Moduł Biblioteka szkolna zaprasza! został zmodyfikowany
Dziś w naszej szkole uczciliśmy 85 rocznicę boju pod Rajskiem stoczonego podczas wojny obronnej w 1939 roku. Najpierw obejrzeliśmy krótki program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów klasy VII przygotowany pod kierunkiem p. Marty Kotyli. Po akademii udaliśmy się pod Pomnik Nike - upamiętniający poległych w tej bitwie polskich żołnierzy. Tu hołd poległym w Rajsku złożyli samorządowcy oraz delegacje organizacji i instytucji działających na ziemi oświęcimskiej
Bitwa pod Rajskiem była największym starciem polskich i niemieckich wojsk na ziemi oświęcimskiej podczas wojny obronnej 1939 roku. Podczas odwrotu z okolic Pszczyny polskie oddziały starły się niemiecką dywizją pancerną. Ponad 80. polskich żołnierzy zginęło w walkach w rejonie pałacu i budynków folwarku. Co najmniej kilkunastu utonęło, próbując przeprawić się przez Sołę pod ogniem wroga.
2 września zainaugurowaliśmy rok szkolny 2024/2025. Nasi pierwszoklasiści złożyli ślubowanie i zostali uroczyście pasowani na uczniów.
Uczennica naszej szkoły - Judyta Białostocka - uzyskała najlepszy w gminie Oświęcim wynik egzaminu ósmoklasisty. Uroczyste wyróżnienie otrzymała z rąk Wójta Gminy Oświęcim Mirosława Smolarka i Zastęczyni Wójta - Haliny Musiał.
Wielka to duma i radość dla całej społeczności szkolnej. Zdolną mamy młodzież i świetnych nauczycieli. Potwierdziły to wyniki tegorocznych egzaminów ósmoklasiści, które nasi uczniowie napisali najlepiej w całej gminie.
Oprócz tego, że Judyta ma wspaniałe osiągnięcia naukowe, realizuje się w swojej wielkiej pasji - tańcu, w którym odnosi sukcesy na skalę międzynarodową.
Z całego serca kibicujemy Judycie, by ciężka praca, jaką wkłada w to, co robi, zawsze przynosiła upragnione owoce. Wszystkiego najlepszego i garatulacje!
Uczniowie naszej szkoły uzyskali najwyższy wynik z egzaminu ósmoklasisty w całym powiecie oświęcimskim. Najwyższe wyniki otrzymali z matematyki i języka angielskiego. Ten sukces został zauważony przez media regionalne: https://faktyoswiecim.pl/dzieje-sie/edukacja/egzamin-osmioklasisty-2024-ranking-szkol-w-powiecie/
Gratulujemy naszym wspaniałym ósmoklasistom i życzymy dalszych sukcesów na niwie edukacji!
Druga edycja „Szkolnego Tygodnia Ekologicznego”
W dniach 22-26 kwietnia w naszej szkole odbyła się druga edycja „Szkolnego Tygodnia Ekologicznego. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rajsku mogli wykazać się swoją wiedzą na temat ekologii, wspólnie uczestniczyli w zorganizowanej rywalizacji międzyklasowej oraz uczestniczyli w akcjach i konkursach wewnątrzszkolnych.
W dniu 22 kwietnia uczniowie szkoły wzięli udział w pikiecie dotyczącej ograniczenia używania jednorazówek foliowych zorganizowanej przez mgr Barbarą Baraniecką. Uczniowie po wcześniejszym przygotowaniu plakatów, transparentów oraz ulotek przeszli z akcją informacyjną przez teren Rajska. Podczas pikiety rozdawane były reklamówki wykonane z zużytych firanek. Akcja miała na celu promowanie proekologicznych postaw wśród uczniów oraz uświadomienie społeczności Rajska jak ważnym jest ochrona środowiska, a w szczególności zainteresowanie się wpływem człowieka na otaczająca nasz przyrodę. Uczniowie podczas pikiety wygłosili przemówienie oraz hasła związane z ograniczeniem używania plastikowych opakowań. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, a mieszkańcy chętnie zapoznali się z treścią ulotek oraz deklarowali używanie opakowań wielorazowych w tym rozdanych przez uczniów własnoręcznie wykonanych woreczków z firanek.
Również w dniu 22 kwietnia uczniowie, którzy byli ubrani w szkole w kolorze zielonym, mogli liczyć na zwolnienie z odpowiedzi ustnej oraz niezapowiedzianych form sprawdzenia wiedzy. Kolor zielony był przewodnim akcentem „Szkolnego Tygodnia Ekologicznego”
W ramach naszych działań uczniowie poszczególnych klas mieli za zadanie wykonać gazetkę proekologiczną w swojej sali. Tematy gazetek ściennych były związane z recyklingiem poszczególnych surowców odnawialnych oraz biodegradacją odpadów zielonych. Wszystkie gazetki miały na celu aspekt edukacyjny – jak prawidłowo segregować odpady?, czym jest recykling surowców odnawialnych? oraz jak prawidłowo kompostować odpady zielone? Uczniowie klasy VI otrzymali podczas rywalizacji międzyklasowej słodki upominek za wykonanie najlepszej gazetki informacyjnej.
