@faktyoswiecim.pl (w temacie należy wpisać "Czym dla Ciebie jest wolontariat?”) - maksymalnie do wtorku 5 listopada. Jeden uczestnik może przesłać tylko jedną pracę. W jednym zgłoszeniu e-mailowym może znajdować się wiele prac (np. z jednej klasy lub grupy przedszkolnej). W konkursie mogą wziąć udział placówki z całej Polski.
✴️ Nagrody
112 nagród ufunduje park rozrywki Energylandia w Zatorze. Organizator powoła niezależne jury w skład którego będzie wchodzić reprezentant MOWP, eFO i HRAP, które przyzna następujące nagrody:
- każdej kategorii - za zajęcie I, II, III miejsca nagrody rzeczowe - bilety do Energylandii na kolejny sezon- każdej kategorii - po 25 wyróżnień - prezenty od Energylandii
✴️ Nagroda specjalna
Przedszkole lub szkoła, która zgłosi najwięcej prac będzie gościła przedstawicieli drużyny HRAP. Reprezentanci Hokejowej Reprezentanci Artystów Polskich w ustalonym wcześniej terminie opowiedzą - czym dla nich jest wolontariat, a także odpowiedzą na wszystkie pytania artystów, a także wykonają z nimi pamiątkowe zdjęcia.
Hokejową Reprezentację Artystów Polskich tworzą między innymi pomysłodawca i współtwórca HRAP-u Mariusz Gabrek, aktor filmowy i teatralny Mateusz Dewera, aktor Bogdan Kalus, Wiesław Tupaczewski i Andrzej Tomanek z Kabaretu OT.TO, dziennikarz RMF FM Tomasz Olbratowski, Jacek Alexander Łaszczok, satyryk, muzyk, kompozytor i tekściarz Adam Grzanka, Andrzej "Gromee" Gromala z RMF MAXXX, menedżer zespołu Cree Tomasz Lebuda, były bramkarz Tomasz Rajski, artystka kabaretowa i aktorka Ewa Błachnio, wokalistka zespołu Brathanki Agnieszka Dyk , Bartek Demczuk, Robert Korólczyk, Łukasz Kaczmarczyk czy Mateusz Banaszkiewicz z Kabaretu Młodych Panów, Jerzy Dudek - były bramkarz Reprezentacji Polski w piłce nożnej oraz Mariusz Czerkawski, którego nie trzeba przedstawiać fanom hokeja na lodzie.
✴️ Odbiór nagród
Odbiór nagród rzeczowych odbędzie się tylko i wyłącznie 9 listopada podczas meczu charytatywnego - w hali lodowej MOSIR Oświęcim, w godzinach 16-19.
✴️ Zaświadczenie dla opiekunów grup
Opiekun grupy / klasy otrzyma od organizatora pisemne zaświadczenie o udziale w akcji:)
Wolontariuszki ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rajsku wraz z opiekunką koła - Moniką Bartosz uczestniczyły w akcji charytatywnej organizowanej przez Fundację Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy podczas V Biegu na Molo. Impreza odbyła się w sobotę, 12 października 2019 r. w Osieku.
W biegach dziecięcych wzięło udział około 200 uczestników, natomiast na starcie biegu głównego na 10 km stanęło 196 biegaczy. Wśród nich pani Marta Kotyla, polonistka z naszej szkoły (!).
To była pracowita sobota dla naszych wolontariuszek z klasy siódmej. Dziewczęta obsługiwały dziecięce imprezy biegowe, a podczas biegu głównego na 10 km, podawały medale oraz butelki z wodą przekraczającym linię mety zawodnikom.
Nasze uczennice wystartowały także w biegu na dystansie 600 metrów.
Z wpisowego oraz zbiórki publicznej zebrano łącznie 10 tysięcy 677 złotych!!! Pieniądze w całości trafią na konto Jagódki i Gabrielka – podopiecznych MOWP, którzy urodzili z wieloma wadami okołoporodowymi i wymagają nieustannej rehabilitacji.
Z okazji Święta Edukacji Narodowej samorząd uczniowski pod wodzą Małgorzaty Siuśty-Konopczyńskiej przygotował w naszej szkolę… galę rozdania Oscarów! Było dużo śmiechu (wywołanego przez oscarowo zaprezentowane przed publicznością „suchary”). Nie zabrakło również iście holywoodzkich przemówień w wykonaniu zdobywców statuetek oraz przysłowiowej minuty dla fotoreporterów. Podczas gali polonistka Marta Kotyla nie omieszkała również przypomnieć, iż każdy uczeń naszej szkoły powinien wiedzieć, że mamy już pięcioro wspaniałych noblistów w dziedzinie literatury, gdyż grono wybitnych autorów powiększyło się wczoraj o wspaniałą pisarkę - Olgę Tokarczuk, której wszyscy z tej okazji zgotowali na sali aplauz!!!
