Menu

  • Sukces naszej uczennicy

    Sukces naszej uczennicy

    W naszej szkole dzieci z kl. 4-7 brały udział w XIX Ogólnopolskim Konkursie Biennale Twórczości Dzieci i Młodzieży 2021, organizowanym w MDK w Oświęcimiu. Na konkurs wpłynęło 14 prac naszych podopiecznych. W kategorii II szkół nagrodę otrzymała nasza Alicja Janik z kl. 5. Ala będzie odbierać swoją nagrodę 2 CZERWCA O GODZINIE 13.00 W PIWNICY ARTYSTYCZNEJ MDK W OŚWIĘCIMIU PRZY UL. BEMA 4. Gratulujemy jej serdecznie i życzymy dalszych sukcesów.

  • Recytatorskie popisy

    Recytatorskie popisy

    31 maja br. w świetlicy szkolnej odbył się konkurs recytatorski. Dzieci recytowały znane wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima m.in. Kaczka dziwaczka, Ptasie radio, Skarżypyta,i Abecadło. Organizatorem konkursu były Zofia Kanclerz oraz Angelika Hylińska. Skierowany był do dzieci uczęszczających na zajęcia świetlicowe. Wzięło w nim udział 9 uczestników.

    Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań poetyckich wśród dzieci i rozwijanie zdolności artystycznych. Wszyscy z wielkim zapałem i zaangażowaniem przygotowali swoje poetyckie wystąpienia i zachwycili umiejętnościami recytatorskimi, za co byli sowicie nagradzani wielkimi brawami publiczności i słodkimi upominkami. Zwycięzcy otrzymali nagrody. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział w naszym konkursie!

  • Powrót bez sprawdzianów!

    Powrót bez sprawdzianów!

    Nasza szkoła, wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów, rozumiejąc ich lęki i chcąc zminimalizować stres związany z powrotem do szkoły, bierze udział w akcji Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego pod hasłem "Tydzień Ulgi", który przedłużamy do końca roku szkolnego.

    Wracamy bez sprawdzianów, zadań domowych, odpytywania, sprawdzania wiedzy, zeszytów, ćwiczeń itp., chyba że uczniowie będą sami chcieli poprawić swoje oceny. Skupimy się na integracji zespołów klasowych, nadrabianiu relacji, a w sferze dydaktycznej - powtórkach bez odpytywania, doświadczeniach, zajęciach praktycznych, pracy w grupach itp. Wszystko to po to, aby o zadbać o dobrostan psychiczny uczniów, uczennic. Zdrowie psychiczne uczniów jest dla nas najważniejsze!

    https://psychologia.uj.edu.pl/tydzien-ulgi?fbclid=IwAR3yZKsAg4Djb-CeB2D3BQS4B5Sol4Mw-oOpvFkykkjrdHI5tHstueTqAC8

  • Ruszył Narodowy Spis Powszechny

    Ruszył Narodowy Spis Powszechny

    1 kwietnia 2021r. rozpoczął się się NARODOWY #SPIS POWSZECHNY LUDNOŚCI I MIESZKAŃ 2021.
    Spisz się sam wchodząc na stronę https://SPIS.GOV.PL.
    Możesz też skorzystać z infolinii i wypełnić obowiązek spisowy przez telefon 22 279 99 99.

  • Wesołych Świąt!

    Wesołych Świąt!

    Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim wiosennego optymizmu. Oby ten świąteczny czas był pełen miłości, radości oraz ciepła domowego ogniska.
    Niech przyniesie wszystkim zdrowie i spokój, którego tak bardzo dzisiaj potrzebujemy. 

                                     Dyrektor, nauczyciele i pracownicy Szkoły

     

  • St. Patrick's Day

    St. Patrick's Day

    17 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka. Wszystko dzięki inicjatywie naszej anglistki Lucyny Momot. W środę wszyscy - dyrekcja, uczniowie i nauczyciele - stali się nieco irlandzcy i przyodziali zielone barwy Zieleń wylała się na szkolne korytarze. Było radośnie i wiosennie. Wszystko po to, by uczcić pamięć świętego Patryka, patrona Irlandii. Do akcji właczyli się uczniowie uczący się się zdalnie... Poniżej zdjęcia, które nadesłali.

