1 grudnia br. uczniowie klas IV-VIII wraz z nauczycielami wzięli udział w mikołajkowym wyjeździe do Funzeum w Gliwicach.
W krainie "funtazji" czekało na nich ponad 50 ekscytujących, multisensorycznych i interaktywnych instalacji umieszczonych w kilkunastu pomieszczeniach, inspirowanych magią kolorów i światła. Mały kawałek świata stworzony, by uczniowie mogli wyrazić siebie oraz poznać zagadnienia z dziedzin: fizyki, biologii, historii i sztuki.
Po części edukacyjnej uczestnicy wycieczki przeszli do strefy zabawy, gdzie znajduje się min. ogromne pianino podłogowe, siatkowy plac zabaw służący do wspinaczki, podświetlany basen z piłeczkami i wiele innych atrakcji.
Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w MCDONALD'S.
Andrzejki z podopiecznymi SOSW w Oświęcimiu to zawsze świetna zabawa i tak było też dzisiaj.
Tańce, konkursy, wróżby, zawody w Hobby Horse i poczęstunek, a wszystko zorganizowane dzięki zaangażowaniu naszych wolontariuszek i wolontariuszy oraz opiekunek SKW, przy wsparciu pani Karoliny Krzak (odpowiedzialnej za konną rywalizację), Rady Rodziców, która ufundowała słodkości i napoje oraz klasy ósmej, która wraz z panią Lucyną Momot, przekazała słodkie nagrody dla naszych gości, wspierając tym samym działalność wolontariacką w naszej szkole
Za radosną atmosferę, wspólną zabawę i pomoc serdecznie dziękujemy!
Słodki kącik w naszej szkole zorganizowany przez Szkolne Koło Wolontariatu na szczytny cel. Zebraliśmy kwotę 653zł 60gr. Pieniądze przeznaczymy na zakup karmy dla OTOZ Animals Oddział Oświęcim. Dziękujemy, że pomagacie nam pomagać
Zabawa andrzejkowa w młodszej grupie wiekowej.
W naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa przygotowana przez samorząd uczniowski.
Nasze uczennice Kinga Żołna i Lena Nowogrodzka zdobyły tytuł V- ce Mistrzów Świata z formacją CiniMinis w Mistrzostwach Świata WADF Liberec Czechy.
Gratulujemy!
22 listopada 2023r w hali sportowej SP 8 w Oświęcimiu rozegrano Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Unihokeju. Uczennice z Rajska, walcząc ambitnie, zajęły 2 miejsce zdobywając tytuł WICEMISTRZYŃ POWIATU OŚWIĘCIMSKIEGO !
Serdecznie gratulujemy wspaniałej postawy!
M.Siuśta-Konopczyńska
22 listopada 2023r. podczas sesji Rady Gminy zostały wręczone nagrody z tegorocznego Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej. Nasza uczennica - Gabriela Bernaś zdobyła III miejsce oraz zaprezentowała swoje wykonanie pieśni: " Hej, hej ułani..."
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na scenie muzycznej
21 listopada to Światowy Dzień Życzliwości. Tego dnia wszyscy chodzili uśmiechnięci. Szkoła udekorowana została pozytywnymi przesłaniami, które uczniowie wymieniali między sobą. Uruchomiliśmy też pocztę życzliwości.
Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie.
Bądźmy życzliwi na co dzień
Międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole.
Dyrektor naszej szkoły, nauczyciele i wolontariusze włączyli się w organizację 9. Charytatywnego Meczu Fundacja "Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy" & Hokejowa Reprezentacja Artystów Polskich. Podczas imprezy w hali lodowej udało się zebrać rekordową kwotę 140 tys. zł na leczenie 6-letniego Kajetana Polaka z Nowej Wsi, chorującego na guza mózgu.
To była pracowita i piękna sobota! Wynik zbiórki jest niesamowity! Dziękujemy Wam!
Pomoc ma moc!
