Uroczyste ślubowanie Łukasza Niewiadomskiego nauczyciela mianowanego na uroczystościach 50 lecia SP Brzezinka.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Uroczyste ślubowanie .
W piątek na nasze zajęcia świetlicowe został zaproszony uczeń klasy VI Radosław Balcarek. Starszy kolega chciał się podzielić swoją wiedzą i zainteresowaniami z naszymi świetliczakami. Przedstawił bardzo ciekawą prezentację dotyczącą owadów oraz przyniósł swoje formikarum z kolonią mrówek. Uczniowie byli zachwyceni możliwością przyjżenia się z bliska małym zwierzątkom. Radkowi bardzo serdecznie dziękujemy i zapraszamy ponownie! :)
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dotykamy przyrody.
Szanowni Państwo,
od dnia 22 października w związku z pracami na ulicy Spacerowej w Babicach, remoncie przejazdu kolejowego w Brzeszczach Budy, ulegają zmianie trasa oraz godziny odjazdów Gimbusa (wszystkie przystanki o 5 min. wcześniej).
Zmiana będzie trwała do końca wykonywanych prac naprawczych.
W załącznikach zmieniony rozkład jazdy.
Pozdrawiam
Dyrektor Szkoły
Dziedzic Przemysław
Pracowity weekend w naszej szkole! Rodzice naszych uczniów jak zawsze stanęli na wysokości zadania! Poproszeni o pomoc w udekorowaniu stołówki, nasze kochane mamy zakasały rękawy i stworzyły piękne rysunki! Poświęciły swój wolny czas na charytatywną pracę na rzecz naszej szkoły :) Paniom Kasi Janik, Marcie Pawlusiak, Marioli Rozmus oraz Mireli Rozmus serdecznie dziękujemy i wierzymy, że dobro powraca!
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Nasza stołówka.
Jak w zwierciadle!
W czasie uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rajsku uhonorowała wszystkich pracowników szkoły.Pan dyrektor wręczył nagrody, a uczniowie własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami. Wisienkę na tym torcie życzeń stanowił program artystyczny przygotowany przez samorząd uczniowski - przede wszystkim uczennice kl.VIII pod kierunkiem pani Agaty Myśliwiec. W czasie przedstawienia wszyscy pracownicy szkoły mogli się obejrzeć podczas najcharakterystyczniejszych swoich działań.Uczniowie kl. VIII z dokładnością i humorem przedstawili poszczególne postaci szkolne, budząc śmiech i gromkie brawa wszystkich zebranych. Rada rodziców również doceniła wysiłek pedagogów, włączając się w obchody tego święta.
Dziękujemy i życzymy wszystkim, aby edukacja była nie tylko źródłem wiedzy i umiejętności, ale przede wszystkim radości i satysfakcji!
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Edukacji Narodowej.
ROZWIJAMY KOMPETENCJE CYFROWE W GMINIE OŚWIĘCIM”
Pierwszy termin zajęć szkoleniowych odbędzie się 22.10.2018 r.!
O projekcie
Projekt e-Xtra Kompetentni - Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców województwa małopolskiego i świętokrzyskiego” jest realizowany przez FRDL Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji oraz Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej „MERITUM”, dzięki współfinansowaniu w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Celem projektu jest rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców na terenie wybranych gmin województwa małopolskiego oraz świętokrzyskiego.
Projekt w Gminie Oświęcim pn.” Rozwijamy kompetencje cyfrowe w Gminie Oświęcim.”
Prowadzenie szkoleń dla 264 mieszkańców Gminy Oświęcim w tym 30-tu osób niepełnosprawnych, z zakresu rozwoju kompetencji cyfrowych.
Cele projektu w Gminie Oświęcim:
Cel główny: Wzrost kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Oświęcim
Cel szczegółowy 1: Wzrost kompetencji cyfrowych 264 mieszkańców Gminy Oświęcim w wieku 25-74 lata w okresie realizacji projektu
W ofercie
W ramach projektu e-Xtra Kompetentni przeprowadzone zostanie siedem tematycznych modułów szkoleniowych. Każdy uczestnik projektu może wziąć udział tylko w jednym module szkoleniowym.