    Życie świętego Partyka było bardzo burzliwe. I długie, jak na tamte czasy. Święty Patryk urodził się w 387 roku na zachodnim wybrzeżu Brytanii. W wieku 16 lat został porwany i wywieziony jako niewolnik do Irlandii, gdzie pasał owce. Nauczył się lokalnego języka. Wtedy po raz pierwszy poczuł powołanie i usłyszał głos Boga: Patryku, twój statek czeka. Po sześciu latach spędzonych na wyspie Patryk uciekł do Galii, gdzie kształcił się na księdza. Kiedy planował, już jako ksiądz, wrócić do ojczyzny, ponownie usłyszał głos Boga, że ma wracać do Irlandii i wprowadzić tam chrześcijaństwo. Pojechał więc jako misjonarz, został biskupem i pozostał tam do śmierci. Zmarł 17. Marca 461 roku i został pochowany w Katedrze św. Trójcy w Downpatrick. Dzień jego śmierci stał się świętem narodowym Irlandii.

    fot. Lucyna Momot

  • Zapisy trwają!

    Zapisy trwają!

    Nasza szkoła to gwarancja wykwalifikowanej kadry pedagogicznej, indywidualnego podejścia do każdego ucznia oraz doskonałych warunków do nauki, zabawy, uprawiania sportu, co przełoży się na zrównoważony rozwój i edukacyjny sukces waszych dzieci. Zapraszamy do zapisywania dzieci do klasy pierwszej. 

  • Na zielono!

    Na zielono!

    17 marca obchodzimy Dzień Świętego Patryka. Prosimy naszych uczniów - zarówno tych uczących się stacjonarnie jak i zdalnie - aby w środę ubrali się na zielono!!!

    Tego dnia stańmy się wszyscy trochę irlandzcy! Niech zieleń wyleje się na szkolne korytarze i wyziera z ekranów waszych laptopów. Wszystko po to, by uczcić pamięć świętego Patryka, patrona Irlandii.

  • Wieści z biblioteki

    Wieści z biblioteki

    Szkolny konkurs fotograficzny „Z książką mi do twarzy" rozstrzygnięty! Przypominamy, że należało wykonać swoje zdjęcie (bez ujawniania twarzy) z wybraną książką wypożyczoną ze szkolnej biblioteki, którą chcieliście polecić innym.

     

    Jury w składzie: mgr Marta Kotyla, mgr Renata Patyk oraz mgr Zofia Kanclerz przyznało dwie równorzędne pierwsze nagrody, dwie drugie i dwa wyróżnienia.

    I miejsce zdobyli Krzysztof Mysiakowski z kl.VI i Zofia Krupa z kl. VII

    II miejsce otrzymały Kinga Żołna z kl. II i Joanna Fal z kl. III

    Wyróżnienia - Roksana Błasiak kl. VI i Patrycja Wanat kl. VII

    Wielkie gratulacje dla zwycięzców!

    Nagrody wręczone zostaną, gdy już wszystkie klasy wrócą do szkoły, by uczyć się stacjonarnie. Powyżej  prezentujemy wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace. Może te ciekawe zdjęcia zachęcą Was do przeczytania polecanych książek .

     

  • Wyróżnienia w konkursach...

    Wyróżnienia w konkursach...

    Uczniowie klas I- III oraz IV – VII aktywnie uczestniczą w różnych konkursach plastycznych i konkursie muzycznym, organizowanym zarówno na terenie gminy, jak i poza nią. W pierwszym semestrze były to:

    Powiatowy Konkurs Plastyczny „Kolorowy zawrót głowy”, organizowany w MDK w Oświęcimiu, w którym już wcześnie wspomniana uczennica klas młodszych - Kinga Żołna zdobyła nagrodę – udział 15 uczniów z kl. IV - VII,

    Gminny Konkurs Bożonarodzeniowy w Porębie Wielkiej– udział 13 uczniów,

    I Powiatowy Konkurs Kolęd i Pastorałek w MDK w Oświęcimiu– udział 6 uczennic z kl. 7a.

    Uczniowie chętnie i z zaangażowaniem biorą udział w konkursach plastycznych, czego dowodem są pięknie wykonane prace, których liczba stale rośnie.

    Już na początku II szkolnego semestru OKSiR w Brzezince ogłosił Konkurs na „Najpiękniejszą Kartkę Walentynkową”. Z naszej szkoły wzięło udział: 18 uczniów z kl. I – III oraz 16 uczniów z kl. IV – VII.

    Tutaj wyróżnienia otrzymały uczennice:

    Natalia Nowosiadły – Kl. I

    Iga Kawiorska – kl. III

    Magdalena Szewczyk – kl. VI

    Zofia Krupa – kl. VII

    Gratulujemy zapału i chęci wszystkim uczestnikom oraz laureatom konkursu.

    fot. OKSiR

  • "Mam talent 2021"

    "Mam talent 2021"

    19 lutego br. w świetlicy szkolnej odbył się konkurs „Mam talent”. Uczniowie klas młodszych mogli zaprezentować swoje pasje i umiejętności w różnych dziedzinach.