Podczas „Szkolnego Tygodnia Ekologicznego” uczniowie należący do szkolnego koła „Ekoludki” pod opieką mgr Karoliny Krzak zorganizowali wiosenny spacer na świeżym powietrzu równocześnie rozwijając swoje pasje „Hobby Horse” . Spacer miał na celu promowanie zdrowego trybu życia na świeżym powietrzu z równoczesnym rozwijaniem swoich pasji i zainteresowań.
Jednym z działań promujących ekologię w naszej szkole były prace wykonane w szkolnym ogródku edukacyjnym. Uczniowie pod opieką mgr Lucyny Momot zasiali nasiona wybranych warzyw, które zostaną posadzone w szkolnym ogródku. Głównym celem siania roślin jest nie tylko zabawa, lecz również nauka zabiegów agrotechnicznych oraz umiejętność uprawy i pielęgnacji roślin.
Uczniowie klas I-V podczas lekcji wychowawczych wykonali karty pracy o tematyce ekologicznej. Karty pracy poruszały tematykę ochrony przyrody, zagrożone gatunki, segregacje odpadów oraz recykling surowców odnawialnych.
Podczas Szkolnego Tygodnia Ekologicznego uczniowie mogli wykazać się swoimi uzdolnieniami podczas wewnątrzszkolnych konkursów przeprowadzonych przez mgr Łukasza Niewiadomskiego.
Szkolny konkurs fotograficzny pod tytułem „Rajska przyroda” miał na celu pokazanie uczniom jak atrakcyjnym przyrodniczo jest obszar okolicy naszej szkoły. Uczestnicy konkursu mogli zaprezentować swoje uzdolnienia fotograficzne przez przesłanie jednego zdjęcia wykonanego na terenie Rajska, które ukazuje przyrodę wiosną. W rywalizacji wzięło udział 29 uczestników z klas I-VIII. Poniżej przedstawiamy zwycięzców
Kategoria klasy I-III – Zuzanna Fal
Kategoria klasy IV-VI – Tomasz Kuci
Kategoria klasy VII-VIII – Maja Zemła
Wyróżnienie w konkursie otrzymał Filip Nawalany z klasy IV.
Szkolny konkurs „Eko doniczka” był drugim konkursem zorganizowanym w ramach promowania ekologii. Zadaniem uczniów było wykonanie doniczki nadającej się do posadzenia roślin wykonanej z surowców odnawialnych pochodzących z recyklingu. Uczniowie wykazajli się ogromną fantazją oraz kreatywnością podczas wykonania swoich prac. Komisja konkursowa wyłoniła również w tym konkursie zwycięzców:
Tymon Mrówka – klasa I
Lilianna Warmbier - klasa II
Maja Szpakowska – klasa II
Wyróżnienie w konkursie otrzymał Leon Niedziela z klasy IV.
Prace konkursowe wszystkich uczestników można obejrzeć na wystawie prac na II piętrze. W ekodoniczkach zostaną posadzone rośliny, które ozdobią szkolne korytarze.
Zwycięzcy szkolnych konkursów otrzymali dyplomy oraz drobne upominki podczas uroczystego apelu podsumowującego „Szkolny Tydzień ekologiczny”. Zwycięzcom gratulujemy, a uczestnikom konkursu fotograficznego i „Eko-doniczka” dziękujemy za udział w rywalizacji. Wszystkie prace konkursowe zostały zaprezentowane na wystawie zorganizowanej na korytarzu naszej szkoły.
Wszystkim uczestnikom „Szkolnego Tygodnia Ekologicznego bardzo dziękujemy za uczestnictwo w zorganizowanych przez naszą szkołę akcjach oraz konkursach.
Zapraszamy przyszłych pierwszoklasistów na Dzień Otwarty naszej szkoły, w czwartek 21 marca o godz. 17.00.
Przygotowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji i niespodzianek!
ZAPRASZAMY!
Zapraszamy do zapisywania dzieci do klasy pierwszej. Nasza szkoła to gwarancja wykwalifikowanej kadry pedagogicznej, indywidualnego podejścia do każdego ucznia oraz doskonałych warunków do nauki, zabawy, uprawiania sportu, co przełoży się na zrównoważony rozwój i edukacyjny sukces Waszych dzieci.
Składanie wniosków o przyjęcie do pierwszych klas szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Oświęcim, będzie odbywać się od 22 lutego 2024r. do 22 marca 2024r.
Poniżej niezbędne dokumenty do pobrania.
Karta zapisu dziecka:
Karta_zapisu_dziecka_do_szkoL_y_klasa_I_2024-2025.doc
Potwierdzenie woli przyjęcia dziecka:
Potwierdzenie__woli_przyj___cia_dziecka_do_szkoL_y.docx
Więcej informacji:
Uczniowie klas starszych wzięli dziś udział w zajęciach instruktażowych z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz obsługi AED. Obejrzeli również film na temat zachowania środków ostrożności podczas zimowego wypoczynku. Szkolenie poprowadził p. dyrektor Przemysław Dziedzic Miejskie WOPR w Oświęcimiu.