Czas trwania jednego szkolenia w ramach danego modułu szkoleniowego – 16 godzin dydaktycznych.
Tematyka zajęć szkoleniowych:
Grupa docelowa: Moduł „Rodzic w Internecie” adresowany do rodziców/opiekunów poświęcony jest przygotowaniu rodzica do roli przewodnika dziecka w zakresie bezpiecznego korzystania z sieci i reagowania na sytuacje zagrożenia. Rodzic/opiekun pozna źródła wartościowych i pochodzących z legalnych źródeł treści dla dziecka, zrozumie, jak zapewnić bezpieczeństwo dziecku w sieci, jak również nauczy się korzystać z podstawowych usług e-administracji dedykowanych rodzinom, takich jak złożenie wniosku Rodzina 500+, wniosku 300+ z wykorzystaniem konta e-PUAP i profilu zaufanego, uzyskanie Karty Dużej Rodziny i wielu innych. Zawarte w module elementy szkoleniowe służyć mają ponadto podniesieniu kompetencji w zakresie korzystania z kultury i z zasobów edukacyjnych w Internecie, co jest bardzo istotne w niwelowaniu barier i przeciwdziałaniu wykluczeniu kulturowemu.
Grupa docelowa: Moduł „Mój biznes w sieci” przeznaczony jest przede wszystkim dla przygotowujących się do założenia własnej działalności. Uczestnik nauczy się, jak może wykorzystać zasoby Internetu, aby podnieść skuteczność działania w ramach poszczególnych funkcji biznesowych (komunikacja, marketing, zaopatrzenie, finanse itp.). W szczególności pozna dedykowane dla biznesu usługi e-administracji. Zawarte w module elementy szkoleniowe służyć mają ponadto podniesieniu kompetencji w zakresie korzystania z zasobów edukacyjnych dla przyszłych przedsiębiorców (np. Akademia PARP).
Grupa docelowa: Moduł „Moje finanse i transakcje w sieci” przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się załatwiać skutecznie sprawy prywatne, biznesowe, finansowe i urzędowe za pośrednictwem Internetu. Po zakończeniu szkolenia każdy uczestnik będzie potrafił, wykorzystując sieć, zarządzać kontem bankowym, dokonywać płatności, realizować zakupy, rezerwować podróż, płacić podatki oraz nauczy się, jak korzystać z podstawowych usług e-administracji, m.in. wnioskując o zaświadczenia, świadczenia czy też występując o dowód osobisty – wszystko w sposób elektroniczny, szybko i bezpiecznie.
Grupa docelowa: Moduł „Działam w sieciach społecznościowych” przeznaczony jest dla osób, które chcą poznać filozofię i sposób funkcjonowania sieci społecznościowych oraz wykorzystać je w działalności na rzecz swojej społeczności lokalnej lub prywatnie. Uczestnicy po zakończeniu szkolenia nabędą umiejętności pozwalające na bezpieczne poruszanie się w świecie sieci społecznościowych, w tym m.in. nauczą się nawiązywać i kontynuować swoje znajomości, kształtować swój wizerunek, wykorzystywać i dzielić się swoją twórczością oraz korzystać z cudzej (ze szczególnym uwzględnieniem regulacji prawa autorskiego), współdziałać z innymi. Ponadto nauczą się, jak korzystać z podstawowych usług e administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego.
Grupa docelowa uczestników: Moduł „Tworzę własną stronę internetową z wykorzystaniem popularnych kreatorów” przeznaczony jest dla osób, które chciałyby mieć swoje miejsce w sieci w postaci własnej strony internetowej lub bloga. Uczestnicy po zakończeniu szkolenia nabędą podstawowe umiejętności pozwalające im stworzyć takie miejsce, zarządzać nim, opracowywać i dodawać do niego treści (słowne, graficzne, muzyczne, filmowe), z uwzględnieniem ich ochrony na gruncie prawa autorskiego, monitorować, wykorzystując mechanizmy analityki internetowej, rozpowszechniać oraz zrozumieć, jakie sprawy formalne trzeba załatwić. Ponadto nauczą się, jak korzystać z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego.