     Tego dnia wszyscy występujący mieli na szkolnej scenie swoje „5 minut” sławy. Dzieci zaprezentowały się w takich konkurencjach jak: gra na instrumencie, taniec, śpiew, triki z piłkami, pantomima oraz recytacja . Mimo stresu i tremy, wszyscy uczestnicy spisali się rewelacyjnie, dostarczając widzom niezapomnianych wrażeń. Zwycięzcy zostali nagrodzenie dyplomami i upominkami. Wszystkim uczniom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie! Pamiętajmy - w każdym drzemie jakiś talent – trzeba go tylko w sobie odnaleźć, a potem starannie pielęgnować. Angelika Hylińska

  • Karnawałowy tłusty czwartek

    Karnawałowy tłusty czwartek

    Tłusty czwartek uczniowie klas I-III spędzili w karnawałowym nastroju. Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrane za bohaterów znanych bajek czy komiksów. Tego dnia rozstrzygnięto również również szkolny konkurs na maskę karnawałową a zwycięzcy otrzymali nagrody. Była to również okazja do wykonania sobie pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach oraz sposobność skosztowania smacznego tradycyjnego pączka.To w Polsce najpopularniejszy przysmak serwowany w tłusty czwartek. Popularnością w tym dniu cieszą się także faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami.

     

    Zwyczaj tłustego czwartku ma swoje korzenie w starożytnym Rzymie. W Polsce zwyczaj jedzenia pączków, zwanych wówczas pampuchami, zadomowił się na stałe w XVII w., głównie w miastach i dworach. Na wsiach tłusty czwartek zaczęto obchodzić pod koniec XIX w. Przyjęło się, że jeśli ktoś w tłusty czwartek w ogóle nie zje pączka, nie będzie się mu wiodło.

  • Bezpieczni w internecie

    Bezpieczni w internecie

    9. lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji uczniowie klas I-III wzięli udział w lekcji on-line przygotowanej przez Centrum Sztuki w Oławie i Kino Szkołę.

    Gdzie tkwi delikatna granica bezpieczeństwa dzieci w Internecie? Kiedy sieć może stać się dla nas zagrożeniem? Jak poruszać się bezpiecznie w sieci, unikając nieprzyjemności i nadużycia? Co to jest NETYKIETA? Na te i podobne pytania odpowiadała dr Joanna Zabłocka-Skorek.

  • Graliśmy z radością dla WOŚP!

    Graliśmy z radością dla WOŚP!

    3 tys. 607 zł 77 gr. - tyle łącznie zebrały do puszek wolontariuszki naszej szkoły, które wzięły udział w 29. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Katarzyna Rydzoń, Patrycja Wanat i Marta Warzecha w niedzielę, 31 stycznia br., kwestowały w Rajsku.

    Niestraszny był im śnieg i doskwierające zimno (dziewczęta, dzięki uprzejmości ks. proboszcza, mogły ogrzać się w przykościelnej salce) a mieszkańcy Rajska – przychylni ogólnopolskiej akcji Jurka Owsiaka.

    - W tym roku zbieramy na rzecz dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy – informowały wolontariuszki, rozdając mieszkańcom czerwone serduszka WOŚP.
    Tegoroczny finał odbywał się w reżimie sanitarnym. W godzinach południowych wolontariuszki dotarły do sztabu w Oświęcimskim Centrum Kultury, gdzie czekały na nie ciasto i ciepła herbata przygotowane przez organizatorów.

    - To już piąty finał z udziałem wolontariuszek ze szkolnego koła z SP Rajsko – informują opiekunki koła Monika Bartosz i Marzena Wilk-Grabowska.Za rok pojawimy się ponownie na ulicach Rajska.

     

     

  • Nasi uczniowie w rejonach!!!

    Nasi uczniowie w rejonach!!!

    Pierwsze półrocze uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rajsku zakończyli sukcesem! Na szczególną uwagę zasługują uczniowie klas najstarszych, wśród których troje w ostatnim tygodniu pierwszego półrocza napisało etapy rejonowe konkursów kuratoryjnych:

    z języka angielskiego – Patrycja Wanat z kl. VII

    z matematyki – Wiktoria Ciuk z kl. VIII

    z geografii – Jakub Bulla kl. VIII

    - Warto zauważyć, że wiedza i umiejętności uczniów przygotowujących się do konkursu obejmowała zakres z kolejnego etapu kształcenia - podkreśla polonistka Marta Kotyla.