PODWÓJNY SUKCES UCZENNIC I UCZNIÓW Z RAJSKA!DZIEWCZĘTA MISTRZYNIAMI, CHŁOPCY WICEMISTRZAMI GMINY OŚWIĘCIM W UNIHOKEJA!
14 listopada 2023 roku dziewczęta i chłopcy z naszej szkoły wzięli udział w Gminnych Igrzyskach Dzieci w unihokeja. Zawody rozegrano systemem ''każdy z każdym" a poziom zawodów był bardzo wyrównany.
Dziewczęta zaprezentowały się znakomicie i wywalczyły MISTRZOSTWO GMINY OŚWIĘCIM!
Chłopcy walcząc ambitnie uplasowali się na drugim miejscu zdobywając WICEMISTRZOSTWO GMINY OŚWIĘCIM!
Serdecznie gratulujemy wspaniałej postawy wszystkim zawodnikom!
Małgorzata Siuśta-Konopczyńska
14 listopada br.w klasie l miała miejsce inauguracja kolejnej edycji kampanii "Mała książka- wielki człowiek". Jej celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych.
Instytut Książki, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodoweego, pragnie zachęcić najmłodszych uczniów do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych- rodziców, dziadków, opiekunów i nauczycieli. Aby ten cel wspomóc przekazane zostały dzieciom bezpłatne specjalne Wyprawki Czytelnicze, w skład których wchodzą: "Wnuczka antykwariusza"- książka do wspólnego czytania oraz broszura "Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!", która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów, mówiącym o korzyściach wynikających ze wspólnego rodzinnego czytania, a także zbiorem rekomendacji wartościowych książek przeznaczonych dla pierwszoklasistów! Jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed dziećmi u progu szkolnej edukacji, jest nauka czytania. Dzięki Wyprawce Czytelniczej może się ona stać prawdziwą przyjemnością. Organizator kampanii na nadzieję, że przekazane materiały pomogą rozbudzić dziecięcą wyobraźnię, wrażliwość na drugiego człowieka i nigdy niekończącą się pasję czytania, zdobywania wiedzy i stałego poszerzania horyzontów.
Gorąco zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w tym przedsięwzięciu rodziców i opiekunów pierwszoklasistów! Dzięki zaangażowaniu i współpracy najbliższych, miłość do książek będzie towarzyszyć uczniom na co dzień. Życzymy miłego i owocnego spędzania czasu przy wspólnej lekturze
W przededniu Święta Niepodległości uczniowie klas V-VIII spotkali się z panią Ewą Czaicką, emerytowaną polonistką z okolic Mucharza, która przedstawiła sylwetkę swego ojca – Szczepana. Punktem wyjścia barwnej, urozmaiconej zdjęciami i rodzinnymi pamiątkami opowieści była bitwa pod Rajskiem z 4 września 1939 r., w której walczył jej ojciec – żołnierz 12. pułku piechoty z Wadowic.
Wojenne losy Szczepana Czaickiego rzuciły do niemieckiej Saksonii, gdzie jako jeniec osądzony został w stalagu. Doświadczył tam upokorzeń i tragicznych warunków bytowych, z czasem przydzielono go, jak tysiące robotników przymusowych, do pracy w gospodarstwie niemieckiego właściciela – bauera. Tam udało mu się spotkać także przyzwoitych Niemców.
Po wojnie wrócił do rodzinnego domu, ale dopiero po latach opowiedział o swoich traumatycznych przeżyciach w bitwie pod Rajskiem. Odtąd regularnie, aż do swej śmierci w 2008 r., przyjeżdżał tutaj ze swą córką Ewą na uroczystości rocznicowe.
Spotkanie prowadziła historyczka Zofia Kanclerz. Było ono wzbogacone prezentacją multimedialną, licznymi zdjęciami, żołnierskimi pamiątkami, odręcznie spisanymi notatkami. Ta formuła zainteresowała młodzież, która wzięła udział w żywej dyskusji i zadawała p. Ewie wiele pytań.