Filmowe Oscary w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rajsku rozdano w następujących kategoriach:
aktor pierwszoplanowy (dla nauczycieli, którzy sposobem prowadzenia lekcji przyciągają uwagę wszystkich uczniów)
efekty dźwiękowe (dla najchętniej słuchanych głosów nauczycielskich)
reżyseria (dla nauczycieli perfekcyjnie organizujących każdą minutę lekcji)
aktor komediowy (na ich lekcjach słychać śmiechy dzięki ich żartom)
montaż (dla perfekcyjnych organizatorów)
aktor dramatyczny (dla tych, których nie można wyprowadzić z równowagi...)
Statuetkę za całokształt twórczości otrzymał dyrektor naszej szkoły pan Przemysław Dziedzic (pod nieobecność odebrała ją pani wicedyrektor Jolanta Piwowarska).
Na zdjęciach – ze statuetkami – prezentujemy niektórych laureatów dzisiejszego rozdania Oscarów (nieobecnym zostaną wręczone we wtorek).
Z okazji Święta Edukacji Narodowej Nauczycielom, Pracownikom, Uczniom i Absolwentom naszej szkoły życzymy spełnienia marzeń, nieustannej radości i satysfakcji z pracy.
Pedagogom życzymy, aby byli dla swoich uczniów niegasnącą inspiracją.
MB
Wolontariusze naszej szkoły wezmą udział w Wielkim Charytatywnym Meczu Hokejowym, który odbędzie się 9 listopada na oświęcimskim lodowisku. Na zaproszenie Fundacji "Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy" już po raz szósty do Oświęcimia przyjadą sportowcy amatorzy z Hokejowej Reprezentacji Artystów Polskich. W barwach HRAP zagrają aktorzy, kabareciarze, dziennikarze. W 20-osobowej drużynie MOWP zobaczymy m.in. dyrektora naszej szkoły, pana Przemysława Dziedzica.
Przy okazji szóstego meczu pomagamy szóstce podopiecznych MOWP: - Antosi Matusiak 8-latce z porażeniem kończyn dolnych, padaczką, zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z opóźnieniem rozwoju mowy z Nowej Wsi, Filipkowi Gajdzikowi 4–latkowi cierpiącemu na padaczkę i wielkość krtani z Oświęcimia, Emilce Trybuś 3-latce z zaburzeniem mózgowym porażeniem dziecięcym z Chełmka, trzyletniej Alicji Włodarczyk z Brzeszcz chorej na wodogłowie, 22-miesięcznej Lenie Kożuch mieszkance Dworów Drugich, która choruje na nowotwór, 6-letniej Justynce Oleś z Oświęcimia chorującej na neurofibromatozę i glejaka na nerwie wzrokowym.
To podopieczni fundacji MOWP z różnych miejscowości powiatu oświęcimskiego, którzy wymagają kosztownej długotrwałej rehabilitacji i leczenia.
Będziemy na lodowisku bawić się, kwestować, obsługiwać stoiska z atrakcjami i POMAGAĆ.
Pomóż i Ty - zapraszamy na godzinę 16.45!
4 października 2019 r. odbył się Festiwal Zdrowia, będący podsumowaniem trzyletniego projektu „Food and Health in Europe”, zrealizowanego w ramach programu Erasmus+, który rozpoczął się w Gimnazjum Gminnym nr 1 im. Piotra Szewczyka w Rajsku, a kontynuowany był przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II.
Swoją obecnością zaszczycili nas: główna koordynatorka projektu – pani Tina Nilsson ze Szwecji, pan Maciej Majerski – Radny Gminy Oświęcim i sołtys wsi Rajsko, pani Magdalena Pawlusiak – bibliotekarka z Gminnej Biblioteki Publicznej w Rajsku. Goście, nauczyciele i uczniowie mieli okazję poznać cele i efekty projektu, które zrealizowane zostały przez uczniów i nauczycieli dzięki różnego rodzaju działaniom oraz w trakcie międzynarodowych spotkań w Szwecji, Portugalii i Polsce. Pani Renata Patyk – koordynatorka projektu – podkreśliła ogromne znaczenie i korzyści, jakie przyniósł szkole udział w programie. Zaprezentowała film oraz zdjęcia dokumentujące poszczególne etapy realizacji projektu, a także książkę, która jest wspólnym dziełem grup partnerskich i utrwala nasze działania. Jej głównymi kreatorkami była pani Tina Nilsson oraz pani Lucyna Momot. Zaprezentowała też wystawę poświęconą trzyletniej wspólnej pracy. Ponadto zwróciła uwagę na znaczenie języka angielskiego jako głównego narzędzia w komunikacji między uczestnikami projektu.
Na koniec pani Renata Patyk wyraziła szczególne uznanie i podziękowanie dla pani Tiny Nilsson za jej zaangażowanie, wsparcie i pomysłowość w realizacji zadań projektowych. Wyraziła również nadzieję na udział w kolejnym międzynarodowym przedsięwzięciu.