5 tys. 037, 58zł na zebrały wolontariuszki WOŚP, które kwestowały dziś w Rajsku pod czujnym okiem p. Karoliny Krzak. To członkinie szkolnego koła wolontariatu, uczennice klasy 8: Paulina Adamus, Judyta Białostocka, Aleksandra Garbuz i Alicja Janik.
Dziękujemy za pracowitą niedzielę.
Gramy i pomagamy!
Jak już pisaliśmy, 16 stycznia br. przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w IV Powiatowym Konkursie Kolęd i Pastorałek, zorganizowanym przez MDK Oświęcim.
Na scenie Młodzieżowej Piwnicy Artystycznej zaprezentowały się trzy duety i dwie solistki. Poza jedną solistką z kl. VII, wszyscy pozostali są uczestnikami koła wokalnego kl.I-III.
(solistki: Zuzanna Pieczonka, Lena Pieczonka, duet: Anita Ciuk i Zuzanna Chwiędacz, duet: Gabriela Bernaś i Lena Pohl, duet: Zofia Grabska i Kacper Łazik).
Jak się wczoraj okazało, nasi uczniowie wyśpiewali sobie wysokie lokaty.
W młodszej grupie wiekowej w kategorii solistów Zuzanna Pieczonka zajęła I miejsce, w kategorii duetów: I miejsce zajął duet: Gabriela Bernaś i Lena Pohl, a II miejsce zajął duet: Zofia Grabska i Kacper Łazik.
W najstarszej grupie wiekowej wyróżnienie otrzymała Lena Pieczonka.
Jesteśmy dumni z naszych wszystkich reprezentantów i życzymy im, żeby czerpali dużo radości i satysfakcji ze swoich artystycznych prezentacji, a zwycięzcom gratulujemy takich wspaniałych wyników.
Uczennica klasy V Kinga Chalcarz zdobyła pierwsze miejsce w krajowym turnieju ICO Crossminton Open, który odbył się 14 stycznia br. w hali sportowej w Brzeszczach.
Kinga tryumfowała w kategorii GS U12.
Gratulujemy wspaniałego sukcesu
Dzisiaj tj. 11 stycznia 2024 r. w OCK w Oświęcimiu odbył się XVII Konkurs Kolęd i Pastorałek Polskich. Wzięli w nim udział nasi uczniowie. Szkołę reprezentowali Gabriela Bernaś i Kacper Łazik z kl.III, ale również wystąpiły w nim Zuzanna Pieczonka z kl. II i Lena Pieczonka z kl. VII. Nikt z nich nie przyjechał z pustymi rękoma Ich talent wokalny został dostrzeżony przez profesjonalne jury
I tak:
W kat. 7-9 lat
I miejsce Zuzanna Pieczonka
II miejsce Kacper Łazik
wyróżnienie Gabriela Bernaś
W kat. 13-16 lat
III miejsce Lena Pieczonka
Gratulujemy naszym artystom i życzymy kolejnych sukcesów
Dziś uczniowie naszej szkoły wystąpili w przepięknej świątecznej inscenizacji - przygotowanej przez katechetkę p.Marię Bojarską- tradycyjnych jasełkach bożonarodzeniowych.
Piękna dekoracja, kostiumy, taniec, muzyka i żywe słowo - przyciągały uwagę oglądających. Koło wokalne pod kierunkiem p. Małgorzaty Rolewskiej zilustrowało widowisko ślicznymi kolędami i pastorałkami.
Występujący aktorzy świetnie wcielili się w swoje role i przekazali nam najważniejsze wartości płynące z narodzin Jezusa.
Piekną etiudę taneczną wykonały dziewczynki w choreografii p.Edyty Carson.
Na koniec w koncercie kolęd wystąpili uczniowie wszystkich klas a także nauczyciele, dyrekcja i przyjaciel szkoły - p. Zygmunt Stanclik.
Piękne życzenia do zebranych skierowali goście specjalni uroczystości - Wójt Gminy Oświęcim p. Mirosław Smolarek i sołtys Rajska p. Maciej Majerski.
Wszyscy poczuliśmy się jedną rodziną, w której panuje pokój, nadzieja, wzajemna życzliwość i zrozumienie.
Nasi wolontariusze, nauczyciele i pracownicy szkoły działali charytatywnie w niedzielę 10 grudnia, podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w OCK, zorganizowanego przez Fundacja "Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy" .
Wśród odwiedzających imprezę byli p. dyrektor, nauczyciele i nasi uczniowie wraz z rodzicami. Podczas imprezy wspólnie zebraliśmy ponad 56 tysięcy dla Marty Świerguły z Laskowej chorującej na nowotwór oka. Pomoc ma moc
FOT. Fotolatawiec
4 grudnia br. uczniowie i uczennice klasy 7 i 8 uczestniczyli/ły w prelekcji prowadzonej przez policję. Poruszone zostały bardzo ważne tematy związane z odpowiedzialnością prawną nieletnich, zagrożeniami w cyberprzestrzeni, reagowaniem na przemoc itp. To było ciekawe i potrzebne spotkanie.