Grupa docelowa: Moduł „Rolnik w sieci” przeznaczony jest przede wszystkim dla rolników, którzy na szkoleniu dowiedzą się, gdzie i jakie przydatne informacje, aplikacje i e-usługi mogą znaleźć w sieci, jak z nich bezpiecznie korzystać, jak regulować swoje rachunki bez konieczności odwiedzania placówki bankowej czy urzędu. W ramach nauki pozyskiwania informacji z sieci uczestnicy szkolenia zapoznają się z najpopularniejszymi portalami rolniczymi (np. farmer.pl, gospodarz.pl, topagrar.pl, ppr.pl, tygodnik-rolniczy.pl, wrp.pl, gieldarolna.pl), dedykowanymi forami wymiany informacji rolniczych (np. rolnik-forum.pl, fpr.com.pl) oraz portalami meteorologicznymi (np. pogodynka.pl, agropogoda.pl). Ponadto nauczą się jak korzystać z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego, Geoportalu (geoportal.gov.pl), rozliczeń podatkowych online (e-płatności i e-deklaracje), usług online dla ubezpieczonych w KRUS (portal eKRUS.gov.pl), usług Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (ksow.pl), ARiMR, ODR KOWR oraz GIW/GIS/PIORIN/GIJHARS – docelowo PIBŻ.
Grupa docelowa: Moduł „Kultura w sieci” przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się, gdzie w Internecie szukać ciekawych i przydatnych zasobów szeroko pojętej kultury i zasobów edukacyjnych z legalnych źródeł oraz jak wykorzystywać je do nauki lub własnej twórczości. Uczestnicy szkolenia zapoznają się z ogólnodostępnymi portalami prezentującymi dorobek polskiej kultury (Ninateka – Filmoteka Narodowa, Polona, Encyklopedia Teatru Polskiego, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina). Poznają praktyczne podstawy prawa autorskiego, niezbędne do korzystania z kultury w sieci i zdobędą umiejętność wyszukiwania legalnych źródeł kultury, w tym korzystania z Bazy Legalnych Źródeł. Uczestnicy dowiedzą się, jak odtworzyć historię własnej rodziny, miejscowości czy regionu, bazując na informacjach z sieci, i jak stworzyć drzewo genealogiczne.
Zgłoszenia:
Jeśli chcecie Państwo uczestniczyć w zajęciach komputerowych w ramach Projektu e-Xtra Kompetentni, należy wypełnić trzy deklaracje. W formie papierowej deklaracje dostępne są w siedzibie Urzędu Gminy Oświęcim, ul. Zamkowa 12, 32-600 Oświęcim (dziennik podawczy na parterze), w Samorządowym Centrum Usług Wspólnych Gminy Oświęcim, Rajsko ul. Edukacyjna 9, 32-600 Oświęcim (pokój nr 8); w Szkołach Podstawowych Gminy Oświęcim (sekretariat), w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu z/s w Grojcu, ul. Główna 1, 32-615 Grojec; w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Grojcu, ul. Beskidzka 100, 32-615 Grojec (sekretariat); w Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim z/s w Brzezince, ul. Sportowa 9, 32-600 Oświęcim (sekretariat).
Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności składają trzy deklaracje wraz z oświadczeniem o niepełnosprawności uczestnika indywidualnego.
Deklaracje w formie elektronicznej publikujemy w załączeniu.
Pobrane deklaracje w wersji papierowej lub elektronicznej (druk w kolorze) uczestnictwa w Projekcie E-xtra Kompetentni należy wypełnić i donieść do Samorządowego Centrum Usług Wspólnych Gminy Oświęcim, Rajsko ul. Edukacyjna 9, 32-600 Oświęcim (pokój nr 8).
