Menu

Biblioteka szkolna zaprasza!

Konkursy! Wydarzenia czytelnicze.

WYCIECZKA DO MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W OŚWIĘCIMIU

We wtorek, 5 listopada uczniowie klasy II i III brali udział w wycieczce do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu. Z zachwytem obejrzeli wszystkie działy Galerii Książki oraz wzięli udział w warsztatach o Królu Maciusiu I. Rozmowy na temat praw dziecka, niewątpliwie zmotywowały uczniów do zastanowienia się nad sytuacją dzieci na świecie i docenieniem tego co mamy.

 

WARSZTATY W MUZEUM ZAMEK W OŚWIĘCIMIU

W środę, 23 października klasa IV uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych: „W średniowiecznym skryptorium” w Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Uczniowie dowiedzieli się jak w średniowieczu powstawały książki, jakich materiałów piśmienniczych używano, skąd wzięło się powiedzenie – czytać od „deski do deski”, i co najważniejsze mogli wcielić się w rolę skrybów - iluminatorów. Zmierzyli się z zadaniem wykonania prawdziwego, zdobionego „ złotem” inicjału swojego imienia. Wspaniała zabawa, nauka poprzez działanie i możliwość przeniesienia się w czasie. Poznanie mozolnego procesu powstawania ksiąg w klasztornych skryptoriach uzmysłowiło wszystkim uczestnikom warsztatów dlaczego w średniowieczu księgi były tak kosztowne i tylko dla nielicznych. Jak dobrze, że dziś wszyscy mamy dostęp do książek. Możemy czytać do woli. Biblioteki czekają. Koszt warsztatów został pokryty dzięki środkom pozyskanym z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, podobnie jak nowe książki do naszej szkolnej biblioteki.

 

WARSZTATY W GALERII KSIĄŻKI W OŚWIĘCIMIU


Uczniowie i uczennice klasy VI wraz z nauczycielkami udali się w minioną środę do Galerii Książki, by wziąć udział w lekcji bibliotecznej pt. „Detektywi z Tajemniczej 5”. Po warsztatach przespacerowali się ulicami jesiennego Oświęcimia i obejrzeli wystawę pt. „Wokół Mitoraja”, która znajduje się w Oświęcimskim Centrum Kultury. 

 

NOC BIBLIOTEK



I znów… była to świetna, pouczająca zabawa z dreszczykiem emocji. Kolejna Noc Bibliotek za nami. Grupa dzielnych czytelników biblioteki spędziła wyjątkową noc w murach szkoły. Na początek, po zainstalowaniu się na świetlicy, były prezentacje i rozmowy o książkach, szczególnie tych świeżo zakupionych ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Następnie dzielenie się refleksją na temat tegorocznego hasła: Moc Bibliotek. Do niego, w wymiarze „ mocy czarodziejskich” nawiązywała maskotka tej nocy- nader urokliwa Babcia Jaga, która witała wchodzących w progi biblioteki.
Gwoździem programu były podchody czytelnicze. Poruszanie się po tonących w ciemnościach korytarzach tylko z latarkami dostarczało nie lada emocji. Deszyfrowanie kodów, szukanie świetnie zamaskowanych wskazówek, odnajdywanie książek na półkach bookcrossingowych i w bibliotece, odkodowanie haseł. A wszystko to w duchu rywalizacji między grupami. Oj, działo się!

Przed północą zaproszenie do kina z vipowskimi miejscami- na leżąco i projekcja filmu„ Mój brat ściga dinozaury”. Wciągająca opowieść o nastoletnim chłopaku, który aby zdobyć uznanie w nowej szkole zataja prawdę o swojej rodzinie i bracie z zespołem Downa. Szybko okazuje się, że kłamstwo ma krótkie nogi , a jego brat niesamowite moce. Pełna dobrej energii opowieść o dojrzewaniu i rodzinnych relacjach. Film nakręcony na podstawie książki o tym samym tytule. Po seansie były rozmowy, czytanie polecanych książek, gry planszowe i towarzyskie- królowała Mafia. Niektórzy uczestnicy za punkt honoru postawili sobie spać tej nocy jak najkrócej i zasnęli niedługo przed oficjalną pobudką o godzinie 6.00… I to był dla nich najtrudniejszy moment spotkania- wyrwanie się z objęć Morfeusza i powrót do rzeczywistości- porządkowanie świetlicy i pakowanie całego ekwipunku przyniesionego poprzedniego wieczoru. Jednak wszyscy zgodnie stwierdzili:

Było warto! Polecamy!

 

Dzień Głośnego Czytania

W poniedziałek 30. września uczniowie klas 1-8 wzięli udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania. Każda lekcja tego dnia rozpoczynała się czytaniem lektury wybranej przez klasę, spośród książek zakupionych w ramach NPRC i nagrody z Ogólnopolskich Wyborów Książek. Nauczyciele, starsi koledzy dla klas I-III i zaprzyjaźniona pani Magda, bibliotekarka z filii Biblioteki Gminnej czytali wybrane teksty z pełnym zaangażowaniem i talentem interpretatorskim. MAGIA SŁOWA DZIAŁAŁA

BRAWO MY!

