Z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej program artystyczny na wesoło przygotował Samorzad Uczniowski. Reżyserem krótkich etiud, ukazujących dole i niedole ucznia i nauczyciela, była Małgorzata Siuśta-Konopczyńska.
14 października 1773 roku Sejm Rzeczpospolitej zatwierdził Komisję Edukacji Narodowej - pierwszą w Europie państwową władzę oświatową powołaną przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był to wielki krok w tworzeniu polskiego szkolnictwa na szczeblach: podstawowym, średnim i wyższym. Od tej pory dzień 14 października obchodzony jest jako Dzień Nauczyciela.
Z tej okazji pragniemy dyrekcji, wszystkim nauczycielom oraz pracownikom administracji i obslugi złożyć najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, uśmiechu na co dzień , satysfakcji z pracy i spełnienia marzeń. Życzymy także dużo dobroci od ludzi, pogody ducha i radości z życia.
Klasy I-V wraz z nauczycielkami wyjechały na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni. Tam uczestniczyły w programie edukacyjnym pt. „Królestwo Skarbnika”. Przemierzając kopalniane korytarze dzieci poznały historię wydobywania soli, oglądały dawne narzędzia i urządzenia kopalniane.
Podziemna ekspozycja multimedialna pozwoliła przenieść się w czasie do epoki księcia Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Uczniowie porozmawiali z żupnikami genueńskimi i odnaleźli białe złoto, skarb kopalni bocheńskiej – sól. Spotkali także Skarbnika – dobrego ducha kopalni. Na zakończenie pobytu wzięli udział w zajęciach sportowo-rekreacyjnych i integracyjnych.
Dzięki fundacyjnej współpracy mikołajkowymi prezentami zostaną obdarowani również podopieczni fundacji Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy.
Zbieramy:
- kolorowanki
- kredki
- farby
- mazaki
- bloki
- gry
- puzzle
- zabawki
Dary można przekazywać opiekunkom szkolnego wolontariatu: Marzenie Wilk-Grabowskiej, Monice Bartosz lub Marcie Pastwie-Tusińskiej.
O przekazanych darach należy poinformować wychowawcę.
Razem możemy więcej!
Dziękujemy!
28 września br. r. uczniowie kl. V z wychowawcą udali się na zorganizowaną przez Urząd Gminy Oświęcim wycieczkę "Szlakiem Orlich Gniazd" w ramach programu "Odkrywamy Małopolskę".
W czasie wycieczki uczniowie mieli okazję obejrzeć: Ojcowski Park Narodowy, zamki na Pieskowej Skale, w Ojcowie i w Rabsztynie, przejść Bramą Krakowską, schłodzić się przy źródle zwanym "źródłem miłości" czy podziwiać Pustynię Błędowską.
Pogoda dopisała i każdy mógł znaleźć coś, co przypadło mu do gustu.
Zwycięzca głosowania na najbardziej wesołego, zabawnego i miłego chłopca w szkole (kl.4-8) to Filip Rozmus z klasy piątej. Gratulujemy
Konkurs ogłosił i przeprowadził samorząd uczniowski pod opieką Małgorzaty Siuśty-Konopczyńskiej.
Prezentujemy pozostałych szkolnych przystojniaków tych dużych i małych.
Rusza rekrutacja do projektu pn. „ODKRYWAM MAŁOPOLSKĘ, w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Oświęcim, w ramach programu wsparcia turystyki szkolnej w 2021 r., który jest dofinansowany ze środków budżetu Województwa małopolskiego oraz Gminy Oświęcim.
Rekrutacja do projektu pn. „ ODKRYWAM MAŁOPOLSKĘ”2021, będzie przeprowadzona w dniach od 20.09.2021 r. do 22.09.2021 r.
Uczestnicy projektu uczniowie kl. IV i V będą uczestniczyć w jednodniowej wycieczce przedmiotowej Szlakiem Orlich Gniazd.
Projekt stanowi element wsparcia odbudowy rynku turystyki szkolnej poprzez stymulację popytu na turystykę zorganizowaną dla dzieci i młodzieży.