W załączeniu publikujemy również harmonogram szkoleń na 2018 r. Harmonogram na rok 2019 opublikowany zostanie w późniejszym czasie. Projekt realizowany będzie od października 2018 r. do listopada 2019 r.
Udział w zajęciach jest całkowicie bezpłatny. W zajęciach mogą wziąć udział osoby dorosłe od 25 do 74 lat. Każdy z uczestników projektu może wziąć udział tylko w jednym module szkoleniowym ! Liczba miejsc jest ograniczona. Nie zwlekaj! Serdecznie zapraszamy do udziału w Projekcie!
Dodatkowych informacji na temat rekrutacji do projektu e-Xtra Kompetentni udzielają koordynatorzy projektu:
Halina Musiał – Dyrektor CUW Gminy Oświęcim : tel. 33-842-95-60
Violetta Korczyk – Zastępca Dyrektora CUW Gminy Oświęcim: tel. 33-842-95-64
oraz informacje są dostępne na stronie internetowej https://cuw.gminaoswiecim.pl/
Załączniki: (druk w kolorze)
Koordynatorzy projektu: (-) DYREKTOR
mgr Halina Musiał
(-) ZASTĘPCA DYREKTORA
mgr Violetta Korczyk
Deklaracja_przystapienia_do_projektu_e-Xtra_kompetentni.docx
Zal._1_Kwestionariusz_osobowy_do_Deklaracji_aktualizacja.docx
ROZPOCZYNAMY_REKRUTACJE_DO_PROJEKTU_Gmina_Oswiecim-1.docx
Zal._2_do_deklaracji_przystapienia_do_projektu.docx
Harmonogram_szkolen_w_ramach_projektu_E-xtra_Kompetentni.docx
Z powodu nieobecności osoby nadzorującej przejście przez jezdnię w dniach od 11.10. do 19.10. br. bardzo prosimy o zapewnienie bezpiecznego dojścia i powrotu dzieci do szkoły przez rodziców.
Dyrektor Szkoły
Miesiąc wrzesień już pożegnaliśmy :) A wraz z nim wyłoniliśmy zwycięzców w naszym comiesięcznym konkursie ŚWIETLICZAKA :) W zmaganiach I miejsce zajęła Lena Nowogrodzka, miejsce II Emilia Orłoś i miejsce III Naomi Rego :) Serdecznie gratulujemy naszym dziewczynkom i życzymy wszystkim powodzenia w zbieraniu punktów w kolejnym miesiącu!!!
Poprzedni tydzień nasze świetliczaki miały okazję dowiedzieć się "Dlaczego się bawimy?". Był to bardzo przyjemny tydzień podczas którego okazało się, że poza dobrą rozrywką jaką dostarcza nam zabawa również dużo sie uczymy i przede wszystkim rozwijamy naszą kreatywność :)
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dlaczego się bawimy?.
Dnia 28 września w młodszej grupie wiekowej odbyły się wybory Super- Chłopaka. Z każdej klasy zostali wybrani dwaj reprezentanci, którzy zostali poddani próbom: odwagi, koncentracji, wytrzymałości, mądrości oraz zaradności. Chłopcy wykazali się umiejętnością tańca z wybraną koleżanką, odgadywali zagadki, układali puzzle, rozpoznawali narzędzia codziennego użytku oraz ścigali się z czasem w podbijaniu piłeczki pingpongowej. Publiczność wspaniale kibicowała i dopingowała swoich kolegów. Wszyscy dobrze się bawili, a tytuł Super – Chłopaka zdobył Adam Łukawski z klasy II, drugie miejsce zdobyli Aleksander Bernaś (kl. II) i Maciej Pawlusiak (kl. III), a trzecie miejsce zdobyli Szymon Kaim i Igor Rozmus z kl. I. Wszystkim chłopcom gratulujemy!
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wybory Super- Chłopaka.
Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt
i w związku z tym jak co roku organizujemy zbiórkę potrzebnych rzeczy do schroniska w Oświęcimiu.
- karma sucha oraz mokra w puszkach- bardzo prosimy o karmy lepszej jakości, gdyż trafiają do schroniska w większości zwierzęta bardzo chore, wycieńczone, często starsze bądź z różnymi nietolerancjami pokarmowymi, które ze względów zdrowotnych powinny być karmione dobrą karmą – co jest warunkiem powrotu do zdrowia np. Royal Canin, Eukanuba, Arion, Animonda, Josera, Purina, Chappi, Pedigree,
puszki, saszetki dla szczeniąt i kociąt
- środki opatrunkowe: podkłady, gaziki, bandaże, plastry opatrunkowe
- środki czystości, przedmioty gospodarcze,: płyny do podłóg, (domestos, ace), płyny do naczyń, ręczniki papierowe, gąbki do mycia, ścierki, rękawiczki jednorazowe, wiaderka, miotły, szufelki, grabie na liście, łopaty, mopy, kołdry (nie puchowe), koce, ręczniki, pościel, poduszki, materacyki dla psów
-materiały budowlane (farby, kafelki, pędzle, siatki, itp)
Bardzo ważne, by nie przynosić rzeczy po chorych zwierzakach.
Dziękujemy za każdy gest dobrej woli i okazaną pomoc.
Samorząd Uczniowski ogłasza akcję zbiórki makulatury. Spakowaną i zważoną makulaturę należy dostarczać do pana Artura, następnie zgłosić wychowawcy ilość przyniesionej makulatury.
Akcja będzie trwała do 30 listopada i będzie się liczyć do konkursu „Aktywna klasa”.
Fundusze uzyskane ze sprzedaży skarbnik SU przeznaczy na zakup artykułów papierniczych potrzebnych do organizacji konkursów, akcji, imprez oraz na środki w celu przygotowania nagród dla uczniów biorących udział w konkursach i akcjach organizowanych przez Samorząd Uczniowski.
Turniej brydżowy na naszej hali.
Na zdjęciu zwycięzcy turnieju państwo Bogusława i Jan Szagała. Serdecznie gratulujemy!
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Turniej brydżowy.
Technologia w służbie edukacji!
Dzięki wyposażeniu pracowni języka polskiego w nowoczesny sprzęt multimedialny uczniowie mogą wspólnie swobodnie śledzić tekst lektury czy korzystać z wszelkich słowników dostępnych on line. Pozwala to na skuteczne omawianie skomplikowanych zaganień, ćwiczenie wielu umiejętności,a jednocześnie uatrakcyjnia formułę prowadzonych zajęć.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Technologia w służbie edukacji!.
Uczniowie szkoły uczęszczający na zajęcia świtlicowe z przytupem przywitali Panią Jesień :) Tydzień zaczeliśmy od sprzątania placu zabaw, kolejne dni spędziliśmy na rysowaniu portretów Pani Jesień oraz symbolów września. Nie mogło również się obejść od jesienych zgadywanek i zajęć sportowych.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Jesień.
Wycieczka na Leskowiec udała się pierwszorzędnie!
Pogoda słoneczna i ciepła, widoki wspaniałe, doznania niezapomniane.
Takie to doznania towarzyszyły uczniom kl.IV-VIII naszej szkoły w czasie odwiedzin na Papieskim Groniu, na który weszli pod opieką wychowawców prowadzeni przez doświadczonych przewodników. W czasie wyjazdu proboszcz parafii pw. Przenajświętszej Trójcy w Rajsku - ks. Lech Kalinowski celebrował mszę świętą dla społeczności szkolnej w Kaplicy Matki Boskiej Królowej Gór .W przygotowanie Eucharystii pod czujnym okiem pani katechetki zaangażowała się młodzież, szczególnie uczennice kl.VIII i służba liturgiczna ołtarza.