Pamiętacie wtorek 4 czerwca? Wzięliśmy udział w Ogólnopolskich Wyborach Książek organizując szkolne wybory, z wszelkimi atrybutami przypisanymi takiemu wydarzeniu. Ponad 1500 bibliotek w całej Polsce i aż 290 tys. uczniów wskazało, które książki naprawdę lubią czytać. We wrześniu zostały podsumowane wyniki akcji. Wśród 21 laureatów znalazła się Biblioteka SP w Rajsku! Nagrodą jest pakiet książek od sponsorów akcji.

Biblioteka dziękuje wszystkim uczniom- wyborcom i nauczycielom, którzy pomogli zorganizować to wydarzenie. Rezultaty szkolnych wyborów zostały wykorzystane przy składaniu zamówienia książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

         

4 czerwca 2024 r. – Czas wyborów…

W naszej szkole we wtorek 4 czerwca przeprowadziliśmy akcję Ogólnopolskie Wybory Książek organizowaną przez miesięcznik „ Biblioteka w Szkole”. Celem akcji jest poznanie prawdziwych gustów….( preferencji)… czytelniczych dzieci i młodzieży oraz promocja czytelnictwa.

Nie bez powodu wybory w naszej szkole odbyły się tego dnia, zbiegły się z 35. rocznicą pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów do sejmu i senatu- 04.06.1989r.

Wybory to nieodłączna cecha demokracji . Nasi uczniowie mieli okazję poczuć atmosferę „ prawdziwych , dorosłych wyborów” , gdyż przestrzeń wydzielona na to wydarzenie została zaaranżowana tak ,by przypominać lokal wyborczy z jego atrybutami- komisją wyborczą, kartami do głosowania, urną wyborczą, wydzielonymi miejscami do głosowania z parawanami gwarantującymi tajność wyborów. Na twarzach wyborców wrzucających swe karty do urny można było zobaczyć przejęcie i powagę , wielu udzieliła się podniosłość Aktu Wyborczego. To dobry prognostyk na przyszłość.

Komisja Wyborcza, w której zasiadali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego po przeliczeniu kart wyborczych stwierdziła co następuje:

  • głosowanie przebiegło bez zakłóceń

  • w głosowaniu wzięło udział 114 uczniów

  • ważne głosy oddało 106

Książki i serie czytelnicze, które uzyskały najwięcej głosów

  • klasy I-III: Harry Potter, Dziennik cwaniaczka, Martynka, Demon Slayer-manga

  • klasy IV-VI: Dziennik cwaniaczka, Rodzina Monet, Magiczne drzewo

  • klasy VII-VIII: Flaw ( less) Opowiedz mi naszą historię, Students, Rodzina Monet, Zwiadowcy

Zwycięskie tytuły , w miarę możliwości będą uwzględniane w zakupach dokonywanych przez szkolną bibliotekę.

WIEŚCI Z BIBLIOTEKI

w naszej szkole - ZACZYTANY…

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła."

Wisława Szymborska

W czwartek 29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Tego dnia każda lekcja zaczynała się odczytaniem przez nauczyciela ( 10 min.) fragmentu książki, wybranej przez klasę na tę okazję ze szkolnej biblioteki. W każdej klasie oficjalnie powołany został Strażnik Książki, który pilnował czasu czytania i stron oraz przygotował wraz z innymi uczniami wizytówkę książki z tytułem i nazwiskiem autora.

Świetna zabawa, skupienie, zaciekawienie, emocje, zaskoczenie, nowe oblicze nauczyciela i powszechna chęć kontynuacji …. Tak kojarzyć się nam będzie Dzień Głośnego Czytania.

Dalsze ciągi ciekawych historii czekają na półkach w szkolnej bibliotece.

Biblioteka zaprasza.

Biblioteczny konkurs fotograficzny                   
" Z książką mi do twarzy "

Uczestnicy: uczniowie kl.IV-VIII  

       Termin: pażdziernik 2021- luty 2022

Regulamin

  • przedmiotem konkursu jest zdjęcie z wybraną książką ze szkolnej biblioteki

  • uczestnik przesyła oryginalną fotografię  przedstawiającą go ( bez ujawniania twarzy) z lekturą , którą chce polecić innym

  •  na zdjęciu musi być widoczny tytuł książki

  • przekazanie fotografii oznacza zgodę na opublikowanie jej na stronie  szkoły

  • oceny prac dokona komisja konkursowa powołana przez nauczyciela biblioteki

  • przewidzianie są nagrody książkowe

Uwolnijcie wodze fantazji i prześlijcie na adres szkolnej biblioteki zdjęcie, które wzruszy,rozśmieszy, zachwyci...i zachęci koleżanki i kolegów do  lektury.

Zdjęcia opatrzone imieniem i nazwiskiem oraz klasą  przesyłajcie na adres

bibliotekarajsko@gmail.com
Zapraszam i życzę dobrej zabawy w towarzystwie ciekawej książki

Zofia Kanclerz -nauczyciel bibliotekarz

 

   

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rajsku
    ul. Edukacyjna 11
    32-600

Galeria zdjęć