Celem projektu jest organizacja regionalnych wycieczek dydaktycznych, z elementami krajoznawstwa i rekreacji, dla uczniów małopolskich szkół podstawowych.
Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie pn. „ODKRYWAM MAŁOPOLSKĘ” oraz dokumentacja w załączeniu.
REGULAMIN_REKRUTACJI_I_UCZESTNICTWA_W_PROJEKCIE_ODKRYWAM_MALOPOLSKE_-_2021(1).docx
Zalacznik_nr_1_do_regulaminu_rekrutacji_Odkrywam_Malopolske_-2021.docx
Zalacznik_nr_2_do_regulaminu_rekrutacji_Odkrywam_Malopolske_-2021.docx
Zalacznik_nr_3_do_regulaminu_rekrutacji_Odkrywam_Malopolske_-_2021.docx
Dziś w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Uczniowie i nauczyciele klas 1-3 mieli na sobie ubrania bądź jego elementy w kropki. Kropkowe kreacje były różnorodne, często samodzielne wykonane i niezwykle pomysłowe.
W dniu kropki odbył się także pokaz filmu animowanego inspirowanego książką "The Dot" , którą napisał Peter Reynolds. Historia opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti. To właśnie dzięki kropce i nauczycielce plastyki, dziewczynka, uwierzyła w siebie.
Uczniowie zainspirowani historią małej Vashti stworzyli kropkowe drzewo talentów, kolorowali kropkowe emotki, rozwiązywali kropkowe kalambury i wykonywali prace plastyczne, których motywem przewodnim była oczywiście kropka.
To był wspaniały, kropkowy dzień w naszej szkole. Inicjatywa, mająca pobudzać kreatywność młodych ludzi i zachęcać ich do tworzenia.
Akcję zorganizowały wychowawczynie klas 1-3 wraz z nauczycielkami współorganizującym kształcenie oraz nauczycielki świetlicy. Wszyscy uczniowie, uczestnicy Miedzynarodowego Dnia Kropki, otrzymali pamiątkowe dyplomy... w kropki .
Długo wyczekiwane spotkanie przy ognisku odbyło się dnia 13 września. Uczniowie klasy 8 wraz z panią wychowawczynią Renatą Patyk oraz nauczycielem współorganizującym Karoliną Krzak spotkali się przy leśniczówce w Jawiszowicach. Wśród leśnej scenerii nie zabrakło atrakcji.
Zorganizowano wspólne pieczenie kiełbasek, zwiedzanie ścieżki edukacyjnej, karmienie koni, spacer oraz zabawy integracyjne.Dużym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszyły się wybuchowe nasiona Niecierpka, ręcznie wykonane przedmioty z patyków i kamieniDzieciki zajadały pyszne domowe ciasta i muffinki przygotowane przez rodziców.
Uczniowie z klas I-III wzięły udział w spotkaniu z policjantem Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu, który zapoznał dzieci z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w ruchu drogowym. Była to okazja, by porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza szkołą.
Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu. Dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań.
4 września 1939 roku w Rajsku pod Oświęcimiem doszło do krwawej bitwy oddziałów Wojska Polskiego z Niemcami. Zginęło w niej 83 polskich żołnierzy.
W 82. rocznicę tamtej bitwy pod pomnikiem w Rajsku uczniowie naszej szkoły wraz z dyrektorem Przemysławem Dziedzicem oddali hołd poległym w jednej z pierwszych bitew kampanii wrześniowej 1939 roku.
W związku z obostrzeniami sanitarnymi w tym roku uroczystość miała kameralny charakter.
Dziś zainaugurowaliśmy rok szkolny 2021/2022. Uczniowie klasy pierwszej złożyli ślubowanie. W podniosłej atmosferze ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Po złożeniu ślubowania, dyrektor szkoły Przemysław Dziedzic, dokonał symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ołówkiem ramion dzieci. Od tej chwili stali się oni nowymi członkami naszej wielkiej szkolnej rodziny! Życzymy wam wiele radości ze zdobywania wiedzy, wspaniałych przyjaźni i sukcesów w nauce.
Wychowawcą klasy pierwszej jest pani Monika Basak.