W czwartek, 9 listopada br. w naszej szkole odbył się koncert "Dla Niepodległej". Rozpoczął go występ członków koła wokalnego prowadzonego przez Małgorzatę Rolewską. Następnie uczniowie wszystkich klas odśpiewali przygotowane wcześniej pieśni patriotyczne. Tego dnia wzięliśmy też udział w akcji "Szkoła do hymnu" i odśpiewaliśmy "Mazurka Dąbrowskiego".
W dniach 26-27 października kl.VI-VII uczestniczyły w warsztatach "Oświęcim pod zaborem austriackim", odbywających się w Muzeum Ratusz w Oświęcimiu.
W czasie zajęć uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę historyczną o najbliższej okolicy ze szczególnym uwzględnieniem Rajska i kontekstu bitew, które tam się rozegrały.
Młodzi ludzie z zainteresowaniem słuchali szczegółów dotyczących przeszłości swojej małej ojczyzny i sprawnie pracowali z przygotowanymi dla nich zadaniami.
Uczniowie klas IV i V wzięli dziś udział w warsztatach „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami”. Poprowadziła je pani Aleksandra Bielska z Oświęcimski Instytut Praw Człowieka
Projekt skierowany do dzieci, ma za zadanie likwidowanie stereotypów związanych z osobami z różnymi niepełnosprawnościami i kształtowanie postaw zrozumienia i empatii.
Celem warsztatów jest pokazanie świata, w którym wszystkie dzieci zasługują na takie samo traktowanie, bez względu na ich stan zdrowia i wytłumaczenie językiem dziecka, na czym polegają różne niepełnosprawności oraz objaśnienie związanych z nimi różnic w codziennym funkcjonowaniu.
Warsztat pierwszy pt. „Zobaczyć świat oczami wyobraźni”, poświęcony był osobom niewidzącym i niedowidzącym. Dzieci uczestniczyły w grach i zabawach interaktywnych, obejrzały fragmenty filmów i prezentacji, zobaczyły książkę napisaną alfabetem Braille'a, żywo uczestniczyły w dyskusji.
Projekt realizowany jest w oparciu o współpracę z Czepczyński Family Foundation.
Kolejny warsztat zorganizowany zostanie w naszej szkole 27 października br. Jego tematyka związana będzie z innego rodzaju niepełnosprawnością.
W tym roku Noc Bibliotek odbyła się pod hasłem Harry'ego Pottera, z którym uczniowie kl. VII rozwiązywali łamigłówki rozlokowane po szkolnych zakamarkach.
Po podchodach nadszedł czas na opowieści i podróże literackie. Prócz bohaterów powieści J.K. Rowling uczniom w czasie zabawy towarzyszyły również postaci baśniowe jak Baba Jaga czy też liryczne jak Dusiołek z wiersza Bolesława Leśmiana.
Następnie przyszła kolej na ekranizację powieści "Harry Potter i kamień filozoficzny". Uczniowie doskonale się bawili również w czasie gry w planszówki i wspólnej kolacji...pewnie dopiero po powrocie do domu zasnęli jak zaczarowani.
Wolontariusze naszej szkoły pomagali wczoraj w organizacji VIII Charytatywnego Biegu na MOLO w Osieku. Dopisała pogoda i uczestnicy. Ponad 200 dzieci zabrało udział w biegach dla najmłodszych i blisko 300 osób w biegach głównych na 5 i 10km. Nasi wolontariusze malowali dzieciom twarze, dekorowali medalami uczestników biegów dziecięcych i podawali wodę biegaczom.
Dziękujemy biegaczom za wspaniałą sportowa sobotę , wspólną zabawę i świetną atmosferę. Wpłaty za start i dobrowolne datki w całości zostaną przekazane na leczenie i rehabilitację Klary - podopiecznej Fundacja "Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy" .
Pomoc ma moc!
Fot. Fotolatawiec, Molo, MB