Szkolne Koło Wolontariatu organizuje słodki kącik dla uczniów i nauczycieli, z którego dochód przeznaczony zostanie na zakup szczepionek dla piesków i kotków ze schroniska OTOZ Animals Oświęcim.
Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt. To dobry czas do zastanowienia się nad tym, jaki mamy stosunek do zwierząt, a także jak możemy pomóc tym najbardziej potrzebującym. Pamiętajmy, że w trakcie tego wyjątkowego miesiąca odbywają się m.in.: Dzień Zwierząt Hodowlanych – 2 października, Światowy Dzień Zwierząt – 4 Października, Dzień Kundelka oraz Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt obchodzony 25 października. To idealny czas na czynne zaangażowanie się we wspieranie działań na rzecz naszych przyjaciół.
My już to uczyniliśmy! W najbliższą środę, 9 października, w naszej szkole zorganizowany zostanie "Słodki Kącik". Na przerwach uczniowie i nauczyciele będą mogli zakupić słodkości upieczone przez wolontariuszy, a dochód ze stoiska zasili konto naszych czworonożnych pupili z oświęcimskiego schroniska.
Liczymy na Ciebie!!!
Wspólnie sprawmy aby nasze kochane zwierzaki ZAWSZE miały dni dobroci. Zasługują na najlepsze !
Opiekunki Szkolnego Koła Wolontariatu: Marzena Wilk-Grabowska i Monika Bartosz
Kim jest pedagog, czym się zajmuje i z jamimi problemami można się do niego zgłaszać dowiedzieli się uczniowie klasy pierwszej w piątek, 4 października br. Wówczas spotkała się z nimi p. Marta Pastwa-Tusińska, pełniąca funkcję pedagoga szkolnego w naszej szkole. Po ożywionej dyskusji, w której padło wiele pytań, przyszedł czas na gry i zabawy integracyjne. Na koniec dzieci zwiedziły gabinet pedagoga.
W każdej szkole powinien pracować pedagog - ma on pomagać uczniom w rozwiązywaniu problemów. Nie tylko tych szkolnych, powinien interesować się także sytuacją dziecka w domu oraz jego stanem emocjonalnym w ogóle. Pedagog szkolny to głównie szkolny rzecznik dziecka, mediator, który powinien sprawiedliwie rozwiązać wszystkie konflikty zachodzące pomiędzy uczniami, dzieckiem i nauczycielem a nawet dzieckiem i rodzicami.
Co przerwa, co lekcja, to nowe zadanie dla pedagoga…
Gabinet pedagoga szkolnego p. Marty Pastwy – Tusińskiej znajduje się na terenie budynku Szkoły Podstawowej w Rajsku, na I piętrze na końcu korytarza po lewej stronie.
Godziny pracy pedagoga szkolnego w roku szkolnym 2019/2020:
poniedziałek: 9.15 – 14.15
środa: 10.30-13.00
piątek: 8.30 – 12.00
Noc Bibliotek, zorganizowana w naszej szkole, rozpoczęła się grą dydaktyczną na podstawie powieści Rafała Kosika " Feliks, Net i Mika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi". Następnie uczniowie poznali zaprezentowane przez funkcjonariuszy policji techniki zbierania i zabezpieczenia śladów kryminalistycznych. Później przyszedł czas na zabawy ruchowe i integracyjne.Wreszcie miała miejsce projekcja przygotowanego specjalnie na tę okazję filmu pt."Ptyś i Bil".
Marta Kotyla
Dzień Chłopaka obchodzony jest co roku 30 września. Z tej okazji w naszej szkole wszyscy panowie otrzymali drobne upominki. Ale to nie koniec atrakcji, które czekały na nich tego dnia. Dziewczęta z klas młodszych wraz z panią Moniką Basak zorganizowały wybory SUPER CHŁOPAKA.
Najpierw przeprowadzono klasowe eliminacje, które pozwoliły wyłonić finałową szóstkę. Wzięli oni udział w wielu konkurencjach, które zorganizowano w świetlicy szkolnej. Chłopcy musieli wykazać się zręcznością (nawlekanie guzików), celnością (rzuty do celu), szybkością i orientacją w motoryzacji – (układanie puzzli z markami samochodów) oraz wiedzą na temat różnych zawodów – udzielali odpowiedzi na rymowane zagadki. Najwięcej śmiechu i emocji wzbudziła konkurencja rozpoznawania i nazywania kobiecych kosmetyków. Chłopcy zdobywali punkty za poszczególne konkurencje.
Tytuł Super chłopaka otrzymał Adam Łukawski z klasy III, drugie miejsce zdobył Witek Stanclik z klasy I, a trzecie – Szymon Kaim uczeń klasy II. Wszyscy świetnie się spisali, a na koniec zostali obdarowani upominkami. Wszystkim chłopakom – i tym dużym i tym małym życzymy jeszcze raz - wszystkiego najlepszego!!!