Uczennica naszej szkoły Wiktoria Czyżycka najlepiej napisała tegoroczny egzamin ósmoklasisty w gminie Oświęcim, osiągając średni wynik z wszystkich trzech etapów - 98 procent. Świetnie poradziła sobie z językiem angielskim uzyskując maksymalne 100 procent, z języka polskiego otrzymała 98 procent a matematykę napisała na 96 procent. Wójt Gminy Oświęcim Mirosław Smolarek w obecności dyrektora naszej szkoły Przemysława Dziedzica osobiście pogratulował naszej uczennicy najwyższego wyniku w gminie i uhonorował Wiktorię piękną statuetką.
Wiktoria ma bogaty wachlarz zainteresowań, w przeszłości była laureatką wielu konkursów tematycznych. Jej pasją jest rysunek i na tej niwie zdobywała wiele nagród i wyróżnień. Udzielała się także w szkolnym kole wolontariatu. Współpracowała z fundacją Mała Orkiestra Wielka Pomocy.
Od września Wiktoria rozpocznie naukę w klasie o profilu humanistycznym w Liceum im. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu.
Gratulujemy! Życzymy sukcesów w kolejnych etapach edukacji i odwagi w podejmowaniu nowych wyzwań!
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rajsku zaprasza na rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022, które odbędzie się w środę 1. września 2021 r.
Harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021:
8.00 - Msza św. w kościele pw. Przenajświętszej Trójcy w RajskuPo mszy świętej przejście do budynku szkoły.
Uczniowie klas 1-3 – wejście do hali sportowej (maksymalnie dziecku może towarzyszyć jeden rodzic). Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego połączone ze ślubowaniem klas pierwszych. Następnie uczniowie z wychowawcami udają się do sal lekcyjnych.
Uczniowie klas 4-8 po mszy świętej przechodzą do budynku szkoły bezpośrednio do klas lekcyjnych na spotkania z wychowawcami.
Po wejściu na teren szkoły obowiązują: dezynfekcja rąk oraz maseczki zasłaniająca usta i nos.
W klasach wychowawcy udzielą informacji o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w szkole i zapoznają uczniów z planem lekcji. Po skończonym spotkaniu uczniowie wychodzą wejściem głównym Szkoły.
Rodzice uczniów podczas rozpoczęcia roku szkolnego pozostają na zewnątrz szkoły (nie dotyczy rodziców uczniów klasy pierwszej).
Uczniowie naszej szkoły uzyskali wysokie wyniki z egzaminu ósmoklasisty – zarówno w skali kraju, województwa jak i powiatu. Tegoroczny Egzamin Ósmoklasisty był bardzo oczekiwanym wydarzeniem szkolnym. Przeprowadzono go w wyjątkowych warunkach sanitarnych spowodowanych sytuacją epidemiologiczną.
Pomimo tych trudności nasi, dziś, już absolwenci, spisali się na medal. Z każdego z przedmiotów wynik naszej szkoły jest wyższy od średniej krajowej.
W roku 2021 nasi uczniowie uzyskali następujące wyniki:
Język polski:
Szkoła Podstawowa im. JP II w Rajsku: 62,00
Gmina: 59,00
Powiat: 59,00
Województwo: 64,00
Kraj: 60,00
Matematyka:
Szkoła Podstawowa im. JP II w Rajsku: 64,00
Gmina: 53,00
Powiat: 50,00
Województwo: 52,00
Kraj: 47,00
Język angielski:
Szkoła Podstawowa im. JP II w Rajsku: 77,00
Gmina: 69,00
Powiat: 68,00
Województwo: 69,00
Kraj: 66,00
Gratulujemy Uczniom i ich Nauczycielom! Dziękujemy Rodzicom za pomoc i wsparcie! – taki sukces to zawsze efekt pracy zespołowej.
Za nami kolejny rok nauki. Przed nami upragnione wakacje. Życzymy , aby były udane, pełne wrażeń i dobrych emocji! Spotykajcie się bez skrępowania, budujcie relacje, przyjaźnie, bądźcie radośni i swobodni, ale jednocześnie rozważni i przewidujący.