Wszyscy, choć odrobinę zmęczeni, wrócili uśmiechnięci, rozpromienieni i zadowoleni. Tym sposobem z wielką radością ducha uczciliśmy przypadającą w październiku 40 rocznicę inaugurację pontyfikatu Jana Pawła II - patrona Szkoły Podstawowej w Rajsku.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Leskowiec.
„CIUCHCIĄ DO WADOWIC”
18 września uczniowie klas I – III pojechali na wycieczkę wspomnień „Z życia Karola Wojtyły”. Trasa obejmowała wszystkie miejsca w Wadowicach związane z życiem Jana Pawła II. Wycieczka była idealnym sposobem na zapoznanie się z rodzinnym miastem, które odegrało w życiu Ojca Świętego ogromną rolę.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii „CIUCHCIĄ DO WADOWIC”.
WYCIECZKA DO PAŁACU
13 września klasy młodsze wybrały się na kolejną wycieczkę. Tym razem dzięki pani Magdalenie Pawlusiak mogliśmy zwiedzić pałac Zwillingów w Rajsku. Oprowadzał nas sam właściciel pan Piotr Seremak oraz pisarka Iwona Mejza. Usłyszeliśmy wiele ciekawych informacji dotyczących tego niesamowitego miejsca. Mogliśmy wejść do każdej sali, ale największe emocje wzbudziła piwnica, w której więziono zbója Klimczoka. Podziwialiśmy również wspaniałe drzewa w ogrodzie m. in trzystuletniego miłorzęba, magnolię i tulipanowca. Dziękujemy za wspaniałą lekcję historii!
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Pałacyk.
UROKI WSI
10 września uczniowie klas II – III odwiedzili pobliskie gospodarstwo rolne. Przewodnikiem wycieczki był pan Zygmunt Stanclik, który z wielką pasją opowiadał, jak to kiedyś na wsi było. W gospodarstwie państwa Gabryś dzieci mogły z bliska zobaczyć małego cielaczka i pełną oborę krów. Największą atrakcją okazały się wykopki. Dzieci z ogromnym zapałem zbierały ziemniaki i były tak zadowolone, jakby wróciły z Energylandii.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Na wsi :).
Pierwszy Euroweek za nami!
Wyjazd na warsztaty językowe do Długopola Dolnego okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzieci i młodzież z naszej szkoły, dzięki spotkaniu z wolontariuszami z zagranicy oraz z rówieśnikami z Kłecka i Lublina, mieli okazję sprawdzić i rozwinąć swoją kreatywność, samodzielność oraz wykorzystać umiejętności improwizacji i pracy w grupie. Wszystkie zadania wykonywane były z czynnym użyciem języka angielskiego, więc uczestnicy stale udoskonalali umiejętność komunikowania się w języku obcym.
Podczas warsztatów panowała życzliwa i ciepła atmosfera. Eve, Coni, Camilo i Sho dali się poznać jako wspaniali nauczyciele i przewodnicy, dzięki którym niejeden uczestnik odkrył w sobie uśpiony być może dotychczas talent.
Podczas pobytu w Kotlinie Kłodzkiej dzieci wybrały się na wycieczki do twierdzy w Kłodzku, do Muzeum Ognia w Bystrzycy Kłodzkiej oraz do kopalni złota w Złotym Stoku.
Wyjazd był współfinansowany przez fundację FROPSSiK, za co bardzo serdecznie dziękujemy.
Mamy nadzieję, że wyjazd uda się nam jeszcze powtórzyć. Tymczasem dzieciom pozostały wspomnienia tych wspaniałych chwil oraz pamiątkowe T-shirty.
3 – 2 – 1 – Sztos
Wybrani uczniowie z naszej szkoły, wyposażeni w worki i rękawiczki, ruszyli do walki o czysty teren wokół szkoły i nie tylko. Kolejny już raz nasza społeczność uczniowska włączyła się do Akcji Sprzątania Świata.
Sprzątanie Świata - to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie czystego otoczenia, prawidłowego gospodarowania odpadami oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Akcja Sprzątanie Świata .