  • Pamiętamy...

    Pamiętamy...

    28 stycznia br. mija 33. rocznica śmierci pochodzącego z Babic, cichociemnego mjr. Piotra Szewczyka – patrona nieistniejącego już rajskiego gimnazjum. Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły starają się kultywować pamięć o tym niezwykłym człowieku, wojennym bohaterze, któremu nie dane było doczekać uznania za życia (a w wyniku zmian sprzed kilku lat, znów odesłano na margines historii). Wyrazem pamięci są znicze zapalane na grobie majora z okazji ważnych rocznic i świąt państwowych oraz starania o upamiętnienie jego postaci w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

    Wyrazem pamięci są znicze zapalane na grobie majora z okazji ważnych rocznic i świąt państwowych oraz starania o upamiętnienie jego postaci w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

    Przypominamy sylwetkę Piotra Szewczyka.

    Poniżej biogram przygotowany Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

    33 lata temu zmarł major Piotr Szewczyk, oficer Wojska Polskiego, cichociemny, ps. "Czer", "Piter". To jeden z największych polskich bohaterów związanych z ziemią oświęcimską.

    Urodził się 9 września 1908 roku w podoświęcimskich Babicach. W Oświęcimiu skończył gimnazjum, potem studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim.

    Był uczestnikiem kampanii wrześniowej, walczył z Niemcami pod Narwikiem w Norwegii, a potem o Francję w Bretanii. Był także żołnierzem Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego w Anglii. Dzięki swoim umiejętnościom znalazł się w elitarnym gronie 316 cichociemnych – skoczków spadochronowych, zrzuconych podczas niemieckiej okupacji na terytorium Polski. Potem w szeregach Armii Krajowej – jako oficer odpowiedzialny za dywersję – działał we Lwowie i uczestniczył w jego wyzwalaniu. Po zakończeniu wojny pozostawał w konspiracji.

    Odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari i Krzyżem Wojennym z Mieczem – najwyższym odznaczeniem Królestwa Norwegii.

    W 1947 roku władze komunistyczne skazały go na karę śmierci. Po interwencji mieszkańców Babic Bolesław Bierut zamienił ją na 15 lat więzienia. Piotr Szewczyk odzyskał wolność w 1956 roku. Zmarł 28 stycznia 1988 roku.

    Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu.
    Wiele cennych pamiątek po bohaterskim majorze znajduje się w zbiorach Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

  • Wygrywamy konkursy...

    Wygrywamy konkursy...

    Uczennica klasy drugiej naszej szkoły, Kinga Żołna zdobyła aż trzy pierwsze miejsca w powiatowych i gminnych konkursach o tematyce świątecznej. Jej młodsi koledzy z klasy pierwszej - Tomasz Kuci i Małgosia Stetkiewicz również mogą pochwalić się nagrodami i wyróżnieniami w konkursach plastycznych.

    Kinga triumfowała w Powiatowym Konkursie Plastycznym "Kolorowy zawrót głowy" organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu. Wygrała również gminny konkurs "Choinka wspomnień", którego organizatorem był Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim. Okazała się również bezkonkurencyjna w gminnym konkursie plastycznym pt. "Pocztówka do biblioteki 2020" .

    Z kolei uczeń klasy pierwszej - Tomasz Kuci zdobył wyróżnienie w feryjnym konkursie plastycznym pn. "Zimowe opowieści", zorganizowanym przez Oświęcimskie Centrum Kultury i Osiedlowy Dom Kultury Zasole, w ramach ferii zimowych 2021 online.

    Wraz ze swoją szkolną koleżanką Małgosią Stetkiewicz otrzymali także  nagrody w gminnym konkursie plastycznym pt. „Anielska rodzina”. Tomek zajął miejsce II a Małgosia – III.

    Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.!!!

  • Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla klas 1-3 szkół podstawowych.

    Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla klas 1-3 szkół podstawowych.

    Powrót uczniów klas I-III do szkół będzie możliwy jedynie w reżimie sanitarnym.

    Opracowane zasady mają na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa. Wytyczne te, w dużej mierze opierają się na zapisach znanych już np. z września 2020 r. Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

    Zachęcamy do zapoznania się z wytycznymi.

    https://www.gov.pl/.../e26039c1-a337-4c02-bd7a-4cebf10c55fd

  • Życzenia świąteczne.

    Życzenia świąteczne.
strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rajsku
    ul. Edukacyjna 11
    32-600

Galeria zdjęć