Nasze zdrowie i bezpieczeństwo jest najważniejsze.
Mamy nadzieję, że 1 września spotkamy się w hali, a pandemia odejdzie w zapomnienie.
17 czerwca br. klasy czwarta, piąta szósta i siódma, uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych, prowadzonych przez specjalistę Piotra Rychłego. Poruszone zostały ważne zagadnienia związane z wykorzystaniem przestrzeni wirtualnej, która w zdalnym nauczaniu stała się codziennym miejscem funkcjonowania i kontaktów. Prowadzący skupił się na zagrożeniach tj. cyberprzemoc, stalking, uzależnienia cyfrowe. W trakcie zajęć zaledwie dotknęliśmy problematyki, która jest obecnie niezwykle ważna i szeroka. Będziemy kontynuować edukację w tym zakresie w przyszłym roku szkolnym.
DZIEWCZĘTA Z RAJSKA MISTRZYNIAMI POWIATU OŚWIĘCIMSKIEGO W PIŁCE NOŻNEJ!!!
Po 8-miesięcznej przerwie, spowodowanej pandemią, Małopolski Szkolny Związek Sportowy wznowił rywalizację dzieci i młodzieży w kilku dyscyplinach sportowych. 7 czerwca 2021r na stadionie MOSiR w Oświęcimiu odbyły się zawody powiatowe chłopców i dziewcząt w piłce nożnej.
Nasze dziewczęta zaprezentowały się znakomicie i w kategorii wiekowej rocznik 2006-2007 zdobyły I miejsce.
W finale pokonały swoje rówieśniczki z Brzezinki i Grojca.
DUŻE BRAWA I GRATULACJE !!!
W ramach realizacji projektu artystyczno-edukacyjnego uczniowie kl. VII wydali swój autorski poradnik pt. „Dbam o zwierzaka. Poradnik rajskiego dzieciaka". Kolorowo zilustrowany poradnik zawiera szereg istotnych informacji dotyczących prawidłowej opieki nad psami, kotami, gadami, ptakami, gryzoniami i rybkami akwariowymi. Uczniowie w ciekawy sposób opisali zwyczaje zwierząt domowych, zasady ich pielęgnacji, odżywiania oraz podstawy opieki zdrowotnej. Zabawne quizy, krzyżówki i rebusy, pomagają czytelnikowi utrwalić swoją wiedzę.
Podczas pracy nad projektem uczniowie mogli rozwijać swoje umiejętności komunikowania się, pracy zespołowej, planowania i efektywnego współdziałania. Poszerzyli swoją wiedzę poprzez doświadczenie i aktywne działanie. Mieli możliwość rozwoju swoich mocnych stron i odkrywania w sobie nowych zdolności. Wspólna idea pomagania połączona z kreatywną współpracą koleżanek i kolegów ze szkolnej ławki, ma na celu propagowanie szacunku , empatii oraz odpowiedzialnej opieki nad naszymi pupilami.
Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu była pani Karolina Krzak.
Patrycja Wanat z klasy siódmej została finalistką Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. Patrycja, jako jedyna przedstawicielka naszej gminy, znalazła się w zaszczytnym gronie trojga finalistów z terenu powiatu oświęcimskiego. Pracowała pod indywidualną opieką anglistki Lucyny Momot. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów
Alicja Janik z klasy 5a oraz Zosia Krupa z klasy 7a otrzymały równorzędne wyróżnienia w XI Konkursie Plastycznym „Lubię smoki”. Komisja jurorska wyróżniła również udziałem w pokonkursowej wystawie prace naszych 5 uczennic z kl. 7a:
Karolinę Grzybek
Natalię Kapuścińską
Karolinę Korczyk
Katarzynę Rydzoń
Martę Warzechę .
Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży z terenu powiatu oświęcimskiego w wieku 10-19 lat.
Prace naszych uczennic można podziwiać w dniach od 31 maja do 30 czerwca 2021 roku w holu Oświęcimskiego Centrum Kultury na pokonkursowej wystawie XI Konkursu Plastycznego „Lubię smoki”.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Beata Baran